father.jpg

Foto: Netflix

Nejhorší spolubydlící

Dokumentární seriál Nejhorší spolubydlící ukazuje příběhy o skutečných zločinech. Všechny čtyři příběhy v seriálu (poslední je dvoudílný) jsou o lidech, kteří zneužili důvěru ostatních. Nastěhovali se k člověku – nebo si někoho nastěhovali k sobě – a pak ho většinou zavraždili. První epizoda se například zabývá případem Dorothey Puente. Jde o milou starou dámu, která se navenek tvářila jako neškodná filantropka, co se jen snažila pomáhat ostatním, přestože byla sériovou vražedkyní.

Modlit se, poslouchat, neodmlouvat

Dokument o skutečném zločinu zkoumá Fundamentalistickou církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (FLDS) a vliv jejího nechvalně známého vůdce Warrena Jeffse na její členy. V trýznivém příběhu o polygamních praktikách FLDS, pedofilii a moci zneužívajícího samozvaného proroka slyšíme výpovědi členů jeho rodiny a bývalých členů této extrémní sekty. Čtyřdílný dokument nabízí dosud neviděné archivní záběry a režisérka Rachel Dretzin odhaluje kult a Jeffse tak, jak nebyli nikdy předtím vyobrazeni, převážně z perspektivy žen, které se z FLDS vymanily.

Právě jsem zabil tátu

Právě jsem zabil tátu začíná popisem a rekonstrukcí toho, jak tehdy 17letý Anthony Templet vzal zbraň do ruky a třikrát střelil svého otce Burta do hlavy. Poté v klidu zavolal na tísňovou linku 911, aby oznámil, co udělal, a počkal venku na policii. Dokument odhalující pravdu ukrytou za tímto případem, je přesně takový, jak byste od Netflixu čekali. Režisérka Skye Borgman ve třech epizodách vypráví o událostech, které útoku na otce předcházely, včetně obvinění ze zneužívání a únosů dětí, stejně jako o rozhodnutí Burta, že Anthony bude vzděláván doma. Právě jsem zabil tátu zachází do trýznivých podrobností o různých metodách zneužívání, které Burt Templet působil svému synovi.

Boží Jan

Čtyřdílný dokument Boží Jan: Zločiny duchovního léčitele vypráví příběh o muži, který využil svého postavení, aby mohl zneužívat své nejvěrnější následovníky. Svatý Jan vlastním jménem João Teixeira de Faria uzdravoval lidi. Nebo alespoň vedl všechny k tomu, aby tomu věřili. Ze své základny v Brazílii nabízel alternativní léčbu duchovních i fyzických onemocnění. To vše s pomocí „léčivých duchů“, kteří se do něj vtělovali. Tvrdil, že pomohl zmrzačenému znovu chodit, že vyléčil rakovinu, odstranil nádory… Zatímco tisíce lidí padaly k jeho nohám, včetně Oprah Winfrey, a pěly na něj chválu, jiní pod jeho rukama trpěli. Mezi těmi byly i stovky žen, které sexuálně zneužil.

Otec náš

V tomto šokujícím dokumentu Netflixu se podíváme zblízka na příběh doktora Donalda Clinea, který dělal čachry se spermatem. Měnil je za své vlastní a zplodil tak nejméně 90 dětí. Jacoba Ballard byla jedináček, ale díky domácímu testu DNA jednoho dne zjistila, že má už rovnou sedm sourozenců. Počet se ale brzy začal zvyšovat. Byly jich celé desítky. Když se sourozenci rozhodli dozvědět se více o svém zvláštním rodokmenu, objevili odpornou pravdu – lékař zabývající se umělým oplodněním inseminoval své pacientky vlastním spermatem, bez jejich vědomí či souhlasu.

Zdroje: Autorka článku, Netflix