Dovolenou na ledovci tak lze skvěle zkombinovat s pestrou lyžařskou zábavou a posezením na terase. Ideální pro pobyt v oblasti 5 tyrolských ledovců!

Do konce sezóny mají otevřeno i ledovcové hotely, které lákají na skvělé nabídky: www.tirolergletscher.com/pauschalen.html

Hintertuxský ledovec (1 500–3 250 m): Jízda na sněžné rolbě Pistenbully o výkonu 600 koní a pohled do zákulisí lyžařského provozu na ledovci

s1.jpg
Foto: © Bergbahnen So¨lden, Christoph No¨sig

Na ledovci Hintertux si užijete lyžování 365 dní v roce, „W(H)intertux“ je totiž jedinou celoroční lyžařskou oblastí v Rakousku. Na jaře se na Hintertuxském ledovci můžete těšit na „Flower Pow(d)er Program“ s celou řadou atrakcí.

Ve třech dubnových dnech se koná „Early Bird Skiing“. V 7.30 se všechna ranní ptáčata sejdou u údolní stanice v Hintertuxu, v doprovodu průvodce prozkoumají nejkrásnější místa této ledovcové lyžařské oblasti a dozvědí se spoustu zajímavostí o ledovci.

Následně si mohou vychutnat vynikající snídani formou bufetu v restauraci Tuxer Fernerhaus v nadmořské výšce 2 660 metrů. Tuto nabídku lze zakoupit online, cena je 25 eur na osobu.

s2.jpg
Foto: © Kaunertaler Gletscher

Základním předpokladem pro celoroční lyžování je správná technologie, která zajistí, že budou sjezdovky dokonale upravené v každém ročním období. Ten, kdo by chtěl nahlédnout do nitra „W(H)intertuxu“ a dozvědět se více o nejvýše položené kabinové lanovce zavěšené na dvou lanech na světě, se může ve třech dubnových termínech zúčastnit komentované prohlídky této technologie. Jedná se o skutečně průkopnický počin, lanovky byly totiž postaveny na velmi exponovaných místech.

Nevšední jarní zážitek skýtá i testovací areál pro sněžné rolby v nadmořské výšce 3 250 metrů. Ve vybraných dubnových termínech si můžete zdarma a pod odborným vedením vyzkoušet řízení sněžné rolby Pistenbully o výkonu 600 koní, vyhloubit ve sněhu vlastní stopy a při každé otočce pocítit dokonalou souhru síly a techniky. Jako upomínku na tuto jízdu dostanete krásnou fotografii.

s4.jpg
Foto: © Pitztaler Gletscher, Alexander Haiden

Ti, kdo se nemohou nabažit zimní zábavy, by měli navštívit Betterpark Hintertux. Tento akční park otevírá na podzim své brány jako první snowpark v Evropě a díky novému setupu je na jaře otevřen nejdéle. Milovníci freestylu si zde mohou od 23. dubna do 6. června 2022 vyzkoušet ty nejlepší skoky a triky. Betterpark Hintertux je jedním z nejlepších snowparků alpského regionu a zároveň nejvýše položeným freestylovým areálem v Rakousku s největší jistotou sněhu, což z něj činí jednu z nejvýjimečnějších atrakcí jarní a podzimní sezóny na  Hintertuxském ledovci.

Na Hintertuxském ledovci se lyžuje celoročně.

Více informací na: www.hintertuxergletscher.at

Stubaiský ledovec (1 750–3 210 m): Zimní zábava na akčních dnech BIG Family, v areálu Powder Department a ve snowparku

Stubaiský ledovec je největší ledovcovou lyžařskou oblastí v Rakousku a ne nadarmo se mu přezdívá „Království sněhu“. Přírodní sníh, sluneční paprsky a příjemné teploty promění celodenní lyžování v nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu – ideální příležitost pro společnou zimní zábavu skýtají například akční dny BIG Family 26. a 27. února 2022. V centru pozornosti bude snowpark a powder department, kde se mohou rodiny s dětmi osmělit hned k několika novým zážitkům na sněhu. Sobota bude ve znamení společné návštěvy snowparku, kde si s trenéry „Freeski Austria“ vyzkoušejí první skoky, seznámí se s pravidly areálu a potrénují pár triků. V neděli se pak vydají s certifikovanými horskými a lyžařskými průvodci do volného terénu, kde si vychutnají první obloučky v prašanu, nacvičí si používání nouzového vybavení a vyjezdí pár stop na nedotčených svazích. Účastnit se mohou děti od 10 let.

