Realita je však taková, že stále bydlím v paneláku, před domem máme auta dvě a na balkoně tak akorát muškáty. Nádobí myjeme v myčce a topení máme ústřední.
Pokud chci žít v Čechách, větší město, než ve kterém žiji, zde už nenajdete.
Cesta za mým snem je hrbolatá.
Hrboly a výmoly na ní si vytvářím já sama, a to svou pohodlností a jakýmsi strachem. Strachem, že mi bude scházet praktično a příjemno života ve velkoměstě.
Nedávno jsem četla zajímavý článek, ve kterém je řeč o lidech s podobnými sny či záměry.
Ti ale neměli strach krátce po revoluci opustit pohodlí života ve městech a dobrovolně, a většinou i s malými dětmi, začali žít na venkově. Samozřejmě v pokud možná největším souladu s přírodou.
Vařili na kamnech, pili vodu z pramene a místo v autech jezdili na koních .
Po dobu deseti let tyto lidi sledovala Prof. RNDr. Hana Librová, CSc.
Po této době zjistila, že se vesměs jejich životy změnili, jejich domy jsou zrekonstruovány, částečně upraveny k modernímu stylu, a před některými z nich dnes dokonce stojí automobil.
Záměry mladých ekologů a příznivců této "dobrovolné skromnosti" se po deseti letech zmírnily, přizpůsobily nebo přirozeně upravily dle potřeb rodin. Někteří dokonce zbohatli, i když teď peníze utrácejí nejvíce za bioprodukty. To je totiž pro ně luxus.
Závěrem je tedy jakýsi kompromis, ke kterému díky okolnostem dospěla většina pozorovaných.
Prof. RNDr. Hana Librová, CSc., se narodila v roce 1943 v Brně. Studovala biologii a sociologii. Od roku 1968 učila na katedře sociologie brněnské filozofické fakulty. Od roku 1997 je profesorkou sociologie a působí na fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, kde založila obor humanitní environmentalistika. Dlouhodobě se věnuje otázkám ekologicky příznivého životního způsobu, o nichž napsala knihy Pestří a zelení (1994) a Vlažní a váhaví (2003).
Jak lze jednoduše vysvětlit termíny dobrovolná skromnost a ekologický luxus?
Je třeba rozlišovat mezi skromností dobrovolnou a záměrnou. Dobrovolná skromnost je ochota žít s malým příjmem a malou spotřebou. Je ekologicky příznivá, ale nemá ekologický záměr. Prostě mě nebaví nakupovat. Tímto typem skromnosti jsem se zabývala ve výzkumu pestrých v roce 1992. Dodatečně jsem si uvědomila, že dobrovolně skromní žijí příjemně, ba luxusně. Začala jsem se zamýšlet nad podstatou a povahou luxusu. Luxus je to, co estetickou a duchovní dimenzí přesahuje fyzickou reprodukci našich životů. Ekologický luxus obsahuje záměrné sebeomezení, které chce být příznivé přírodě.
Jak odhadujete budoucnost těchto trendů?
Myslím, že dobrovolná skromnost ve společnosti existovala, existuje a bude existovat. Byť třeba v zeslabené míře. Ekologický luxus se může stát příznivou módou. Nároční lidé začínají pociťovat, že nakupování není tak půvabná záležitost, jak se jim jevilo, a že vzácná a žádoucí je naopak příroda.
Plánujete třetí průzkum, "po dvaceti letech"?
To už sotva. Ale kdybych za deset let mohla, zajímaly by mne děti pestrých z roku 1992. Dnes je jim třináct patnáct a nutně ještě žijí životem své rodiny. Co se stane, až opravdu dospějí? Asi nebudou stejní jako jejich rodiče, ale předpokládám, že budou podstatně jiní než většinová společnost.
A co vy?
Uvažujete o budoucnosti planety, na které budou žít vaše děti a vnuci ještě dlouho po vás?
Chováte se ekologicky a jste skromní?
Nebo jste pouze konzumenty a díváte se krátkozrace..
Jaké tedy budou jednou naše děti?
Zdroj - David Musil, Jana Dostálová, časopis Reflex 19/20004, "Rozumně konzumně"
Nový komentář
Komentáře
gerda:To co tady popisuješ“ krmení zvířat, péče o zahradu“
. Pro radost
.Máme slepičky,králíky,měli jsem i kachny a krůty…jenže
.Nikdo to nechce zabíjet.Takže momentálně nám slepičky umírají tak akorát stářím,králíci začínají být pamětníci a i když u zasazených semínek zpíváme „vstávej semínko holala ,bude z tebe fiala“ ,tak jsem ráda že to vše si mohu koupit i v supermarketu,abychom nepošli hlady.
