Máme doma fenku zlatého retrívra Bellu a je to plnohodnotný člen naší smečky, jak napovídá zoologický název, je to pes domácí, takže má boudu 5+1, do postele sice nesmí, ale má svůj pelíšek - polštář a na něm povlak s obrázkem zlatého retrívra.

 

Svůj příspěvek jsem nazvala Dokonalý asistenční pes, protože toto plemeno se často cvičí jako pomocník pro zdravotně postižené, hlavně pro vozíčkáře  - dokáže potom např. pomoci s oblékáním nebo svlékáním, podat předmět, který spadne na zem nebo na který člověk z vozíku nedosáhne, umí otevřít a zavřít dveře člověku s postiženýma rukama atd.

 

Naše Bella sice není vycvičená jako asistenční pes, ale je vidět, že asistenční geny v sobě má. Čím více lidí je doma, nejlépe když je u nás ještě nějaká návštěva, tím více asistentů zaměstná - nejčastěji chce právě otevřít dveře, aby mohla vyběhnout na zahradu nebo naopak se vrátit domů, případně aby se dostala z nebo do místnosti, která má zavřené dveře. Řeknete si asi, že to je asistence tak trochu naruby, máte pravdu, když jsem na vozíku, náš pejsek si mne vycvičil tak, že já otvírám dveře jí, když potřebuje, přestože nemám ruce úplně v pořádku. Ale zvládnu to a Bella se tak stala kromě asistenčního i terapeutickým psem, protože já si přitom aspoň procvičím ruce.

 

Co se týká výcviku psa, jedna moje kamarádka mně už před lety vysvětlila, že každý pes se dá dobře vycvičit, záleží jen na tom, aby dostával správné povely. Máte neposlušného psa a zajímá vás, jaké povely to jsou? Ráda vám poradím.

 

K takovým povelům patří například:

-         sedni nebo ne

-         lehni nebo ne

-         přines nebo ne

 

Další povely si jistě upravíte samy nebo sami. Mám dlouholeté zkušenosti, že na takový povel poslechne opravdu každý pes, ani není potřeba dlouhý výcvik. :)

 

Já vím, že příspěvek má být krátký, ale nedá mně to, abych se s vámi nerozdělila ještě o několik nejoblíbenějších přezdívek, kterými nazýváme naši fenku, především je to krasavice inteligentní, druhá nejpoužívanější přezdívka je potvora líná - v obou smyslech těchto slov, jednak je to dlouhosrsté světlé plemeno, takže 2x ročně je u nás bílo všude kolem a všichni nosí raději světlé kalhoty a kromě toho by naše potvůrka někdy nejradši prospala celý den.

 

Inu, jak říká klasik Jára Cimrman - v Polsku by ji plotili zlotem... :)


monca13

Co by na asistenci naruby řekl kynolog? ZDE