Infikovaná klíšťata se vyskytují téměř po celé naší republice. Ani nemusíte chodit do lesa, a stejně si zvenku můžete přinést tohoto malého parazita, který přenáší dvě nemoci: klíšťovou encefalitidu a Lymskou boreliózu. Jedinou účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování.

Doc.MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

O klíšťatech už se napsalo i řeklo mnoho polopravd a mýtů. Jak je to ale doopravdy? Co může způsobit klíště a jaká je ochrana? O tom jsme si popovídali s odborníkem, Doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D.

Pane doktore, teď na jaře začíná sezóna klíšťat. Letos ale byla klíšťata i v zimě, bývá to tak vždy, nebo je to výjimka?
Ona byla letos skutečně i v zimě, protože byla mírná, a klíšťatům stačí k probuzení 5–7 stupňů. Normálně zalézají pod spadané listí, ale letos neměla ani moc důvodů. Teď zatím nemáme hlášené případy klíšťové encefalitidy, ale to je jen proto, že jsme zatím do přírody moc nechodili, s oteplením chodit začneme a případy budou přibývat. Vloni byly pro klíšťata poměrně nepříznivé podmínky, a přesto byl meziročně desetiprocentní nárůst klíšťové encefalitidy. Letos byly podmínky příznivé, takže se bojíme, že počet postižených bude daleko větší.

Zdaleka ne každé klíště je infekční. Na druhou stranu infekční samička založí několik tisíc vajíček jako další generaci, ty larvy už obsahují virus klíšťové encefalitidy.

Není teď pozdě na očkování?
V žádném případě není, očkuje se celý rok, dokonce i v létě. Dříve se šířila pověra, že když se klíště přisaje mezi první a druhou dávkou, probíhá pak nemoc hůř, ale to se nikdy nepotvrdilo. Takže je nesmysl, když lékař řekne, ať se pacient přijde naočkovat až na podzim. Očkuje se celý rok!

Jak očkování poprvé probíhá? Je potřeba víc dávek?
Ano, na dosažení imunity jsou potřeba dvě dávky, ty se aplikují s odstupem 14 dnů až tří měsíců. Potom je další, třetí dávka, ta se aplikuje za pět až dvanáct měsíců. První přeočkování se pak musí udělat za tři roky, poté už stačí jedna dávka za pět let. A nad 60 let věku zase každé tři roky.

klíště

Když už je člověk naočkovaný, měl by v očkování asi pokračovat. Co se stane, když zapomene?
To se bohužel stává. Těch postupů je několik, když je ten přesah menší (do půl roku), tak se dá normálně očkovat dál, u starších lidí se však ten tříletý interval musí dodržovat. Pokud to přesáhne dobu a člověk chce pokračovat dál, odebere se krev na protilátky, a podle toho se určí další postup. Musím říct, že ty protilátky drží solidně, někdy i více než pět let.

Jak staré děti se mohou očkovat?
Už od jednoho roku. Někteří pediatři do toho nechtějí jít, mají pocit, že očkování zatěžuje tělo, ale to není pravda. Jednou je dítě v riziku, tak by mělo být očkováno, čekání do čtyř let může skončit tím, že dítě může dostat encefalitidu. A pak má hendikep doživotně úplně zbytečně.

Kolik dětí ročně onemocní klíšťovou encefalitidou?
Vloni to bylo kolem 130 případů dětí do 18 let, úplně vzácné to tedy není. Statistiky se týkají druhé fázi nemoci, protože ta první fáze probíhá jako chřipka, a nikdo tedy nepozná, že se jedná o encefalitidu. Celkově bylo vloni 625 případů v té druhé fázi, kdy už často dochází k trvalému poškození organismu.

Reklama