Okno, do bytu oko. Ano, ale stojíme o to, aby nám kde kdo civěl do soukromí? Určitě ne. Milujeme slunce, ale když je ho příliš a „pere“ nám celý den do bytu, není to nic příjemného. A tak si pořizujeme záclony, závěsy a rolety. Jak je naaranžovat, aby byly zároveň ozdobou?

Kliknutím na první fotografii se vám otevře fotogalerie

Přiznám se, že jsem se záclonám i závěsům dlouhou dobu bránila. Do oken mého bytu nikdo nevidí, tak proč je zakrývat a bránit ve výhledu? Věřte, nevěřte, ušetřené finance a lenost záclony prát a žehlit v tom žádnou roli nehrály. Dá se říct, že jsem se inspirovala skandinávským vzorem. Třeba ve Finsku vidíte záclony zcela výjimečně. Okna zdobí květiny, zavěšené ozdůbky, nebo dekorativní předměty na parapetu. Lidem zřejmě nevadí, že jim občas nahlédnete do soukromí. Však to tam také nikdo nedělá programově. Zkrátka, jiný kraj, jiný mrav.

V našich končinách je to úplně naopak. Okno bez záclony je znakem nezabydleného a „syrového“ bytu. I když poslední dobou se zdá, že záclony ustupují závěsům a různým roletám (žaluzie nevyjímaje). Nakonec jsem podlehla i já a závěsy si pořídila. I když je mám stále rozevřené a nezatahuji je ani na noc, musím uznat, že byt s nimi získal na útulnosti.  A až bude v létě pálit jižní slunce, určitě je využiji jako zastiňující prvek.

Závěsy hrají velmi důležitou roli v interiéru. Vedle koberců a polstrování na pohovkách jsou největší textilní plochou v bytě, a tak je třeba důkladně zvážit nejen výběr materiálu, ale i způsob aranžování. A že jich je bezpočet, na to můžete vzít jed. Od jednoduchých a spíše funkčních, až po ryze dekorativní, za které by se nemusela stydět ani zámecká komnata.

Pokud závěsy vnímáme jako dekorativní prvek v bytě, určitě jste si nenechaly ujít obrázky v naší fotogalerii.

Napište nám do diskuze, jaký typ byste si případně vybrala a co naopak vůbec nemusíte

Zdroj foto: https://www.facebook.com/ArtEtDeco?ref=ts&fref=ts

Čtěte také:

Reklama