.
to já mám i když žiji ve městě a miluji luxus. Máme zahrádku na kraji města,kde tohle všechno provozujeme,ale tak nějak rekreačně
Já ale opravdu nevidím nic pozitivního v tom,že by jsme se měli vzdát všech vymožeností a přehánět to ze skromností.Pryč je naštěstí doba,kdy ženy které máchali své prádlo ve studeném potoce trpěli ve stáří jako pes na revmatické a různé jiné nemoce.Pryč je doba,kdy člověk ze špatnou ledvinou a ze srdíčkem musel zemřít.A doufám že není daleko doba,kdy se konečně přestane válčit a zabíjet(hlavní hrozba lidstva) a naše vnoučata a jejich děti si budou vybírat na kterou planetu se chtějí podívat.To je má touha,to je mé přání pro další pokolení
medved: souhlasím s Lethé, i já chci, aby moje děti, jejich děti a děti jejich dětí atd. nežili jednou v měsíční krajině, ale co jako jednotlivec zmůžu? Můžu třídit odpad, ovšem těžko zachráním deštný prales.
návrat do pravěku to neřeší, i ti ekologové v článku se smířili s tím, že bez některých věcí v dnešním století žít nelze.
como_ves_chido: Bomba! Pěkně jsi to vystihla!
Souhlasím také s Léthé, nechci se vracet zpět, pořád mluvíme o dětech co jim tu "zanecháme". A co nemocné děti? Zaplať pánbůh, že máme takové vymoženosti, které žádá civilizace. A že dřív bylo méně vážných nemocí? To je omyl. Všichni ti nemocní lidé neměli dýky přírodě šanci se uzdravit. To raději zajdu k lékaři, než sbírat bylinky a šetřovat třeba dítě s cukrovkou!
medved: ty píšeš "extrém" (to, jak psala mam-ča), ale třeba naši takhle normálně žijí, mají dům (vlastně dva) na venkově, pěstují si zeleninu a ovoce, každý večer zalívají zahradu (do sudu chytají dešťovou vodu a tu pak tahají v konvích do skleníku, jinak zahradu kropí vodou z potoka, kterou tahají čerpadlem) mají slepice, které každý večer shánějí do kurníku, králíky, pro které táta chodí sekat trávu a každý srpen poseče celou zahradu a naplní celou půdu voňavým senem, štípou dříví, chodí s uhlákem pro uhlí, zatápějí v kamnech, perou si v obyčejné neautomatické pračce, dívají se na černobílou televizi, žijí si šťastně a spokojeně i bez videa, auta, počítače... a já v tomhle vyrůstala. (Tenkrát jsem to sice nesnášela, ale s odstupem času si říkám - byla to nádhera... ráno se nechat probudit sluncem, vyběhnout naboso na zahradu a posnídat čerstvé maliny a jahody, v létě se přecpávat rajčaty, stanovat na zahradě a na půdě hledat poklady... žila jsem bez supertechniky, stačily mi výpravy se sestřenicemi na hřbitov či války s klukama
)
ale zjistila jsem, že žiju "dobrovolně skromně" a nekonzumně, aniž bych o tom přemýšlela, aniž bych o tom vedla diskuse a psala články... prostě mi ke štěstí stačí dost málo věcí. A mezi ty věci moc elektronických vynálezů nepatří.
Teď žiju v Praze, v civilizaci
medved: Hele medvídku
.Já asi těžko změním to,co nejvíc naši zemi ohrožuje.A to nejsou nějaké ty bezvýznamné ptákoviny jako pet láhve a uranový odpad,ale VÁLKY.Bojím se jen jedné věci a to aby nějaký pošuk někde něco neodpálil. A co se týče té skromnosti a zpět na stromy? Já svým vnoučatům spíš přeji to,aby se již bez problémů mohli podívat do vesmíru a na jiné planety a ne aby se vraceli zpět do jeskyní. Aby třeba měli nějaký ten kouzelný prsten,který veškerý sajrajt odpálí někam do kosmu,anebo na nějakou jinou planetu,do té doby než jim dají na prdel UFOUNI
.Nejsem pro couvání
….spíš pro KUPŘEDU LEVÁ
.
Zajímavý článek, Jindřiško
docela neprijemne me prekvapilo, jak vsichni pisete, ze je Vam vlastne jedno, co se se Zemi stane
civilizacni luxus je Vam drazsi nez zivoty vasich milovanych deti, vnoucat, pravnoucat ?
