63ad63a2abc6bVal-di-Fassa-Relax-al-Rifugio-Fienile-Monte-ph.D.Lira.jpg
Foto: Val di Fassa - Relax al Rifugio Fienile Monte ph.D.Lira

Příklad Val di Fiemme:
Lyžařská oblast Alpe Lusia je přístupná ze dvou různých stran. Ze strany Moena - Ronchi se lanovkou dostanete přímo k restauraci Chalet Valbona s panoramatickou terasou. Vystoupejte na Le Cune a sjeďte po svazích k horské chatě Lusia, která je nástupním místem lanovek, které jezdí nahoru ze strany Bellamonte - Castelir. V srdci této části lyžařského areálu se nachází Chalet 44 Alpine Lounge s elegantní výzdobou a velkými okny, která spolu s terasou o rozloze 600 m2 nabízejí nádherný výhled na Pale di San Martino a řetěz Lagorai. Jeho kuchyně odráží horskou tradici díky šikovné kombinaci nejlepších místních produktů.

63ad6435b28e5terasajidlo.jpg
Foto: Terasa

Trentodoc víno
Giulio Ferrari, skutečný průkopník, snil o vytvoření šumivého vína, které by mohlo konkurovat těm nejlepším - a jeho předtucha, že oblast Trentina je vhodný pro výrobu skvělého šumivého vína, se vyplatila.  Vinice Ferrari je dodnes největší zónou osázenou Chardonnay v Itálii. Příběh společnosti Ferrari se datuje od roku 1902, kdy mladý italský enolog Giulio Ferrari podnikl svou první cestu do Champagne. Byl ohromen zeměpisnou podobností proslulého francouzského regionu s jeho rodným Trentinem a začal si uvědomovat mimořádný - dosud nevyužitý - potenciál trentinských hor pro pěstování Chardonnay. Tak se zrodil jeho celoživotní sen: vytvořit italské víno tradiční metodou, které by se vyrovnalo nejlepším světovým šampaňským.

63ad63e03ff36Rifugio-Meriz-Paganella-gusto-Ph.-Multiweb.jpg
Foto: Rifugio Meriz Paganella_gusto_Ph. Multiweb

Dnes jsou vinice Ferrari jedny z technologicky nejinovativnějších v Itálii a vytvářejí svá charakteristická vína Trentodoc spumante z hroznů pocházejících z této oblasti a podle metody metodo classico neboli klasické metody (ve skutečnosti se jedná o první DOC v Itálii, která se této výrobní metodě věnuje). Vinařství navíc nikdy neztratilo ze zřetele úctu k přírodě a své půdě: všechny vinice Ferrari jsou certifikovány jako ekologické a používají udržitelné vinařské postupy, přičemž neustále dbají na ochranu jedinečné biologické rozmanitosti regionu.

Medaile udělené spisovatelem a špičkovým kritikem Tomem Stevensonem potvrzují vysokou kvalitu šumivých vín z Trentina. V čele Itálie s největším počtem ocenění, Trentodoc získal 52 medailí, 20 zlatých a 32 stříbrných, v ročníku 2020 Champagne & Sparkling Wine World Championships (CSWWC), prestižní mezinárodní soutěže vín věnované výhradně šumivým vínům. Letos byla hodnocena vína z více než 30 zemí, včetně více než 1 000 značek.

Poprvé v historii soutěže, kterou vytvořil a které předsedá přední vinařský kritik Tom Stevenson, se Itálie a Francie shodně umístily na nejvyšším stupni vítězů.

63ad662d76e03Stella-d-Italia-Alpe-Cimbra-Ph.-Alice-Russolo.jpg
Foto: Stella d'Italia_Alpe Cimbra_Ph. Alice Russolo

VESNIČKY, které stojí za návštěvu
Luserna / Lusérn, Pieve Tesino e Ossana. 9 all together: Mezzano, Vigo di Fassa, Canale di Tenno, Rango, Bondone e San Lorenzo - Dorsino.
Michelin star restaurant
9 + 1 2022 El Mas michelin green star v Moeně

LEDOVÁ HUDBA PASSO TONALE
Od 4. ledna do 29. března se na Passo Tonale koná série koncertů Ice Music v divadle iglú s nástroji vyrobenými výhradně z ledu. Každý čtvrtek a sobotu odpoledne vystoupí nejzajímavější umělci italské a mezinárodní hudební scény. Tři měsíce show v Ledovém dómu, aréně vytesané z ledu na ledovci Presena, v nadmořské výšce 2600 metrů, pár metrů od lanovky Passo Paradiso. Iglú-divadlo pojme až 300 diváků ve skutečně fascinujícím prostředí.

Více inspirace najdete na www.visitvaldisole.it/it/eventi/paradice-music

Baita-Tonda-Alpe-Cimbra-Ph.-Pio-Geminiani.jpg
Foto: Baita Tonda _Alpe Cimbra_Ph. Pio Geminiani