Mešita Isfahánu, Írán / Foto: Shutterstock
Tato místa uctívání jsou prostory, kde muslimové tráví mnoho času modlitbami, studiem nebo odpočinkem a přemítáním ve své mysli. Zejména měsíc ramadán je obdobím, kdy mnoho muslimů tráví více času v mešitách.
Web Bayt Al Fann, který zkoumá umění a kulturu inspirovanou islámskou tradicí, nedávno sdílel výběr nádherných stropů mešit ve virálním vláknu na Twitteru. „Stropy mešit jsou navrženy tak, aby odrážely velkolepost vesmíru,“ píší na sociální síti.
Snímky ukazují různé návrhy a sdílí informace o každém místě. Mnohé z mešit jsou stovky let staré. Twitterové příspěvky jsou tedy zajímavé nejen svými fotografiemi, ale také jsou cennou příležitostí k učení.
Mešita Jami, Andijan, Uzbekistán
Stavba madrasy začala v roce 1883 a trvala 7 let. Dřevěné sloupy podpírají strop zdobený jasnými vzory. Jde o kombinace geometrických ornamentů a rostlinných prvků
Mešita Jameh, Yazd, Írán
Mešita ze 14. století se používá dodnes. Poprvé byla postaven za Ala’oddoleha Garshasba z dynastie Al-e Bouyeh. V letech 1324 až 1365 byla ale z velké části přestavěna.
Mešita Shah v Teheránu, Írán
Postaven na objednávku Fath-Alim Shahem Qajarem z Persie během období Qajar, jako jeden z několika symbolů legitimity pro novou dynastii. Stavba začala v roce 1810 a dokončena byla v roce 1825.
Velká mešita Sultan Qaboos, Omán
V roce 1992 nařídil tehdejší sultán Ománu Qaboos bin Said al Said, aby jeho země měla Velkou mešitu. Stavba byla zahájena v prosinci 1994. Lustr nad modlitebnou je 14 metrů dlouhý.
Mešita Al-Askari, Samarra, Guvernorát Salah al-Din, Severní Irák
Byla postavena v roce 944. Šíitská muslimská mešita a mauzoleum se nachází v iráckém městě Samarra 125 km od Bagdádu. Je to jedna z nejdůležitějších šíitských svatyní na světě a zdobená dlaždicemi.
Mešita Bolo Haouz, Buchara, Uzbekistán
Byla postavena v roce 1712 na opačné straně citadely Ark v okrese Registan. V roce 1917 byly k přední části iwanu (vchodu) přidány tenké sloupy z lakovaného dřeva. Sloupy jsou zdobeny barevnými muqarnas, což je forma zdobené klenby v islámské architektuře.
Nasir Al Mulk, Shiraz, Írán
Mešita byla postavena za dynastie Qajar v roce 1876 na příkaz Mirzy Hassana Aliho Nasir-ol-Mulka a dokončena v roce 1888. Návrháři, kteří se na jejím designu podíleli, byli Mohammad Hasan-e-Memar, Mohammad Hosseini Shirazi a Mohammad Reza Kashi-Saz-e-Širazi
Mešita Wazir Khan, Láhaur, Pákistán
Byla postavená v roce 1641 a je považována za nejzdobenější mešitu z éry Mughalů. Je proslulá svými složitými fajánsovými dlaždicemi známými jako kashi-kari a také svými vnitřními povrchy, které jsou zdobeny mughalštinou.
Velká mešita šejka Zayeda, Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty¨
Největší mešita v zemi byla postavena v letech 1994 až 2007. Projekt zahájil zesnulý prezident Spojených arabských emirátů šejk Zayed bin Sultan Al Nahyan.
Mešita sultána Ahmeda, Turecko
Historická císařská mešita z osmanské éry nacházející se v Istanbulu v Turecku. Fungující mešita také přitahuje velké množství turistů. Byla postavena v letech 1609 až 1616 za vlády Ahmeda I.
Mešita Putra, Putrajaya, Malajsie
Stavba byla zahájena v roce 1997 a dokončena o dva roky později. Mešita s růžovou kupolí je postavena z růžové žuly a najdeme v ní modlitebnu, nádvoří a vzdělávací zařízení. Pojme 15 000 věřících osob.
Zdroj: Twitter Bayt Al Fann
Nový komentář
Komentáře
Krásný kus umění a jak tady říkalo už několik lidí. Jsou to magická místa plná energie. :) Osobně mám východní umění obecně hodně ráda. Je v něm ukryta spousta mystiky a když moje oblíbená prodejní galerie obrazů má něco takového v nabídce nebo v aukci, tak se vždycky ráda chodím pokochat. Kupovat ne, protože to je zpravidla mimo mojí cenovou relaci. :D
Navštívila jsem několik mešit.. interiéry jsou hodně magické..
Nemám ani slov. Jen se zakoukám na obrázky a vyzařuje na mě ta magičnost,natož být přímo na místě.
To je nádhera a muselo to dát hodně práce.
To je tak krásné, magické až fascinující.