Na strach jsem neměla čas
Moje dcera pořádala zahradní party a já se na posezení s přáteli moc těšila. Před začátkem slavnosti jsem odešla do koupelny, a když jsem si pod sprchou mydlila tělo, na levém prsu jsem nahmatala bouličku. Byla sice maličká asi jako hrášek, ale byla tam! Dcera, které jsem se s pláčem svěřila, mě uklidňovala: „Mami, nemysli hned na nejhorší, to bude tuková bulka, uvidíš. Ale teď se musíš rychle obléknout, hosté už se sjíždějí.“ Soňa mě sice uklidňovala, přesto večer zavolala svému známému lékaři a už druhý den jsem podstoupila všechna nutná vyšetření, která bohužel odhalila zhoubný nádor. Neměla jsem čas se ani bát, protože už o týden později jsem se podrobila operaci, při které mi musela být provedena nejen amputace levého prsu, ale i odstranění spádových lymfatických uzlin.
5b7e93796b038obrazek.png
Vnučky se mě bez vlasů bály
I když mě lékař o provedeném zákroku podrobně informoval, teprve po sundání obvazu se dostavil šok. Stála jsem před zrcadlem a nemohla se na své znetvořené tělo podívat. Naštěstí manžel i dcera (vnučky byly moc malé, aby situaci chápaly) mi v těžkých chvílích byli obrovskou oporou! Byla jsem přesvědčená, že amputací prsu jsem vyléčená, ale z omylu mě vyvedli lékaři, kteří mi řekli, že budu muset docházet na chemoterapie. Neuměla jsem si představit, co mě čeká, a z následné léčby jsem měla velký strach. A oprávněně. Po chemoterapiích mi bylo zle, vypadaly mi vlasy i veškeré ochlupení, ale nejhorší to bylo s mojí psychikou. Brala jsem kvanta léků a mezi nimi i antidepresiva, bez kterých bych tohle hodně těžké období nezvládla. Snad nejvíc mě ale bolelo, když mě vnučky uviděly bez paruky a s křikem ode mě utekly.
 
Báječné ženy z Mamma HELPu
Kromě rodiny se mi dostalo nečekané, zato velké opory od cizích žen. O organizaci Mamma HELP (sdružení pacientek s nádorovým onemocněním prsu) jsem se dozvěděla od kamarádky Hanky. Psychicky jsem na tom nebyla dobře, proto jsem pozvání do tohoto sdružení odmítala. „Mám svých starostí nad hlavu a ještě abych poslouchala nářky cizích ženských! Kdepak, o tohle vážně nestojím.“ Ovšem Hanka se mými řečmi nedala odradit a „vandrovala“ do mě tak dlouho, až jsem se do Mamma HELPu vypravila. Hned od prvního okamžiku mi mezi ženami, které si prošly stejným trápením, bylo moc dobře. Mezi nimi jsem se cítila uvolněně a rovnocenně. Na každé setkání jsem se těšila, ale úplně nejvíc na rekondiční pobyty. Zase jsem začala naplno žít, ale samozřejmě jsem dál docházela na pravidelné kontroly na onkologické oddělení. A když mi jednoho dne lékař řekl, že jsem - v rámci možností - zdravá, moje pocity štěstí se slovy nedají popsat. Věřila jsem, že jsem nad nemocí definitivně vyhrála.
 
S tím, co přijde, jsem smířená
Jenže po necelých třech letech nemoc udeřila znovu. A tentokrát zasáhla játra. V nemocnici mě vyšetřili na speciálním tomografu (PET/CT) a když mi onkolog ukazoval snímky, zaujaly mě na nich zářící body. Jenže právě ta „světýlka“ znamenala to nejhorší – rakovinu. Neměla jsem daleko ke zhroucení a byla jsem přesvědčená, že tohle je konec! Následná léčba byla mnohem drastičtější než u karcinomu prsu. Po chemoterapiích a ozařování mi bylo moc zle a kromě vlasů mi slezly i nehty. Znovu jsem byla psychicky na dně a měla stavy, kdy jsem uvažovala o sebevraždě. Opět to byla rodina, přátelé, ale tentokrát už i ženy z Mamma HELPu, kdo mi v těžkých chvílích dodávali odvahu i sílu se s nemocí rvát. Když jsem na tom byla opravdu zle, kamarádky ze sdružení mi říkaly: „Mysli na vnučky! Kdyby kvůli ničemu jinému, tak kvůli nim to nesmíš vzdát! Ještě tě budou moc potřebovat, tak se seber a bojuj!“ To byla poslední „bitva“, do které jsem se pustila a doufala, že i tentokrát rakovinu porazím.
 
Před dvěma měsíci mi byla diagnostikována rakovina kostí. S tím, co nevyhnutelně přijde, jsem smířená. Ale než se tak stane, chci být se svými milovanými. Připadám si jako běžec, který netuší, jak dlouhou trať ještě před sebou má. A i když jsem hodně unavená a bolavá, dokud budu mít sílu, nevzdám to a poběžím!

Mamma HELP - sdružení pacientek s nádorovým onemocněním prsu. Více informací se dozvíte na: www.mammahelp.cz

Uložit

Reklama