s5.jpg
Foto: © Pitztaler Gletscher, Daniel Zangerl

V areálu Powder Department na Stubaiském ledovci je nejvyšší prioritou řízení rizik. Ve speciálních kempech jsou účastníci před vstupem do hlubokého sněhu zasvěceni do lavinové teorie i praxe týkající se vyhledávání obětí lavin a řízení rizik. Nabídku doplňují tabule na checkpointech v areálu, freeridová mapa a 13 tratí ve volném terénu s GPS daty. Odborníci na lavinovou bezpečnost z SAAC („Snow and Avalanche Awareness Camps“) nabízejí 9. a 10. dubna 2022 v rámci basic kempu SAAC bezplatný dvoudenní lavinový kurz. První den získáte teoretické znalosti o stupních lavinového nebezpečí, typech terénu a vybavení, druhý den následují praktická cvičení přímo v terénu.

s6.jpg
Foto: ©Stubaier Gletscher_Andre Scho¨nherr_Sonnenstuhl_media

Spoustu adrenalinových zážitků slibují Spring Sessions ve snowparku Stubai Zoo. Od 2. dubna do 8. května 2022 se mohou na Stubaiském ledovci dosyta vyřádit a dopřát si dokonalou sluneční lázeň snowboardisté a freestylisté. Kompletní setup tohoto akčního parku nabízí tratě všech stupňů obtížnosti, ideální podmínky zde tedy najdou začátečníci i profíci. Mezi největší atrakce patří Pro Line a nová Jib Line s vlastním vlekem Zoo Shuttle. Ve snowparku se navíc koná i řada zimních sportovních akcí: od 19. do 23. dubna 2022 Evropský pohár ve freeski a 23. dubna 2022 trenérský kemp Head Futureheads. Odpočinek a občerstvení na vás čeká v gurmánské restauraci Schaufelspitz, kde se můžete za nádherného počasí opalovat na terase nebo se zahřát šálkem čaje v útulném interiéru. Lyžařský provoz na Stubaiském ledovci končí 6. června 2022.

Více informací na: www.stubaier-gletscher.com

Sölden (1 350–3 340 m): Mimořádné zážitky pro všechny smysly v nadmořské výšce přes 3 000 metrů

Ledovcové lyžařské středisko Sölden je asi jedním z nejznámějších ski areálů v Rakousku. Výhledově až do 8. května 2022 si zde přijdou na své všichni, kdo milují sníh a slunce. Od minulé lyžařské sezóny mohou navíc návštěvníci Söldenu využít výhody nové cenové struktury, tzv. dynamického ceníku. Znamená to, že se ceny skipasů liší v závislosti na datu nákupu, sezóně a poptávce. Skipasy lze například zakoupit online za nižší cenu až do pěti dnů před prvním dnem lyžování. Dle sezóny a data nákupu jsou k dispozici dokonce slevy až do výše 20 procent. Sölden a Gurgl patří v Rakousku k průkopníkům tohoto cenového modelu.

s8.jpg
Foto: © Stubaier Gletscher, Andre Scho¨nher

Kromě rozmanité sněhové zábavy na sjezdovkách Sölden slibuje také ryzí požitek pro všechny smysly. Od 21. do 24. dubna 2022 se v pětihvězdičkovém hotelu DAS CENTRAL uskuteční gurmánské dny „Wein am Berg“. Pod heslem „Setkání Rakouska a Beneluxu“ zve rakouská vinařská elita spolu se špičkovými šéfkuchaři tohoto regionu a zemí Beneluxu mezinárodní hosty na gurmánské setkání v Söldenu, které kulinářsky uzavírá zimní sezónu v nadmořské výšce 3 000 metrů. Těšit se můžete na exkluzivní a pestrý program. Pro sportovní nadšence je připravena poznávací túra s jedním z prominentních lyžařských průvodců, mezi nimiž nechybí ani lyžařské hvězdy jako Thomas Dressen nebo Günther Mader. Kromě toho si můžete vychutnat úchvatnou ledovcovou scenérii a sklenku vína ve výšce přes 3 000 m. n. m.