) vest deti k zodpovednosti k prirode...to prece neni malo...mozna to neni ani moc, ale kdyz se to da dohromady...
ja myslim, ze neni treba hnat to do extremu, jak tady popisovala mam-ca...ekologicky nebo alespon ekologicteji se da prece zit vsude...tridit odpad, kupovat si spotrebice s rozmyslem a pokud mozno nejmensi moznou spotrebou, jezdit v maximalni mire MHD, zajimat se o to, v cem peru, cim myju podlahu, pomoct pri nejake akci typu cisteni lesa, kupovat si veci, ktere skutecne potrebuju a to bez ohledu na finance (jak se nahore hezky pise...dobrovolna skromnost
nejsem nejaky velky ekolog, ale snazim se zamyslet nad dusledky svych cinu a ne rict, zlata civilizace...po nas potopa
Samozrejme, ze clovek dokaze byt nejakou dobu bez luxusu civilizace. Jeste si troufnu jet pod stan (i kdyz mam problemy s pateri), na kratkou dobu je to fajn. Ale nedovedu si predstavit, ze bych zila bez teple vody, splachovaciho WC, pracky, lednicky, mikrovlnky, mycky, auta naporad. Ale treba k tomu dospejeme, diky nizkym duchodum a slavne socialni politice naseho statu. To pak ale bude nedobrovolne a proto o to neprijemnejsi. Treba nas to ceka vsechny, a mozna driv, nez nam bude prijemne. Ale konec pesimistickym uvaham, na ty je odbornik muj
. Preji vsem, aby se jim splnil sen zit tak, jak si preji.
Ja jsem na venkove vyrostla a musim rict ze potom v mestske skole jsem nechapala ze nekteri mi spoluzaci netusily jak vypada krava,prase nebo dokocne ziva husa.Myskim ze tet uz jsem hodne pohodlna ale pri vzpomince na detstvi i velice vdecna za ten "luxus" kterym je pitoma automaticka pracka.Jo a letos jedem pod stan a to se zas na 3 dny v prirode moooc tesim.Ale pak zas hura do civizace
trochu mě udivují některé nározy na život na venkově...neznamená to přeci žít bez pračky, ale prát v ní alespoň s práškem bez fosfátů...proč né topení, zas taková divočina mi ten náš venkov nepříjde...
..a co kadeřník?
To bych se asi musela válet v roští abych si mohla natupírovat vlasy, nehty bych si musela obrušovat o dřevo, nejlépe o francouzké, abych měla tento styl manikůry, a nahánět v dlouhé (to aby mi nebyly vidět chlupy na nohou) ušmudlané zástěře haranty
, aby slezly ze stromů, neboť učení by jim asi moc neříkalo...bez auta, města, školy....to je však pro lesní dobrodruhy detail
, hlavně že aspoň onen bude mít dočasný klid na duši, že mu ten jeho les vykácí později, takže holky já téma příroda ADIÓZ"
mam-ča:
Nanet:
Já takřka něžnou závislost. Naše pračka se jmenuje "Koukrová".
(Služebná ze seriálu Sága rodu Forsytů)
Chtěla jsem říct takřka
Ať žije civilizace, k pračce, teplé vodě, ústřednímu topení a splachovacímu WC mám takřa citový vztah
Na venkově jsem žila, sami jsme si topili, řezali dřevo, pumpovali vodu ze studny, pěstovali veškerou zeleninu a ovoce pro vlastní potřebu, chovali různou zvířenu pro maso, vejce a kožešiny. Ale TV, ledničku i vířivku (tedy pračku) jsme měli.
No a teď si spokojeně bydlím ve městě
Myslím, že jsme hodně skromní, žijeme prostě i přesto, že slušně vyděláváme... nepotřebujeme auto, televizi, video, mikrovlnku...
Ale jsou technické vymoženosti, bez nichž bych si i ten náš skromný život neuměla představit. Třeba počítač, můj (i jeho) zdroj obživy i kontakt se světem. Pračka. Nůžky z manikúry
. Teplá voda. Sporák...
Jasně, že by to šlo i bez toho všeho (teda až na ty nůžky), ale proč se toho vzdávat?
Myslím, že žít skromně neznamená vzdát se všech civilizačních vymožeností. Podle mne to znamená, tam kam dojdu pěšky jdu po svých a ne autem (např. do krámku za rohem), na pěkný výlet se dá jet vlakem ap. Ale naopak, když potřebuji do nemocnice - využiji auto.
no já jsem do svých 18 let žila s našima v Jeseníkách v baráčku.No to je špatnej pojem,je to barák jako kráva,k tomu stodola a docela velký pozemky.Topení na plyn se zavedlo když mi bylo 17,do té doby jsme chodili do stodoly a nosili kýble s uhlím
.Automatická pračka se u nás koupila ještě později,takže se pralo v klasické staré pračce a ždímačce.Nic příjemnýho.Okopávala se zahrada a dělalo se prostě dost věcí okolo baráku i v něm.Takže teď jsem ráda,že žiju ve městě v bytě,kde mám na okně pár kytek a ústřední topení a automatku a prostě pohodičku.Na 14 dní se vždycky jedu podívat k našim,ale hrozně ráda se pak vracím zpátky do svýho bytečku.
mam-ča: líčíš to přesně. Já na venkově vyrostla a docela bych se tam i vrátila. Ale s pořádnou rentou a vlastním autem. Protože když v tom konzumu (pokud tam vůbec je) něco nemají, aby se to dalo obstarat jinde. A taky občas vyjet za kulturou ap., protože s veřejnou dopravou je dnes na vesnici problém.