per1.jpg

1. Terasa s pergolou
Ať už si chcete vychutnat odpolední kávu, posezení s přáteli nebo si odpoledne zalenošit na lehátku s knihou v ruce, zastíněná terasa je prvek, který vám na zahradě jednoznačně nesmí chybět. „Velice atraktivní jsou bioklimatické pergoly s naklápěcími střešními lamelami, které tvoří přirozené propojení interiéru a exteriéru domu a umožňují svým majitelům trávit mnohem více času ve venkovním prostředí,“ říká Erich Stavař, spolumajitel opavské firmy ISOTRA, která vyrábí stínicí techniku, markýzy a pergoly.

Tip: Bioklimatická pergola Artosi umožňuje rozdělení střechy na více nezávislých sekcí. Ty lze individuálně ovládat podle pozice slunečních paprsků, aby bylo možné větrat či stínit v libovolné části pergoly. Lamely se dají také sklopit úplně vodorovně a utěsnit – při dešti pak voda odteče stojkami. Navíc lze pergolu doplnit i bočním stíněním v podobě screenových rolet, a tak v případě potřeby celý prostor uzavřít. Díky tomu nemusíte z terasy uklízet nábytek, ale ani polštáře či podsedáky a můžete si prostor vybavit grilem nebo zútulnit různými dekoracemi bez obav, že budou čelit nepřízni počasí.

2. Přírodní materiály 
Zahrada přináší kousek přírody do blízkosti vašeho domova, proto i pokud jde o materiály, vsaďte především ty přírodní. Dřevo, kámen, dřevní štěpky, kačírek... To vše lze využít ve vaší zahradě v různých podobách. Ze dřeva můžete mít nejen terasu či plot, ale také truhlíky nebo lavičku v koutě zahrady, kde lze jen tak posedět a pozorovat ptáky. Kámen můžete vsadit do skalky s květinami, využít jako dlažbu, obložit jím zahradní krb anebo v podobě kačírku jím ozdobit záhony či vysypat cestičku.

Tip: Mezi oblíbené dekorační přírodní prvky patří také barevné mulčovací kůry, které zabraňují vysychání půdy nebo rozbahnění a chrání zem před teplotními výkyvy. Zároveň vytvoříte zajímavé kontrasty odstínů. Zahradu můžete rozjasnit například hnědou, červenou, žlutou či oranžovou kůrou.

per2.jpg

3. Zelený koberec 
Trávník je nedílnou součástí zahrady a je radost, když se člověk může bosýma nohama procházet po načechraném zeleném pažitu. Zároveň však travnatá plocha vyžaduje pravidelné sekání a zavlažování a na jaře a na podzim nezapomeňte na vertikutaci. Díky ní se odstraní plevele, mechy a dojde k provzdušnění, takže ačkoliv trávník po tomto procesu vypadá poněkud „vypelichaně“, ve skutečnosti mu revitalizace velmi prospívá, jelikož se zlepší příjem živin, vláhy i vzduchu. Brzy se vám odvděčí svou hustotou.

Tip: Perfektně střižený „anglický“ trávník lahodí oku, ale ve velké ploše může působit fádně, navíc neposkytuje prostor pro život hmyzu a dalším živočichům. Proto se trendem posledních let stávají v zahradách louky, které se nechávají neposečené. Koupit můžete i speciální „luční směs semen“. Díky tomu to bude ve vaší zahradě žít a navíc prostor zpestříte a rozjasníte barvami lučních květů. Chcete-li pomoci hmyzí populaci, pořídit si můžete také hmyzí hotel, kde najdou útočiště samotářské včely, slunéčka sedmitečná, berušky a další šestinozí přátelé.  

per3.jpg

4. Na vzduchu chutná nejlépe!
Co Čech, to milovník grilování! S prvními jarními paprsky už se zahrádkami začínají linout libé vůně masa, ryb, klobásek, zeleniny i sýrů. Pokud i vy toužíte setkat se s přáteli na párty s vybranými lahůdkami, máte různé možnosti. Milovníci vaření volí venkovní kuchyni, labužníci si mohou pořídit také udírnu. Pokud plánujete pořízení grilu, máte na výběr v zásadě tři typy: klasický na dřevěné uhlí, plynový či elektrický. U přenosného grilu nezapomínejte, že by měl stát vždy venku na pevné podložce, aby se nepřevrátil. Jestliže jej umístíte na terasu, podložte ho nehořlavou deskou nebo plachtou, abyste dlažbu či dřevěnou podlahu neznečistili.

Tip: Vybudovat můžete také zahradní ohniště a to jak pevné, tak přenosné. Lze na něm nejen opékat špekáčky, ale také pořídit trojnožku s kotlíkem pro romantické kuchtění na ohni.

5. Zeleninová a bylinková zahrádka
Když už je řeč o jídle, určitě jsou vítanou součástí zahrady také zeleninové záhonky anebo alespoň malý skleník či pařeniště. Hitem jsou rovněž vyvýšené nadzemní truhlíky pro pěstování zeleniny, bylinek nebo třeba jahod. Plní okrasnou funkci a zároveň jsou rostliny chráněné před pobíhajícími pejsky či dětmi, navíc není nutné se k pletí ohýbat.

Tip: Máte pouze omezený prostor, přesto byste se chtěli pustit do pěstování? Vyrobte si vertikální záhony z palet, které nezaberou příliš místa a vypadají efektně. Lze je mít například zavěšené na stěně domu, anebo podél plotu a zasadit do nich nejen bylinky, ale také okrasné květiny.

