Betlémské světlo má do Čech přijet Pendolinem. Tak mu držme palce, ať pod ním neprasknou koleje nebo neuhasne v několikahodinových zpožděních, které vlaky Českých drah nabírají od zavedení nového jízdního řádu.

Rovných 17 let uběhlo od doby, kdy brněnští skauti poprvé přivezli do České republiky Betlémské světlo, a založili tím novodobou vánoční tradici. „Světlonoši“ ze skautského oddílu letos dorazí do Brna vlakem SC 74 Smetana 15. prosince v 17:05 hodin. Od 22. prosince pak budou světlo rozvážet vlaky Českých drah po celé republice. Snad se do té doby povede sladit jízdní řády s realitou.

Co je to Betlémské světlo?
Betlémské světlo symbolizuje podle biskupa Malého především postavu Ježíše Krista narozeného v Betlémě. Ježíš je totiž na různých místech Písma svatého nazýván Světlem. Tradice Betlémského světla je poměrně mladá – vznikla v roce 1986 ve studiu hornorakouského ORF v Linci. Do Čech ji přinesli roku 1989 čeští exiloví skauti z Rakouska. Plamínek nazvaný Světlo přátelství se zapaluje v Betlémě a putuje ve speciálním bezpečnostním obalu letecky z Izraele do Lince a odtud se šíří světem.

Jeruzalémský svatý oheň
Betlémské světlo je umělým zvykem, který však odkazuje na mnohem starší tradici – na svatý oheň z Jeruzaléma. Již téměř dva tisíce let prý dochází v jeruzalémském Chrámu Božího hrobu k podivnému úkazu. V sobotní poledne, den před pravoslavnou Paschou, se kněz – v dnešních dnech pravoslavný patriarcha – zavře do Kuvuklie, malé kapličky s údajným Kristovým hrobem, a vrátí se se zázračným ohněm, který vzniká sám od sebe. Tento oheň, zvaný blahodatný, nepálí a způsobuje řadu záhadných úkazů – voní, vytváří podivné záblesky a podobně.

V některých regionech skauti navštěvují domovy pro seniory, jinde chodí s Betlémským světlem na hřbitov připomenout si své již nežijící předchůdce. 22. prosince se s nimi setkají cestující například v rychlících z Brna do Plzně, z Prahy do Chebu, z Pardubic do Liberce a v řadě dalších spojů Českých drah. Seznam míst, kde si mohou lidé připálit plamének Betlémského světla, bude aktuálně zveřejněn na www.betlemskesvetlo.cz.

S využitím tiskového materiálu.

Chodíte si pro Betlémské světlo? Co pro Vás znamená? Jak ho přenášíte? A jak dlouho ho necháváte hořet? Nebo Vám tahle tradice nic neříká?

Reklama