OBIRády byste vzhled svého bytu oživily, ale větší barevné změny se bojíte? Směle do toho, nemůžete udělat chybu! Barvy mají podle odborníků výrazný vliv na psychiku člověka. Ovlivňují, jak se cítíme a jakou máme zrovna náladu. Malba dokáže prostor dokonce opticky zvětšit nebo zmenšit, umožňuje ho zvýraznit i skrýt případné nedostatky. Experimentovat můžete s nejrůznějšími styly a barvami, které okouzlí na první pohled a vytvoří ve vašem interiéru jedinečnou atmosféru.

Jak nás barvy ovlivňují

Barvy mají takovou sílu, že mohou ovlivnit naše nálady a pocity. Osobní postoj k nim závisí na různých faktorech, jako jsou povaha, věk, pohlaví, nálada, životní styl, atd. Prožitek z barev závisí na naší oblibě určitého typu barvy, světelném jasu (denní světlo nebo osvětlení umělé, intenzita světla), biorytmu (barvy prožíváme jinak ráno než večer).

Celkově se barvy rozdělují na teplé (žlutá, oranžová, červená), studené (zelená, modrá, fialová) a neutrální (bílá, šedá, černá), přičemž každá skupina má své specifické vlastnosti. Studené barvy působí uklidňujícím dojmem. Naopak teplé barvy jsou charakterizovány jako aktivní, stimulující psychickou i fyzickou aktivitu.

Pro vhodné sestavení barevných kombinací je vhodné si jejich působení představit:

OBIBílá barva je symbolem čistoty. Interiér projasňuje, provzdušňuje a z toho důvodu i opticky zvětšuje.
Černá barva je v naší kultuře vnímána jako brava smutku, zároveň je však barvou elegance a luxusu. V interiérech se objevuje většinou v podobě dekorativních ornamentů nebo nábytku. Měla by se používat pouze jako doplňková barva, protože pohlcuje prakticky veškeré světlo, které na ni dopadá.
Hnědá je spojována s pohodlím a pocitem útulnosti. Obvykle se používá v předsíních a chodbách, kde hned po příchodu do domu či bytu navozuje příjemnou důvěrnou atmosféru.
Žlutá barva představuje tvořivost a vyzařuje teplo a jas. Podporuje inspiraci a vede k vyšším pracovním výkonům. Díky své povaze se zejména v pastelových odstínech hodí do pracoven či dětských pokojů.
Modrá barva je symbolem klidu a uvolnění, proto se nejvíce hodí do koupelen a ložnic. Vyhýbejte se však příliš tmavým odstínům, které mohou působit tísnivým dojmem.
Zelená barva je dávána do souvislosti s jarem, přírodou nebo klidem. Rovněž je symbolem nového života a naděje. Protože podporuje duševní činnost a napomáhá soustředění, je vhodná do ložnice, dětského pokoje.
Oranžová barva vede k aktivitě, komunikaci a inspiraci. Často je využívána v místnostech, které potřebují proteplit a rozjasnit. Hodí se do obývacích pokojů, jídelen a kuchyní. Příliš syté odstíny však mají tendence v člověku vyvolat až pocit ohrožení.
Fialová barva představuje inteligenci a emoce. Postupem času se stala barvou velmi moderní, která má své kořeny v mystičnu a duchovnu. V interiérech dodává pocit luxusu, prestiže i něžnosti.
Červená barva je symbolem lásky a vášně, ale také síly a vzteku. Patří mezi nejagresivnější barvy vybízející k aktivitě. V některých odstínech může červená působit dráždivě, až nepříjemně. Neměla by tudíž dominovat, ale spíše prostor doplňovat.

OBITip odborníka:
„Barvy je nejlepší vybírat na denním světle, kdy nejsou smyslové vjemy zkresleny působením umělého osvětlení. Také je dobré pamatovat na to, že barvy na vzorníku vypadají trochu jinak než ve skutečnosti a že každá barva je po zaschnutí trochu bledší,“ upozorňuje Ladislav Budín, vedoucí oddělení domácnost, OBI Praha - Štěrboholy.

Experimentujte

Bílá a černá patří do barev neutrálních. V posledních letech se však od malování všech stěn bílou barvou opouští a často je k vidění v kombinaci s barvami dalšími. Černá barva by měla sloužit spíše jako doplněk ve větších místnostech, na větším prostoru totiž může působit depresivním dojmem.

Obývací pokoj

OBIProstory obývacího pokoje tvoří nejčastěji střed celého bytu. Proto by měl obývací pokoj působit veselým, pozitivním dojmem a přívětivou atmosférou, čehož docílíte použitím teplejších odstínů barev, jako je žlutá nebo oranžová.

Kuchyně a jídelna

V kuchyni se nemusíte použití sytějších barev vůbec bát. Zelená, žlutá, červená nebo oranžová podporují chuť k jídlu a působí dobře na trávení. Naopak se nedoporučuje barva modrá, která působí studeně a chuť k jídlu spíše potlačuje.

Koupelna

Tuto místnost si můžete „vybarvit“ podle libosti a vlastního vkusu. Studené barvy zdůrazňují čistotu, naopak teplé barvy působí domácky a útulně.

Dětský pokoj

OBIVolba barevné malby do pokoje pro děti patří ze všech prostorů mezi nejsložitější. Musí totiž splňovat hned několik požadavků najednou. Prostředí dětského pokoje by mělo být přiměřené věku, stimulovat k soustředění a učení, zároveň podporovat kreativitu, ale na druhou stranu i tlumit, aby se v něm dalo příjemně odpočívat. Malým dětem je vhodné vymalovat pokoj v sytějších odstínech, které podporují fantazii. Naopak pro starší děti volte tlumené odstíny pastelových barev, ty vytváří ideální studijní prostředí.

Ložnice

V místnosti, která je předurčena našemu odpočinku, by neměly dominovat příliš křiklavé a výrazné barvy jako červená či žlutá, které by mohly narušovat spánek. Mezi ideální variantu patří barva modrá, která má uklidňující účinky na celý organismus a pomáhá tak tělu relaxovat. Vhodná je i barva zelená, která zklidňuje, zároveň však dodává novou energii. Velmi příjemně působí i barevné samolepicí dekorace na zeď, které oživí nejen ložnici. Velký výběr nabízí například hobbymarkety OBI.

Díky hezkému počasí schne barva cobydup. Tak kdy se do změny pustíte vy?

Více najdete na www.obi.cz

Reklama