I to si možná po Novém roce vyslechne při kasírování platby za úkon lékař, který vás právě vyšetřil, naordinoval vám léčebnou kúru a předepsal léky. „Neplaťte u lékaře!“ „Nedodržujte zákon!“ vyzývají občany desítky opozičních politiků a někteří umělci, včele s bývalým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. Shodně tvrdí, že je zákon protiústavní.

Vadí jim nový zákon, který od ledna zavádí poplatky za návštěvu lékaře, za pobyt v nemocnici či za vypsání receptu. Výhrady má i bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier. Výzva k neposlušnosti platí podle něj do chvíle, kdy o platnosti či neplatnosti nového zákona rozhodne Ústavní soud.

Podle ministerstva zdravotnictví by se však lidé, kteří výzvu uposlechnou a nebudou u doktora platit, mohli v budoucnu potýkat s problémy. Až totiž soud zákon potvrdí, což je pravděpodobné, ocitnou se neplatiči ve svízelné situaci a stanou se dlužníky.

Podle Ratha při nezaplacení neriskuje ani lékař, ani pacient. „Lékař sice poplatek vybrat má, ale pokud ho pacient nezaplatí, neexistuje žádná povinnost peníze vymáhat.“

Jaké stanovisko k platbám u lékaře zaujmete vy? Podpoříte „rebely“, nebo pokorně zalovíte ve šrajtofli? Jsou poplatky u lékaře opodstatněné a pro sektor zdravotnictví nezbytné? Měl by se podle vás nový zákon přepracovat a pozměnit?

Reklama