6411c1f224d5fobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Mořská voda plná minerálů je skvělým prostředkem k prevenci i léčbě rýmy. Kvůli takovému kurýrování si ale hned nemusíte kupovat zájezd. Lékaři doporučují roztoky mořské vody, které pořídíte v každé lékárně. Liší se nejen v ceně, ale také co do obsahu účinné látky, tedy soli. Podle její koncentrace je k mání izotonický a hypertonický roztok. V čem se liší a v jakém případě který z nich nejlépe poslouží?

Izotonický roztok mořské vody

Má stejnou koncentraci soli, jaká je v buňkách lidského těla (9 gramů soli na 1 litr vody), takže nejsou schopny způsobit stažení nosní sliznice. Proto příliš neuleví od pocitu ucpaného nosu, významně nezlepší dýchání. Při akutní rýmě sice také pomáhají k rychlejší úlevě od symptomů, k odstranění hlenů a ke zklidnění podrážděné sliznice, ale jsou vhodné spíše k prevenci rýmy. A to dlouhodobě, třeba i celoročně. Nemohou ublížit v jakékoli frekvenci nebo množství, a to ani dětem. Miminka po narození nevyjímaje. Bez obav je mohou používat i těhotné a kojící ženy.

Hypertonický roztok mořské vody

Koncentrace soli je v něm více jak dvojnásobně vyšší, než je lidskému tělu vlastní (22 gramů soli na 1 litr vody). Díky tomu skvěle působí proti pocitu ucpaného nosu při akutní rýmě, při rýmě chronické i alergické.

„Působí na principu přesunu tekutin z oteklé nosní sliznice do hypertonického roztoku mořské vody, který se prostřednictvím rozprašovače vstříkne nebo jinou formou aplikuje do nosu. Tím se zmenší objem oteklé nosní sliznice, sliznice se stáhne a dochází k hlavnímu požadovanému efektu – ulehčení dýchání přes ucpaný nos,“ vysvětluje PharmDr. Ivan Procházka z EUC Lékárny.

Jenže kvůli vysoké koncentraci soli je použití hypertonických mořských vod limitováno – dobou používání i věkem pacienta. Tyto přípravky není vhodné aplikovat déle než dva týdny a vůbec nejsou vhodné pro nejmenší. „V lékárnách jsou dostupné méně koncentrované hypertonické spreje mořské vody určené pro děti od 3 měsíců věku. Jejich aplikace je však také časově omezena – na maximálně 14 dní,“ dodává lékárník.

Mořské vody s přidanými látkami

Aby byly spreje či kapky ještě efektivnější v boji s bacily, přidávají do nich výrobci i další účinné látky.

  • Dexpantenol napomáhá hojení sliznice nosu.
  • Kyselina hyaluronová sliznici nosu zvlhčuje.
  • Mentol a ostatní silice působí dezinfekčně.
  • Měď působí proti množení bakterií a zároveň má i protizánětlivý účinek.
  • Mangan brání uvolňování histaminu, což má význam v případě potlačení příznaků alergické rýmy.

6411c24fd8295obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Sprej, kapky, nebo konvička?

Solné roztoky lze používat ve formě kapek, sprejů, případně v provedení nosního proplachu pomocí konviček. Jaký způsob si vyberete, je na vás. „Klinické studie nepotvrdily zásadní rozdíly mezi jednotlivými formami aplikace,“ doplňuje farmakolog Ivan Procházka.

Zdroj informací: PharmDr. Ivan Procházka - EUC Lékárna, MUDr. Zbyněk Mlčoch

Čtěte také: