Foto: Shutterstock
Mořská voda plná minerálů je skvělým prostředkem k prevenci i léčbě rýmy. Kvůli takovému kurýrování si ale hned nemusíte kupovat zájezd. Lékaři doporučují roztoky mořské vody, které pořídíte v každé lékárně. Liší se nejen v ceně, ale také co do obsahu účinné látky, tedy soli. Podle její koncentrace je k mání izotonický a hypertonický roztok. V čem se liší a v jakém případě který z nich nejlépe poslouží?
Izotonický roztok mořské vody
Má stejnou koncentraci soli, jaká je v buňkách lidského těla (9 gramů soli na 1 litr vody), takže nejsou schopny způsobit stažení nosní sliznice. Proto příliš neuleví od pocitu ucpaného nosu, významně nezlepší dýchání. Při akutní rýmě sice také pomáhají k rychlejší úlevě od symptomů, k odstranění hlenů a ke zklidnění podrážděné sliznice, ale jsou vhodné spíše k prevenci rýmy. A to dlouhodobě, třeba i celoročně. Nemohou ublížit v jakékoli frekvenci nebo množství, a to ani dětem. Miminka po narození nevyjímaje. Bez obav je mohou používat i těhotné a kojící ženy.
Hypertonický roztok mořské vody
Koncentrace soli je v něm více jak dvojnásobně vyšší, než je lidskému tělu vlastní (22 gramů soli na 1 litr vody). Díky tomu skvěle působí proti pocitu ucpaného nosu při akutní rýmě, při rýmě chronické i alergické.
„Působí na principu přesunu tekutin z oteklé nosní sliznice do hypertonického roztoku mořské vody, který se prostřednictvím rozprašovače vstříkne nebo jinou formou aplikuje do nosu. Tím se zmenší objem oteklé nosní sliznice, sliznice se stáhne a dochází k hlavnímu požadovanému efektu – ulehčení dýchání přes ucpaný nos,“ vysvětluje PharmDr. Ivan Procházka z EUC Lékárny.
Jenže kvůli vysoké koncentraci soli je použití hypertonických mořských vod limitováno – dobou používání i věkem pacienta. Tyto přípravky není vhodné aplikovat déle než dva týdny a vůbec nejsou vhodné pro nejmenší. „V lékárnách jsou dostupné méně koncentrované hypertonické spreje mořské vody určené pro děti od 3 měsíců věku. Jejich aplikace je však také časově omezena – na maximálně 14 dní,“ dodává lékárník.
Mořské vody s přidanými látkami
Aby byly spreje či kapky ještě efektivnější v boji s bacily, přidávají do nich výrobci i další účinné látky.
- Dexpantenol napomáhá hojení sliznice nosu.
- Kyselina hyaluronová sliznici nosu zvlhčuje.
- Mentol a ostatní silice působí dezinfekčně.
- Měď působí proti množení bakterií a zároveň má i protizánětlivý účinek.
- Mangan brání uvolňování histaminu, což má význam v případě potlačení příznaků alergické rýmy.
Foto: Shutterstock
Sprej, kapky, nebo konvička?
Solné roztoky lze používat ve formě kapek, sprejů, případně v provedení nosního proplachu pomocí konviček. Jaký způsob si vyberete, je na vás. „Klinické studie nepotvrdily zásadní rozdíly mezi jednotlivými formami aplikace,“ doplňuje farmakolog Ivan Procházka.
Zdroj informací: PharmDr. Ivan Procházka - EUC Lékárna, MUDr. Zbyněk Mlčoch
Nový komentář