Důvodů k tomu shodit kštici docela a pořídit si účes neúčes je jistě mnoho. Může jít jen o recesi, ale i o projev skupinové sounáležitosti (všemožné mnišské řády, sekty, hnutí Skinheads a další), o projev pokročilého věku nebo o sportovní či zdravotní nutnost. Ale ať už je důvod jakýkoli, holá hlava vždycky znamená velkou změnu.

Když přijdou na řadu léta nebo hormony, chlapi se s holohlavostí vyrovnávají daleko lépe. Za sebe musím říct, že mi přijde daleko zajímavější, když člověk dokáže svůj poslední „semtamchlup“ shodit – určitě to vypovídá i něco o psychice.

Mezi lidmi existuje pověra o krásném tvaru lebky, a protože se od žen očekává krása, většina z nich považuje „koleno“ za něco, co se k nim nehodí. Popravdě, nikde jsem nenašel definici krásného tvaru lebky, takže nevím, co si pod tím pojmem představit. Dokážu si představit ošklivou lebku: Zjizvenou nebo deformovanou po nějaké nehodě. Ale krásnou? Nevím, nevím... A docela dost pochybuji, že by ošklivou lebku mělo zas až tolik lidí.

I já byl dohola...

Ano, já byl také v jednom období dohola. Proč? Hřívu jsem shodil, když mi začaly po odbarvení na bílo, které jsem absolvoval kvůli nějaké hře, příliš odrůstat konečky. Bylo to ale trochu zvláštní období: Za deště mi na hlavu hrálo tisíc bubeníků a týden jsem se nevyspal, protože mi po polštáři pochodovali mravenci. Také jsem několikrát div nedošel újmy, když se totiž moje milovaná žena ráno probouzela a spatřila vedle sebe spát „nějakýho plešatýho chlapa“, mnohdy neměla daleko k tomu dát mi pořádně do nosu. Párkrát se její pěst zastavila jen pár čísel od mého obličeje, než si uvědomila, že jsem to já.

A co známé osobnosti?

I mezi známými osobnostmi se najdou zastánci absolutní plešatosti. Například moderátor Petr Šiška nám na otázku: Proč jste si vůbec začal holit hlavu? odpověděl...

Bylo to pozvolné opouštění vlasového porostu. Mám k tomu rodové dispozice – dědeček měl „koleno“ od dvaceti let. Já to nejdřív docela těžko nesl, protože jsem byl duší i tělem rocker a v osmdesátých letech pořád ještě kdo neměl máňu, ten nebyl rocker. Naštěstí u nové vlny už ten trend odezněl.
Vypadal jsem různě, měl jsem třeba patku až po prsa a vzadu oholenou hlavu, číro...
Každopádně přechod byl postupný. Koupil jsem si strojek, holil jsem to na trojku, pak na dvojku, na jedničku...

Ale to jsme zabloudili někam, kam jsem původně neplánoval. Původně jsem chtěl z mužského pohledu říct, že holá hlava u žen je velice atraktivní záležitost, jako příklad jistě postačí zpěvačka Sinéd O´Connorová a našly by se i další krásky nahoře bez. I když ženy, které se pro koleno rozhodnou dobrovolně, s tím asi problém nemají. Problém mají ty, které jsou k holohlavosti donuceny nepříznivou shodou náhod.

Cate Blanchettová

Sinéad O´Connorová

Natalie Portmanová

Sigourney Weaverová

Demi Mooreová

Britney Spearsová

Dohola? Ani za milion!

Podobných výkřiků už jsem slyšel... Jenže někdy si prostě vybrat nemůžete. Jedna moje kamarádka oplešatěla v šestnácti letech po chemoterapii. Asi si dovedete představit, co to pro ni v jejím věku muselo znamenat. Byla nejdřív úplně vyřízená, pořídila si asi pět různě nevkusných paruk a stále si stěžovala, že si připadá, jako by nosila v létě kulicha.

Dalo to práci, ale podařilo se nám ji přesvědčit, že jí to sekne i bez vlasů. Tenkrát jsme s teorií „holé ženské krásy“ slavili skutečný úspěch: Kamarádka si nakonec nechala koleno nějaký čas i v době, kdy už jí začaly vlasy znovu růst. Nakonec holit přestala, ale na to období „bez“ má dneska jen hezké vzpomínky. Mimochodem, narostly jí úplně jiné vlasy, než měla původně.

Může být holá ženská hlava in?

V loňském roce byly v Paříži podle vlasového vizážisty Jean-Claude Annauda holohlavé krásky módním trendem. Více jste si o tom mohly přečíst v našem článku: ZDE. Jak tomu bude letos? Uvidíme, třeba se holá móda dostane i k nám...

Dokážete si představit, že byste šla dobrovolně dohola? A kdybyste holou hlavu mít musela, dělalo by vám to potíže, nebo byste to neřešila? Znáte nějakou holohlavou ženu? Které plešaté celebritě to, podle vás, nejvíc sluší?

Reklama