Dochvilnost je téma v naší rodině skloňované ve všech směrech.

Moje maminka je generál a chodit přesně nás naučila poměrně rychle. Pozdní příchod domů se rovnal výprasku a přiznám, že jsem to zkusila jen jednou. Více nebylo třeba, pochopila jsem rychle :-).

Jenže jak se tak člověk osamostatňuje a tvoří si vlastní názory, mění se i zásady vštěpené v dětství. Ne že bych chtěla, ale svůj postoj k dochvilnosti jsem musela změnit, abych přežila. Můj přítel totiž pozdní příchody zase tolik neřeší. Časem se to trochu zlepšilo, alespoň mi dá vědět, že bude mít zpoždění. Jenže těch  hádek, které tomu předcházely…

Vysvětlovat někomu stále dokola, že je otázkou slušného chování přijít včas, případně se omluvit, pokud se zpozdím byl doslova nadlidský výkon.

Jako teď si pamatuji jedno léto strávené na naší chalupě. Bylo zrovna období borůvek a tím i borůvkových knedlíků (kynuté, tzv.blbouni s tvarohem, cukrem, kakaem a máslem navrchu). Všichni je doma zbožňujeme a tak jsme pozvali rodinu na „hody“ k nám na chalupu. V tom období zrovna měnili operátora a také telefonní čísla, takže byl opravdu zmatek, která platí a která ne.

Vyrazili jsme s přítelem na výlet s tím, že se stihneme vrátit a knedlíky uvařit k brzké večeři. Výlet se mimořádně povedl a nám se ještě nechtělo domů. Už mě hryzlo svědomí, přece jenom člověk potřebuje na přípravu dostatek času. Ale rozhodli jsme se je obeslat zprávami, že večeři o hodinu posuneme, abychom měli časovou rezervu.

Dorazili jsme na místo v pohodě a s přesným načasováním a rozdělením úkolů. Jenže... Ano. Hádáte dobře. Celá rodina včetně psa už byla na místě, dokonce i u stolu a bohužel také u studené plotny.

Vysvětlování, že jsme jim poslali zprávy opravdu nepomohlo (poslali jsme je totiž na již neplatná čísla). Ano jistě, měli jsme radši volat. Hlad je hlad a hladový člověk nikdy nepochopí pohnutky natož výmluvy.

A závěr? Doteď , když mě chtějí pozlobit, tak mi to připomenou. Takže moje rada zní. Buďte dochvilní, nikdy nevíte, co vás může překvapit. A pravda je taková, že vás to vždy překvapí nemile.

RadkaS


 Milá Radka,

stáva sa... Domáce borůvkové knedlíky? Tak, na tie by som prišla s 2- hodinovým predstihom a všetky by som zjedla! Ale nie! Zopár by som nechala...

Krásny a veselý deň :-)

   

 

Reklama