6. Okouzlující flóra
Květiny, stromy a keře jsou pýchou každé zahrady. Jejich uspořádání může mít tisíce podob a kromě toho, že díky nim vytvoříte barevné království a rozzáříte celý prostor, umožňují také rozčlenění rozsáhlejších zahrad na jednotlivé sekce. Vždy však dobře promyslete, jaké druhy okrasných rostlin či ovocných stromů zvolíte vzhledem k typu půdy, umístění zahrady na určitou světovou stranu (tedy v jakém koutě je stín, polostín, sluneční svit) i vzájemnou symbiózu zasazené flóry.  Pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, dbejte také na to, aby zakoupené rostliny nebyly jedovaté. Ideální je, když se o uspořádání poradíte se zahradním architektem.

Tip: Stromy nesázejte příliš blízko oken, abyste zbytečně nebránili slunečnímu svitu pronikat do interiéru. „Jestliže chcete paprsky v útrobách domu regulovat, pořiďte si vhodnou stínicí techniku – venkovní žaluzie či rolety anebo různé typy interiérového stínění. Oblíbené je například plissé, tedy skládané látkové žaluzie různých barev a s různým stupněm prostupnosti světla, které se dají současně stahovat a vytahovat zespoda i zezdola,“ radí Aneta Paroulková ze společnosti ISOTRA. 

per4.jpg

7. Vodní prvky
Voda v zahradě zejména v letních měsících zlepší celkové klima, zvlhčí vzduch a zároveň i přirozeně ochladí své okolí, takže tropické dny budou mnohem snesitelnější. Jestliže nejste příznivcem klasických bazénů, můžete si pořídit jezírko, které je i příjemným vizuálním prvkem. V tomto klenotu zahrady lze chovat ryby, pěstovat vodní rostliny, ale také jej využívat jako přírodní koupání bez použití chemie. Při instalaci volte místo, které není přímo pod stromy, aby do vody nepadalo listí či jehličí, a také by nemělo být jezírko vystaveno přímým slunečním paprskům více než 6 hodin denně a nemnožily se v něm řasy. Jezírko lze doplnit vodotryskem či fontánou, které osvěžují okolní vzduch. Zajímavou přírodní alternativou je raingarden neboli „dešťová zahrada“, tedy terénní prohlubeň, kam po dešti steče voda ze střech, chodníků a dalších zpevněných ploch a postupně se zasakuje.

Tip: Jestliže netoužíte po bazénu ani jezírku, instalujte si na zahradě alespoň vodní mlhu, která příjemně osvěží v parných dnech. A nezapomínejte také na létající obyvatele zahrady a pořiďte jim ptačí pítko. Můžete jej zakoupit hotové, anebo ho sami vyrobit.

8. Vyžití pro děti
Kdo má děti, samozřejmě chce, aby trávily na čerstvém vzduchu co nejvíce času. Proto by zahrada mladé rodiny neměla postrádat zábavné prvky, jako je houpačka, skluzavka, trampolína, prolézačka, šplhací žebříky, domeček či pískoviště. Holčičky ocení venkovní kuchyňku, kluci zase trasu pro auta, kterou lze vytvořit z dřevěných prkýnek. Vybudovat můžete také stezku naboso s úseky z různých přírodních materiálů, jako jsou oblázky, šišky, štěpek, písek, sláma, jehličí a podobně. Pravidelná procházka prospívá zdraví nejen dětských nožek, ale i těch dospělých.

Tip: Pokud máte odrostlé děti v teenagerovském věku, umístěte jim na zahradu houpací síť nebo hamaku, kam se mohou „zašít“ s knihou (nebo tabletem). Ta ostatně může sloužit k odpočinku i dospělákům.

9. Magické osvětlení
Osvětlení dodá moderní zahradě osobitý styl a v noci vykouzlí magický prostor, na který bude radost pohledět. Samozřejmě je tu i praktická stránka věci – díky světlům vypíchnete to, co chcete zdůraznit (například vodní plochu, okrasný záhon...), večer nezakopnete nebo nešlápnete tam, kam nemáte, a umožní vám příjemné posezení na terase do dlouhých nočních hodin. 

Tip: Na výběr je pestrá škála typů svítidel od romantických luceren a lampionů přes „bodovky“ až po imitaci loučí, podsvícení schodů, solitérní svítidla či LED pásky. Volit můžete také různou intenzitu a barvu světla nebo časovač či senzory. Pokud nechcete řešit složitou elektroinstalaci, můžete si vystačit i se solárními lampami..

10. Kompost plný živin
Nejen, že se ekologicky zbavíte zbytků z kuchyně i posekané trávy, ale zároveň budete mít po čase vlastní kvalitní zeminu plnou živin, která se vám bude hodit při zahradničení. Kompostér si můžete vyrobit sami z prken nebo koupit již hotový, ať už dřevěný nebo plastový. Při umístění myslete na to, aby nebyl celý den na přímém slunci ani na větrném místě. Měl by být snadno přístupný, ale zároveň na okraji zahrady.

Tip: Do kompostu můžete dávat odpad vznikající při vaření (např. slupky a zbytky zeleniny, vylouhované čajové sáčky, kávovou sedlinu, skořápky vajec a ořechů...), zahradní odpad (tráva, listí, větvičky, piliny, kůra, vysušený plevel), ale také papírové ubrousky či kapesníky, lepenku, plata od vajec či ruličky od toaletního papíru. Naopak do kompostu nedávejte látky, oleje a tuky, chemicky ošetřené materiály (např. natřená prkna), kosti, maso, slupky z exotického ovoce (citrusy), voskovaný papír (časopisy), žvýkačky či exkrementy masožravých zvířat.