Více informací na: www.weinamberg.at

Lyžování v zimní lyžařské oblasti Sölden probíhá do 24. dubna 2022, lyžařský provoz na ledovci v Söldenu je plánován do 8. května 2022.

Více informací na: www.soelden.com

Pitztal (1 640–3 440 m): Delší lyžařské dny a freeridový závod na čas

Ledovec Pitztal garantuje dostatek sněhu až do května a perfektně upravené sjezdovky pro začátečníky, pokročilé i profíky. Na jaře se stmívá později, což skýtá i možnost strávit více času na svahu. Od února do května můžete vždy od pátku do neděle lyžovat dokonce o hodinu déle, protože lanovka Wildspitzbahn je v provozu až do 16.30 hod. Milovníci zimních sportů zde ocení především široké sjezdovky s přírodním sněhem a odměnou jim bude některá z regionálních pochoutek v Café 3440, nejvýše položené cukrárně v Rakousku. Na jaře je kavárna otevřena rovněž do 16.30 hod.

Kromě dlouhé lyžařské sezóny láká „STŘECHA TYROLSKA“ i na další unikátní atrakce. V této sezóně zve Café 3440 společně s Tyrol Music Project na nejvýše položený tyrolský charitativní koncert, který se uskuteční 9. dubna 2022. V nadmořské výšce 3 440 metrů zazní známé melodie od Wolfganga Amadea Mozarta až po Dmitrije Šostakoviče. Čtyři hudebníci z tyrolské nížiny tvoří nejmenší symfonický orchestr na světě a kombinací houslí, akordeonu, kytary a kontrabasu dodávají této špičkové hudbě jedinečný šarm.

s9.jpg
Foto: © Stubaier Gletscher, Andre Scho¨nher

Od 18. do 20. března 2022 proběhne freeridový závod Pitztal Wild Face, který se těší čím dál větší oblibě. Koná se už od roku 2013 pod hlavičkou Freeride World Tour jako Freeride World Qualifier, účastní se ho 75 lyžařů včetně loňských vítězů a závodit se bude na severní stěně Mittagskogelu. Lyžařská sezóna na ledovci Pitztal končí 8. května 2022.

Více informací na: www.pitztaler-gletscher.at

Kaunertal (1 273–3 113 m): Nekonečné ledovcové safari a Spring Classics ve snowparku Kaunertal

Když se do údolí začne vracet jaro a příjemnější teploty, na Kaunertalském ledovci to pro milovníky zimních sportů znamená jediné: pořádně šlápnout na plyn. Nevšedním zážitkem je tzv. ledovcové safari, freeridový den s průvodcem a spoustou dobrodružství, během něhož překonáte při jízdě prašanem minimálně 4 000 výškových metrů. Highlightem této vzrušující cesty je sjezd přes Weißseejoch do Jižního Tyrolska, což je známá trasa pašování dobytka po první světové válce. Jihotyrolští zemědělci tehdy hnali kaunertalský dobytek přes hranice. Po absolvování tohoto jedinečného sjezdu se zastavíte na obložené prkénko „Brettljause“ v Melagu v Jižním Tyrolsku. V závislosti na sněhových podmínkách se ledovcové safari koná každý pátek v minimálním počtu tří účastníků. Cena této atrakce začíná na 106 eurech na osobu a zahrnuje i zpáteční dopravu do Feichtenu.

s3.jpg
Foto: © Stubaier Gletscher, Andre Scho¨nher

Freestylisté se mohou od 9. dubna do 5. června 2022 pořádně odvázat ve snowparku Kaunertal, který se letos opět dočká rozšíření a stane se tak místem, které by si neměl nechat ujít žádný snowboardista a freeskier. Největším lákadlem jarní akce Spring Classics je nová kicker line se středně velkými a XL skoky. Pro jarní sezónu bude o nové překážky obohacena také dvoukilometrová jib line. O víkendech čeká na návštěvníky snowparku Kaunertal celá řada akcí o skvělé ceny. Lyžování na Kaunertalském ledovci končí 6. června 2022.

Více informací na: www.kaunertaler-gletscher.at

Bezpečná pohostinnost

Přehled aktuálních bezpečnostních opatření a doporučení v Tyrolsku v souvislosti s pandemií koronaviru naleznete na: www.willkommen.tirol.

Více informací na: www.tirolergletscher.com