Foto: Shutterstock

Dokument o délce více než 100 minut se vysílal v roce 1969 na stanici BBC, znovu pak v roce 1972 a potom putoval do královských archivů. Tam zůstává už téměř padesát let a královna zatím nedala souhlas k jeho opětovnému promítání. A to přesto, že všechny scény musely být schváleny poradním výborem, kterému předsedal královnin manžel princ Philip, vévoda z Edinburghu. V jiných dokumentech se z Královské rodiny mohou objevit jen krátké klipy.

Cílem dokumentu mělo být ukázat novou, modernější tvář členů královské rodiny a do jisté míry je prezentovat jako obyčejné lidi. Jeho tvůrci tvrdili, že zachycuje rok v životě britských monarchů a jejich běžnou denní rutinu. Nechyběla setkání se státníky, návštěva cukrárny nebo třeba společné zdobení vánočního stromu v Buckinghamském paláci apod. Diváci byli v té době ohromeni a potěšeni tím, že mohli vidět královnu v domácím prostředí, bez pronášení naučených frází a projevů.

Dokument ve své době vyvolal rozporuplné reakce. Zatímco někteří ho vítali, jiní namítali, že královská rodina by neměla být takto zobrazovaná, protože dojde ke ztrátě úcty a bagatelizaci monarchie.

Reklama