5d09fdb372b8cimage.pngFoto: Petr Tůma

Přiznáme se hned na začátku. Poznávání krás Dolního Rakouska ze sedla kola jsme měli poněkud zjednodušené. Vybavili jsme se totiž elektrokoly, které jsou obzvlášť v Rakousku hodně populární. Dají se zapůjčit na každém rohu. Nemuseli jsme tolik makat, a o to víc jsme se mohli kochat. Ovšem i na běžném kole by se to dalo bez problémů zvládnout. Většina cesty byla po rovině a kopečky jen mírné.

Domácká atmosféra v heuriger

Výchozím bodem vašeho výletu může být například malebné vinařské městečko Retz. Nachází se jen dvanáct kilometrů od Znojma a je proslulé unikátním labyrintem vinných sklepů o rozloze dvaceti kilometrů. Ještě než usednete do sedla kola, vyškrábejte se na nedalekou vyvýšeninu. Nejen kvůli krásnému výhledu na okolní vinice, ale za návštěvu stojí také tamní větrný mlýn ze 2. poloviny 18. století, jediný funkční mlýn v Rakousku.

5d09fd969a67fimage.png

A protože vám po výšlapu pravděpodobně vyhládne a vyprahne, přímo pod mlýnem vás čeká záchrana v podobě typického vinného šenku heuriger. Slovem heuriger se v Rakousku označuje typ rodinné restaurace, kde můžete okoštovat víno z domácí produkce a ochutnat studené pokrmy, třeba různé pomazánky nebo gigantický obložený chléb. Vše bývá domácí. 

5d0a004da3249image.png

Pití je povoleno

Cyklotras je v Dolním Rakousku požehnaně. Pro celodenní výlet se hodí například cyklotrasa Weinviertel DAC. Jmenuje se podle regionu, kterým vede, a motto „pohoda a požitek“ ji přesně charakterizuje. Závěrečným bodem trasy je Zellerndorf. Cesta tam a zpátky je dlouhá asi 56 kilometrů. Zpestřují ji historické sklepní uličky i vinné šenky. Cyklisté se navíc v Rakousku nemusejí vzdávat koštování. Tamní legislativa povoluje v sedle kola i za volantem 0,5 promile.

5d09fe47ab5feimage.pngPo cestě jsou i samoobslužné budky s vínem. Můžete si zde nalít a zaplatit do připravené kasy

Co se týče vína, dolní Rakousko má zejména dvě vlajkové lodě – Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, což jsou méně sladká vína. V oblasti se ovšem pěstuje i červené. Ale máme pro vás jedno důležité varování. Navštívíte-li jeden z vinných šenků, neobjednávejte si pivo. Vinaři to totiž nelibě nesou.

Nejen podél Dunaje

Další cyklotrasou, která stojí za to, je Dunajská cyklostezka. Patří k těm nejkrásnějším a nejoblíbenějším, což s sebou ale nese i nevýhodu v podobě její velké vytíženosti. Weinviertel DAC je proti ní o poznání klidnější. Podél Dunaje můžete nicméně projet několik států. Kromě Rakouska také Slovensko a Maďarsko. V Dolním Rakousku si z asi 1200 km dlouhé trasy vychutnáte 230 km. Na své si přijdou i milovníci historie. Po cestě je například klášter Melk nebo zříceniny Aggstein či Dürnstein. 

5d09feec640f0image.pngFoto: Cyklotrasu Weinviertel DAC lemují i vlčí máky

Podél řeky až k jezeru Lunzer See vede Ybstallská cyklostezka. V létě je možné se v tamním jezeru dokonce zchladit. Pro výlet se hodí i Traisentalská cyklotrasa vedoucí pohádkovým údolím Traisental. Rovinatý terén s alpským panoramatem si můžete vychutnat na stezce EurVelo 9. 

Tip:

Pokud už budete po několika dnech přejedení studené kuchyně, kterou nabízejí heuriger, doporučujeme navštívit nejstarší vinařství s restaurací Nikolaihof v oblasti Wachau. Jde o rodinný podnik v prostorách bývalého kláštera s usměvavou majitelkou Christine. Nejenže mají skvělé jídlo, ale vaří se tam podle Christininých receptů z lokálních surovin. Její kuchařská kniha získala v Číně ocenění Nejlepší lokální kuchařská kniha na světě.

Přečtěte si také:

Reklama