Bez kuchyňské váhy se obejdete pouze v případě, že vaříte podle tzv. hrníčkových kuchařek nebo máte své oblíbené a často připravované recepty už "v oku". Odměřovat můžeme také pomocí lžiček, kelímků od jogurtu a nejrůznějších jiných pomůcek. Jsou ale okamžiky, ve kterých se bez kuchyňské váhy neobejdete.

S výběrem té správné kuchyňské váhy nám dnes pomůže pan Vývoda, majitel kuchyňského studia: "Stejně jako u ostatních kuchyňských pomůcek, i kuchyňské váhy můžete přizpůsobit interiéru vaší kuchyně. Na výběr máte modely z moderního nerezu, plastu nebo takové, které vypadají jako ze starých časů."

Klasická mechanika, nebo digitální?
"Digitální technologie se už pochopitelně odrazily i ve výrobě kuchyňských vah. Tyto váhy ukazují naměřené hodnoty na displeji, který bývá umístěn na podstavci váhy. Výhodou digitálních vah je pochopitelně přesnost vážení (po jednom gramu). Oproti mechanickým vahám jsou ale dražší, nejlevnější digitální váhu pořídíte okolo tisíce korun. Nápajeny bývají tužkovými bateriemi a většinou bývají vybaveny automatickým vypnutím při delší nečinnosti."

Materiál, ze kterého jsou kuchyňské váhy vyráběny, je také velice rozmanitý. Od klasického plastu, který se velice dobře udržuje a je k dostání v nejrůznějších barevných provedeních, až po nerez nebo litinu, kterými se vyznačují především retro váhy.  

Váhy většinou bývají doplněny plastovou či jinou miskou, která stojí na podstavci, ve kterém je umístěn ukazatel, digitální či s ručičkou.

"Kdo má v kuchyni málo místa, může si vybrat váhu, která je zavěšená na zdi. Pro její použití ji jednoduše odklopíte do vodorovné polohy, po zvážení surovin ji odejmete z držáku a po použití ji pohodlně umyjete. Tyto váhy většinou bývají vyrobeny z plastu a nádobu je možné mýt v myčce nádobí."

Opravdu užitečným pomocníkem je kuchyňská váha vestavěná do kuchyňské desky. Na první pohled vypadá jako malá vestavěná sklokeramická decka se senzorovým ovládáním. Nezabírá tak žádné místo navíc. Je pochopitelně digitální, snadno udržujete její čistotu a odpadá vám starost "kam s ní".

"Další výhodou je, pořídíte-li si váhu dovažovací a nulovací. Můžete tak do jedné misky přidávat postupně všechny suroviny a každou zvlášť zvážit."

Kuchyňská váha je bezesporu další užitečný pomocník, který nechybí snad v žádné kuchyni. Na trhu si opět vyberete takovou váhu, která vám vyhovuje jak po cenové stránce, tak po stránce designové.

A milé kuchařinky, pozor! Nechci vás nijak strašit a plašit, ale blíží se nám vánoční pečení :-) Takže, nemáte-li doma zatím dobře vážící váhu nebo vám ta stará už dosloužila, je nejvyšší čas si pořídit novou...                       

   
Reklama