Astma je chronický neinfekční zánět sliznice průdušek, který je provázen dušností nebo kašlem. Při záchvatu sliznice průdušek oteče a dojde ke stahu jejich stěn. Obtížný je zejména výdech, který mohou doprovázet pískavé zvuky. Astmatický kašel je suchý a dráždivý, zhoršuje se nejčastěji v noci, po námaze nebo ho také mohou spouštět různé vnější faktory jako jsou emoce, stres, alergeny či znečištěné prostředí. Akutní záchvat je doprovázen výraznou dušností, sípavými zvuky, lapáním po dechu, úzkostí a pocitem tlaku na prsou.
5c8918dae116cobrazek.png

Často se setkáváme s tím, že příznaky nemoci jako je dušnost, kašel, nejsou včas odhaleny, protože je lidé považují za něco normálního, případně se jim nějak přizpůsobí a zvyknou si na ně. Pokud tedy dítě či dospělý pociťuje dýchací potíže při zátěži, sportu, změně počasí, měli by to ohlásit praktickému lékaři,“ říká profesor Petr Pohunek, ředitel ČIPA.

Za nemocí stojí genetické predispozice, které bývají podpořeny vnějšími vlivy jako je kouření či alergie. Pravděpodobnost vzniku onemocnění stoupá počtem jeho výskytů v rodině. Právě dědičnost totiž hraje roli ve výskytu alergie, kterou zároveň trpí téměř každý astmatik. Nejčastějšími alergeny jsou pyly, trávy, plísně, roztoči, prach, popřípadě zvířecí alergeny. Negativní vliv na astma má také kouření, znečištěné prostředí, ale i opakované infekce dýchacích cest, stres a emoční vypětí.

Nejlépe léčitelné chronické onemocnění
V České republice se astma vyskytuje u osmi procent lidí, celosvětově chorobou trpí kolem 300 milionů pacientů. Děti jsou nemocí postiženy více, průměr v České republice je deset procent, ale třeba na Ostravsku až dvanáct procent.
Snažíme se moderní léčbou dosáhnout kontrolovaného astmatu, tedy stavu totožného s běžným životem, se schopností běžných aktivit, pracovního či školního zatížení. Zkrátka aby lidé o své nemoci nevěděli, jen jednou či dvakrát za den použili protizánětlivou preventivní léčbu. Ve srovnání s jinými chronickými nemocemi jako je třeba cukrovka, epilepsie je díky léčbě pacient zcela bez příznaků a může vést plnohodnotný život,“ upozorňuje profesor Pohunek. Vedlejší účinky při léčbě astmatu jsou v současnosti velmi potlačeny, jde o velmi bezpečnou terapii.
5c8919db2c13cobrazek.png

Proč pacienti nedodržují svoji léčbu?
Nejklasičtějším případem je, že se pacientovi po léčbě uleví, začne bez domluvy s lékařem snižovat dávky nebo léčbu vysadí– dělá to celých 52 procent astmatiků. Výsledkem je, že 14 procent pacientů má problémy s dýcháním denně, 69 procent přiznává, že je astma omezuje sem tam a až 84 procent astmatiků postihne alespoň jednou za rok záchvat.

Mnoho pacientů se domnívá, že jde o banální nezávažnou nemoc, pokud ale nebudou dodržovat léčbu, a to zejména léčit zánět, který jim astma způsobuje, může se jejich nemoc vyvinout do podoby, kterou jsme zažívali v 90 letech, kdy nám pacienti na astma umírali. Šlo o stovky až tisíce ročně, měli jsme čtyřicátníky v invalidním důchodu,“ říká Petr Pohunek. Dnes máme jednu z nejnižších úmrtností na astma v Evropě. Nemoc si ovšem stále vyžádá kolem stovky úmrtí ročně.

Léky tlumící astma jsou dvojího druhu. Jednak úlevové, které se podávají krátkodobě při akutním zánětu a umějí rychle potlačit jeho akutní projevy. Důležitější jsou ale ty dlouhodobě podávané, protizánětlivé léky, jejichž úkolem je zajistit dlouhodobou kontrolu a prevenci astmatických projevů. Nejčastěji se používají kortikosteroidy, jež se zpravidla inhalují. Tento druh podání totiž umožňuje užívání nízkých dávek a minimálním rizikem nežádoucích účinků. Cílem léčby je získání plné kontroly nad nemocí, která by pacienta neměla v ničem omezovat. Záchvaty dušnosti by se neměly objevovat a pacient by se měl obejít bez úlevových léků.

Jsou součástí projektu Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým záchvatům.

Web vznikl pod záštitou obecně prospěšné společnosti Česká iniciativa pro astma (ČIPA), ve spolupráci s jejím ředitelem prof. MUDr. Petrem Pohunkem, CSc.

V roce 1996 byl jedním z jejích zakladatelů.

Kampaň Astma Zero má připomenout, že astmatický záchvat není nutností a že se s jeho výskytem v dnešní době nelze smířit.

www.astma-zero.cz

Reklama