Princip soutěže rádia Radiožurnál, pod záštitou České koalice proti tabáku, je jednoduchý – 3 odhodlaní moderátoři Českého rozhlasu 1 Radiožurnál soutěží proti 3 odvážným posluchačům, kdo z nich přestane do konce roku kouřit. Jelikož soutěž běží na vlnách rozhlasu každý den, cílem celého projektu je motivovat i ostatní, aby nečekali až na novoroční předsevzetí, rozhodli se pro správnou volbu a přestali kouřit společně s našimi soutěžícími. Všichni, kterým se to podaří a zašlou do konce roku svůj příběh na dokurte@rozhlas.cz, budou zařazeni do soutěže, ve které bude nejzajímavější příběh odměněn cenou. Tak neotálejte a přestaňte kouřit již dnes!

Abyste se v často nelehkém odvykacím procesu necítili sami, budeme vás na těchto stránkách nebo přímo ve vysílání Českého rozhlasu 1 Radiožurnál pravidelně seznamovat s osudy našich soutěžících.  

MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka České koalice proti tabáku: Já jsem velice mile překvapena, všichni soutěžící to zvládají naprosto skvěle. Myslím si, že velmi pomáhá, že cítí tu širokou podporu ostatních posluchačů, která dokazuje, že kouření již skutečně není moderní. Na soutěžících vidíme, že každý proces odvykání kouření prožívá jinak. Často však pouze silná vůle nestačí, a proto by se všichni, kteří se rozhodnou přestat kouřit, neměli bát využít pomoci ve formě nikotinové terapie, která skutečně pomůže výrazně ulevit od nepříjemných abstinenčních příznaků, jako je velká chuť na cigaretu, zvýšená chuť k jídlu, bolesti hlavy či poruchy soustředění.

Pokud vás zajímá, z jakého důvodu se naši soutěžící rozhodli skoncovat s kouřením, zde jsou jejich příběhy:

Příběh Jana Zbely
Byl jsem ve svých 53 letech docela aktivní sportovec a měl, myslím, skvělou kondičku. Bohužel jsem měl velké potíže s achilovkou a musel na delší čas skončit s cvičením a sportováním. Ta noha mě tak bolela, že jsem zcela z blbosti sáhl po svém už dávno zavrženém zlozvyku, tj. po cigaretě.

Dalo by se říci, že noha se mi dala sice do pořádku, ale ten zlozvyk mi zůstal a nevím, jak se ho zbavit. Chci zpět nabýt svou kondici a cigaretu zahodit, ale zatím to nějak nejde... Tak snad možná tento způsob motivace, s Radiožurnálem, by mi pomohl.

Příběh Jiřího Štěrby
Uvědomuji si škodlivost kouřeni pro mé zdraví a tím, že bych přestal kouřit, bych také udělal velikou radost všem mým blízkým. Hlavně jsem ale před časem uzavřel s kamarády jednu sázku. Konkrétně jde o to, zda dokážu uplavat 50 m pod vodou na jedno nadechnutí.
Věřím si, sportuji a plavání a potápění je můj velký koníček. K tomu, aby se vše podařilo, ale potřebuji nejen trénovat, ale také přestat kouřit. To víte, 2 minuty pod vodou a pěkná řádka vykouřených cigaret, to k sobě moc nejde. :)

Když nyní přestanu kouřit, zvítězím nad hloupým zlozvykem a nejpozději příští rok úspěšně zvládnu i tu mou sázku. Pokud byste mne vybrali mezi soutěžící, rozhodně vás nezklamu. Vaši redaktoři jsou sice také jistě odhodlaní, ale pokud jde o zdraví a zajímavé soutěžení, tak já bezpochyby více! :)

Příběh Daniely Suché
O prázdninách při jízdě na kole jsem si zlomila nohu, to není asi žádná tragédie. Ale do týdne se mi v lýtku udělala trombóza. Měla jsem zřejmě štěstí, že se na to přišlo včas. Když jsem po týdnu ode dne, kdy se mi stal úraz, měla jít na dosádrování, tak panu doktorovi se něco na mé noze nezdálo - poslal mě tedy na vyšetření žil. Tam se zjistilo, že mám trombózu.

Mladý pan doktor, který mně vyšetření prováděl, si se mnou povídal právě o kouření. Když jsem řekla, že chci přestat kouřit, poradil mi, kam mám zajít do poradny. Jsem ale natolik zaměstnaná, že jsem se tam zatím nedostala. Říkal totiž, že právě u kuřáků je větší pravděpodobnost vzniku trombózy a následně embolie.

Takže, zůstala jsem v nemocnici ležet na 8 dní. První dny jsem nesměla z lůžka ani na WC, dostávala jsem heparinové injekce a doposud ještě užívám léky na ředění krve už třetí měsíc. Dosud jsem po týdnu chodila na vyšetření krve, protože je potřeba udržovat určitou hodnotu srážlivosti krve. Údajně tato léčba potrvá až půl roku.

Když jsem ležela v nemocnici, měla jsem dost času o kouření přemýšlet. Samozřejmě, že jsem se rozhodla, že s kouřením přestanu. Vydržela jsem to měsíc, a potom jsem bohužel nevydržela a začala jsem kouřit znovu. Je pravda, že jsem kouření dost omezila, ale kouřím znovu a to mě mrzí. Protože když jde o zdraví, myslím, že je třeba přestat a bez kompromisu.

Reklama