„Protože jsem viděl dělat už mnoho tzv. dokumentů osobností, rozhodl jsem se udělat film o tatínkovi sám… Dohodli jsme se (se spoluautorem Martinem Dostálem), že tátu vezmeme na místa, která byla pro jeho život důležitá, a tam ho, rozjitřelého vzpomínkami, budeme zpovídat,“ říká režisér Jan Svěrák, syn autora, herce, textaře a scenáristy Zdeňka Svěráka. Pod názvem Tatínek vznikl celovečerní dokument a od autorů dostal lehce humorný podtitul „Mramorizace Zdeňka Svěráka“. Od konce září je k vidění v kinech, na DVD a VHS .

Filmové povídání o jednom z nejpopulárnějších umělců této země, člověku, který je milován všemi generacemi českých diváků není medailonem v pravém slova smyslu. Je to adorace upřímnosti a poctivého lidského života. Filmová kamera nás zve do umělcova života od jeho počátků: vzpomínka v reálném prostředí je nastavena prostřihy z Obecné školy, která má hluboce autobiografické kořeny. Pak se dovíme o letech v Kopidlně, jehož atmosféra se odvíjí v dalším Svěrákově filmu – Vesničce mé, střediskové. Tyto „ mordy do duše“, jak vzpomínky na milá místa nazval syn Jan, prožívá protagonista se zachvěním hlasu a slzou v oku. Právě u toho momentu mě napadlo, co je sílou Zdeňka Svěráka. Nikdy se nehraje na to, co není. Nestydí se za slabost ani za chlapské bolístky. Mluví o věcech obyčejných stejně jako o vznešených. Umí je však pojmenovat.

Film je laskavým i překvapivým pohledem do uměleckého zákulisí a soukromí Zdeňka Svěráka. Divák má možnost procházet se spolu se Z. Svěrákem všemi místy, která jsou jeho srdci drahá, může poznat kouzlo mnoho desítek let trvající sounáležitosti s přáteli, kteří s ním pracovali nejprve v rozhlasové redakci a pak založili slavné Divadlo Járy Cimrmana. Pohlédneme s tvůrci do rodinného zázemí umělce, kde odhalíme spojitosti s mnoha okolnostmi pro řadu diváků známými z filmů Zdeňka Svěráka, seznámíme se s osudy, které byly předobrazem jeho filmových scénářů.

Spisovatel Svěrák říká, že jeho psaní je velký zápas o správná slova. Patří k umělcům, kteří svými literárními texty i postoji v životě naši lidskou obec vychovává. Ne nadarmo se hlásí ke klasikovi Jiráskovi. Jeho přítel a kolega, režisér Jiří Menzel ve filmu říká: „Ve všem, co Zdeněk dělá, cítíte tu didaktičnost a zároveň tu fortelnost. Je výtečný řemeslník, který chce a umí udělat dobrý a poutavý příběh pro lidi.“ Jak příběhy pro lidi hraje spolu se svými cimrmanovskými kolegy můžeme vidět v několika vstupech z domovského Žižkovského divadla i v pohostinských vystoupeních. Autoři dokumentu vyjeli s Divadlem Járy Cimrmana na zimní zájezd do Krkonoš a v létě za chalupářem a dědečkem Svěrákem na chalupu.

Neméně důležitým prvkem filmu je spolupráce rodinného tandemu otce a syna Svěrákových.

Natáčení začalo v lednu 2003, takže dokument sleduje průběh vzniku scénáře plánovaného filmu Vratné lahve. Tehdy ještě byli všichni zúčastnění přesvědčeni, že dokument Tatínek vyvrcholí jeho natáčením a poodhalí zákulisí tvůrčího procesu, z nějž se zrodila komorní rodinná komedie Obecná škola, oscarový snímek Kolja nebo výpravný dramatický epos Tmavomodrý svět. K natáčení Vratných lahví však nedošlo. Zdeněk a Jan Svěrákovi si museli projít bolestnou tvůrčí krizí, možná o to citlivější, že se v ní prolínají profesní postoje, názory a stanoviska s rodinnými vazbami. Oba se se situací, která je zasáhla na nejbolestivějších místech, museli vyrovnat. V tomto smyslu je pak závěr filmu Tatínek otevřenou a čestnou bilancí jednoho uměleckého názorového sporu, který se však s odstupem času může ukázat novým směrníkem pro další společnou práci nebo naopak pro novou uměleckou realizaci každého ze Svěrákových zvlášť.

Umění tohoto láskyplného pana učitele má takovou sílu možná i proto, že vlastně nikdy nepoučuje. Jeho Hodiny pravopisu pro národ i Hodiny zpěvu pro děti školní i neškolní jsou dobře strávenou chvilkou s přítelem, stejně tak i jeho texty k písničkám muzikanta J. Uhlíře. Od dob, co mám děti, mě provázejí a těší. A nejenom mě. Jako dobrou solí prosolili jimi dokument i pánové Jan Svěrák a Martin Dostál. Na otázku, proč právě teď životosběrný dokument, odpověděli tvůrci: „Vypadá to, že tátu pohřbívám, ale právě naopak: já jej chci ukázat v mužné síle. Měli jsme snahu ukázat všechny jeho profese a ta mramorizace je fakt jen fór. On není žádný důstojný pomníkový typ. Myslím, že bylo dobré natočit tento film, ne proto, že je starej, ale proto, že je ještě mladej!“ (volně dle slov promluvených na tisk. konferenci).

Premiéra celovečerního dokumentu Tatínek se uskutečnila 30. září 2004. Film můžete vidět v síti klubových kin a artkin vybavených kvalitní videoprojekcí. Krátce na to by se měl objevit na nosičích DVD.

Ke Zdeňkovi Svěrákovi neodmyslitelně patří i mnohaletá charitativní spolupráce s paraplegiky a jeho proslulá Dobročinná akademie pro Nadaci Paraple. I když o této aktivitě svého otce v dokumentu režisér Svěrák nic neříká, i letos měla Akademie hodně diváků, a národní sbírky vynesly víc, než se čekalo. Celkem 1 590 000 Kč. Spokojený Zdeněk Svěrák k tomu řekl: “Peníze půjdou transparentním způsobem na pomůcky pro vozíčkáře. Jde o jakýsi druh chodítka, které pomůže postiženému člověku se postavit a chodit. Bude to trochu chůze jakou chodil Golem, ale je to pohyb! A oni budou šťastni!“

Pokud chcete i vy pomoci Nadaci Paraple, můžete tak učinit teď hned. Od 1. 9. do 31. 12. 2004 můžete pomoci odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS PARAPLE na číslo 87777.
K tarifní ceně za Vaši SMS bude připočtena částka ve výši 30,- Kč plus DPH.
Centrum Paraple získá z každé odeslané SMS 27,- Kč.
Děkujeme za pomoc.

Reklama