Dne 8. října odstartovala soutěž „Dokuřte s Radiožurnálem“, která má za cíl podpořit lidi v odvykání kouření. Tým 3 odhodlaných moderátorů-kuřáků Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu soutěží se 3 odvážlivými kuřáky z řad široké veřejnosti. Záměr utkání je zřejmý –  přestat kouřit v průběhu 3 měsíců. Vítězem tohoto boje je ten, kterému se to v tomto období skutečně podaří. S bojem se závislostí všem členům obou týmů pomáhá odborný lékař a šanci na úspěch pomáhají zvýšit také podpůrné prostředky pro odvykání kouření.

Z posluchačů, kteří do 2. října poslali svůj příběh a motivaci pro skoncování s nikotinem, byli vybráni tři – Daniela Suchá, Jiří Štěrba a Jan Zbela. Proti nim se rozhodli postavit ekonomická redaktorka Jitka Hanžlová, moderátor Jan Pokorný a redaktor Motožurnálu Petr Jansa.

Odvykací kúru vede Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku. Se soutěžícími už individuálně zkonzultovala terapii. K dispozici mají léčebnou kúru – náhradní nikotinovou terapii ve formě žvýkaček, náplastí, tablet a inhalátorů. Odvykací kúru včetně lékařské péče mají zdarma. Teď už je všechno jen na nich.

Až do konce roku můžete ve vysílání sledovat, nakolik je jejich pokus úspěšný, co při něm zažívají, jaké problémy musejí překonávat... Průběžně je mohou konzultovat s lékařkou, budou se muset ale občas také podrobit testům, které prokáží, jestli opravdu nekouří.
K soutěžícím se můžete kdykoli do konce roku připojit i vy. Stačí poslat své zkušenosti na adresu dokurte@rozhlas.cz. Ze zaslaných zpráv bude vybrán jeden z vás, který bude odměněn cenou.

PARTNEREM PROJEKTU JE ZNAČKA NICORETTE – www.nicorette.cz

Příběh Jana Zbely
Byl jsem ve svých 53 letech docela aktivní sportovec a měl, myslím, skvělou kondičku. Bohužel jsem měl velké potíže s achilovkou a musel na delší čas skončit s cvičením a sportováním. Ta noha mě tak bolela, že jsem zcela z blbosti sáhl po svém už dávno zavrženém zlozvyku, tj. po cigaretě.

Dalo by se říci, že noha se mi dala sice do pořádku, ale ten zlozvyk mi zůstal a nevím, jak se ho zbavit. Chci zpět nabýt svou kondici a cigaretu zahodit, ale zatím to nějak nejde... Tak snad možná tento způsob motivace, s Radiožurnálem, by mi pomohl.

Příběh Jiřího Štěrby
Uvědomuji si škodlivost kouření pro mé zdraví a tím, že bych přestal kouřit, bych také udělal velikou radost všem mým blízkým. Hlavně jsem ale před časem uzavřel s kamarády jednu sázku. Konkrétně jde o to, zda dokážu uplavat 50 m pod vodou na jedno nadechnutí.

Věřím si, sportuji a plavání a potápění je můj velký koníček. K tomu, aby se vše podařilo, ale potřebuji nejen trénovat, ale také přestat kouřit. To víte, 2 minuty pod vodou a pěkná řádka vykouřených cigaret, to k sobě moc nejde. :)

Když nyní přestanu kouřit, zvítězím nad hloupým zlozvykem a nejpozději příští rok úspěšně zvládnu i tu mou sázku. Pokud byste mne vybrali mezi soutěžící, rozhodně vás nezklamu. Vaši redaktoři jsou sice také jistě odhodlaní, ale pokud jde o zdraví a zajímavé soutěžení, tak já bezpochyby více! :)

Příběh Daniely Suché
O prázdninách při jízdě na kole jsem si zlomila nohu, to není asi žádná tragédie. Ale do týdne se mi v lýtku udělala trombóza. Měla jsem zřejmě štěstí, že se na to přišlo včas. Když jsem po týdnu ode dne, kdy se mi stal úraz, měla jít na dosádrování, tak panu doktorovi se něco na mé noze nezdálo – poslal mě tedy na vyšetření žil. Tam se zjistilo, že mám trombózu.

Mladý pan doktor, který mně vyšetření prováděl, si se mnou povídal právě o kouření. Když jsem řekla, že chci přestat kouřit, poradil mi, kam mám zajít do poradny. Jsem ale natolik zaměstnaná, že jsem se tam zatím nedostala. Říkal totiž, že právě u kuřáků je větší pravděpodobnost vzniku trombózy a následně embolie.

Takže, zůstala jsem v nemocnici ležet na 8 dní. První dny jsem nesměla z lůžka ani na WC, dostávala jsem heparinové injekce a doposud ještě užívám léky na ředění krve už třetí měsíc. Dosud jsem po týdnu chodila na vyšetření krve, protože je potřeba udržovat určitou hodnotu srážlivosti krve. Údajně tato léčba potrvá až půl roku.

Když jsem ležela v nemocnici, měla jsem dost času o kouření přemýšlet. Samozřejmě že jsem se rozhodla, že s kouřením přestanu. Vydržela jsem to měsíc, a potom jsem bohužel nevydržela a začala jsem kouřit znovu. Je pravda, že jsem kouření dost omezila, ale kouřím znovu, a to mě mrzí. Protože když jde o zdraví, myslím, že je třeba přestat, a bez kompromisu.

Aktuální informace o vysílání Radiožurnálu a ostatních stanic Českého rozhlasu najdete na našich internetových stránkách www.rozhlas.cz/program.

 

Reklama