I když nechodíte do lesa, můžete si zvenku domů přinést klíště. Tito malí parazité čekají na vysoké trávě, zvířata je ovšem mohou přenést i kamkoliv jinam. Jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je tak očkování.

O klíšťatech už se napsalo i řeklo mnoho polopravd a mýtů. Jak je to ale doopravdy? Co může způsobit klíště a jaká je ochrana? O tom jsme si popovídali s odborníkem, Doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D.

doktor

V minulém rozhovoru jsme mluvili o klíšťové encefalitidě, na kterou existuje očkování. S klíšťaty je spojena ještě Lymská borelióza, na tu se však očkovat nedá. Jak se tyto nemoci liší?
Klíště přenese boreliózu až po 24 hodinách, ale u klíšťové encefalitidy může dojít k přenosu už po dvou hodinách. Velmi důležitým preventivním opatřením je tedy také včasné nalezení a odstranění klíštěte. Rozdíl je ještě v tom, že borelióza se dá léčit antibiotiky, zatímco u klíšťové encefalitidy se jenom čeká, jak to dopadne, a potlačují se příznaky té nemoci.

Encefalitidu můžeme chytit už dvě hodiny po přisátí? To je hodně brzy.
Skutečně stačí už dvě hodiny, což je docela krátká doba. Ale i kdyby to bylo pět hodin… Nemalá část lidí se diví, že má klíšťovou encefalitidu, protože si vůbec neuvědomují, že by měli přisáté klíště. Ono se říká, že tuto nemoc přenáší komár, ale o tom nejsou vědecké důkazy. Spíš je to tak, že se člověku přisaje asi milimetr velká nymfa, to je nižší vývojové stádium, nasaje se a odpadne, což často ani nezjistíme. Nymf je v ohnisku nákazy ještě mnohem víc než dospělých klíšťat.

Kolik lidí v republice je očkovaných proti klíšťové encefalitidě?
Podle průzkumu z roku 2013 je to 23 procent lidí.

To není moc, že?
Není to úplně nejhorší, ale vzhledem k tomu, že máme klíšťovou encefalitidu prakticky ve všech krajích, na celém území republiky, a nevíme přesně kde, nikdy nemáme jistotu, že to klíště nepotkáme. Je tedy lepší být očkovaný, pokud chodíme do přírody i jen jednou za rok. Nemocí je moc, ale očkování je jen málo, a tak je zbytečné riskovat vlastní život. Třeba v Rakousku je očkovaných 90 procent lidí.

Někteří lidé ale opravdu nechodí vůbec do lesa nebo do přírody…
To vůbec nevadí! Narůstá počet případů, které jsou z jiných částí země, tzv. importované, kdy se člověk nakazí mimo místo svého bydliště. A je velký mýtus, že klíšťata jsou jenom v lese! Oni sice přezimují pod spadaným listím v lese, ale pak se pohybují kdekoliv ve vysoké trávě. Můžeme je potkat na cyklostezkách, u řeky, v parcích, dokonce i na golfovém hřišti, na dětských hřištích, v městském parku, nebo u dálničních odpočívadel. Donesou to tam hlodavci nebo psi. A nemoc si můžeme přivézt také z ciziny.

Které skupiny jsou nejvíc ohrožené? Děti?
Děti ne, u dětí tak často nevznikají obrny, ty mají spíš méně závažné následky. Nejvíc ohroženi jsou starší lidé. Lidé by tedy měli nejdřív očkovat své rodiče a pak své děti.

Dá se chránit i jinak kromě očkování?
Ano, my to i doporučujeme. Ale pozor, vitamín D, pivo a česnek nefunguje! Proti klíšťatům se dá pomoci tím, že se člověk vhodně obleče, protože klíšťata čekají na vysoké trávě a číhají, čeho se zachytí. Doporučuje se tedy bledší hladká látka, dlouhé rukávy, dlouhé kalhoty, dát ponožky přes spodní okraje kalhot, repelent. A samozřejmě se pořádně prohlédnout, kdykoliv přijdeme zvenku.

Jediná jistota je ale jen očkování. Je to vysoce spolehlivé, i u lidí, kterým už nefunguje imunita.

Někteří lidé si zapisují, kdy měli klíště. Do jaké doby od přisátí klíštěte je možné dostat klíšťovou encefalitidu?
V průměru je inkubační doba dva týdny, do tří týdnů nejpozději.

Jaké jsou příznaky klíšťové encefalitidy?
Ona začíná jako chřipkové onemocnění, příznaky jsou tedy únava, bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, to může trvat tři až čtyři dny či týden, potom to ustoupí na jeden až dvacet dní a najednou u části lidí, ne u všech, nastane zánět mozku nebo centrální nervové soustavy. A to už je zle. Vypadá to tak, že člověk prodělá chřipku a myslí si, že to má za sebou, je dejme tomu dvacet dnů klid, a pak ráno z ničeho nic upadne, protože má ochrnutou nohu, jde do nemocnice, tam ho hospitalizují, protože ho vyšetří na klíšťovou encefalitidu. Pacient je na JIP a pořád se zhoršuje, protože na ten virus není lék. Leží a leží, i když přišel jen s tím, že se nepostaví na nohu, a skončí na invalidním vozíku, s obrnou obou dolních končetin, čůrá do plen a je to úplně vyřízený člověk.

injection

A jaké jsou příznaky boreliózy?
Většinou to není zarudnutí kolem místa vpichu, ale je to tak, že vidíte červený lem, červenou čáru, která má uvnitř barvu kůže, často je hodně velká. To má ale jen 60 – 80 procent lidí, takže ostatní zůstávají bez příznaků. Prvními příznaky jsou nespecifické, často jen únava, kterou považujeme za jarní únavu, virózu. V druhé fázi pak dochází k poškození kloubů, nepříjemným bolestem hlavy, tam už je to horší.

Popište nám ještě správný postup, jak se má přisáté klíště vyndat.
Je to jednoduché. Není potřeba nic zakapávat, jen klíště vytáhnout ven. Když je to malinkatá nymfa, vezmeme navlhčený tampon s mýdlovou vodou a vykýváme klíště ven. Na dospělé nasáté klíště se musí použít pinzeta nebo karta, která má zářezy, klíště podebereme a kolmo na kůži opatrně vytáhneme, ono samo povolí. Neměla by tam zůstat hlavička. Potom je potřeba vydezinfikovat místo přisátí. A pak bezpečně zlikvidovat klíště, ideálně spláchnout ho do záchodu nebo spálit. Kdo má paniku z pohybujících se věcí, může použít dezinfekční tinkturu Ixoderm, kterou se klíště zakápne a usmrtí a pak za hodinu se vytáhne ven, kdy už se nehýbe.

Čtěte také:

Reklama