Zapomeňte na to, že by se proutěné doplňky a nábytek hodily leda na chalupu. Zařaďte je klidně i do moderně zařízeného bytu nebo domu a vdechněte mu novou tvář.

Toužíte-li dát svému domovu něco nového, jiného, možná nečekaného, co takhle zabrousit mezi přírodní zdroje a zkusit ho ošperkovat trochou proutí?

Ratan

Jak vybrat správně?

Prvním krokem by měl být výběr správného materiálu, protože není proutí jako proutí. Například to vrbové má do vlastností ratanu opravdu hodně daleko.

Ratan – vyžadujete-li od nábytku pořádnou bytelnost, měly byste sáhnout po tomto materiálu. Jeho velkou výhodou je, že je vhodný zejména na zahradní nábytek, je odolný vůči povětrnostním vlivům. Ratan má také větší životnost, čemuž odpovídá i jeho vyšší cena. Nechcete se o materiál starat? Pak sáhněte po nábytku z umělého ratanu, který je prakticky bezúdržbový.

ratan

  • Vrbové proutí – říká se o něm, že má blahodárné účinky na lidskou psychiku. Oproti ratanu se neštípe ani neláme. Jedná se o tenké „větvičky“, z kterých se splétá nábytek.

proutí

Tím, že zařadíte proutí do interiéru, vnesete domů velkou dávku vzdušnosti, tepla, elegance a nadčasovosti.

Jak o proutí pečovat? Je to snadné!

  • Stačí ho občas otřít od prachu vlhkým hadříkem, v místech pletených uzlů využijte např. zubní kartáček nebo kartáč na ruce s měkkými štětinami.
  • Nikdy nábytek nemáčejte ani nesprchujte! Mohlo by dojít ke vzniku plísní. Pokud nábytek zmokne, rychle ho otřete suchým hadříkem a nechte důkladně proschnout.
  • Strukturu proutí oživíte běžnou leštěnkou na dřevěný nábytek nebo citrónovým olejem, který mu dodá i lesk.
  • Počítejte také s tím, že proutěný nábytek časem tmavne. Pokud byste raději zachovaly původní barvu, přelakujte nábytek i doplňky bezbarvým lakem na dřevo.
  • Nikdy jej nenechávejte na prudkém slunci nebo u horkého topení nebo krbu, sucho mu škodí stejně jako vlhko.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama