Vlivů, které mohou působit negativně na náš organismus, je v našem okolí mnoho. Některé ovlivnit nemůžeme, jiné ano. Jedním z nich je také stres. Může stres přispět ke vzniku rakoviny prsu? Zeptali jsme se odborníka.

„Nejen stres, ale životní styl vůbec, má na nemoci vliv. A také další hříchy,“ říká doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a 2. lékařské fakulty UK.

cancer

Paní doktorko, dlouhodobý stres a rakovina prsu – je podle Vašeho názoru v tomto spojení souvislost?
Určitě je.

Přečtěte si také:

Proč myslíte?
Jsem přesvědčena o tom, že stres a životní styl vůbec může podnítit pochody, které ve zvýšené míře vedou ke snížení obranyschopnosti organismu, což může vyústit až v nádorové onemocnění. Jistě to není jediný aspekt, těch vlivů se sčítá víc, ale stres a životní styl mezi ně určitě patří. Je nesmírně důležité o sebe pečovat, umět odpočívat, umět vybalancovat například náročnou práci formou nějaké jiné aktivity, ať už duševní, nebo sportovní. Určitě má smysl kompenzovat vytížení v práci třeba jízdou na kole, plaváním, odpočinkem, věnování se rodině a dětem. Není chlouba, když někdo říká, že neví, co je víkend, co je dovolená, protože tělo má samozřejmě určitou kapacitu, přes kterou nedokáže jít, a pokud překročíte hranice a jedete na dluh, tak to tělo bohužel pocítí a nějakým způsobem se to může zdravotně projevit.

Jsou například některé typy nádorů, které se zvýšeným stresem souvisí? Dá se to takto říci?
Mohou to být různé typy nádorů. Pak už tam hrají roli také další hříchy, které se sčítají. Ty máme jednak dané geneticky, s těmi bohužel nemůžeme sami nic dělat, a potom záleží na tom, jakým způsobem ještě hřešíme. Mezi nejrůznější příčiny a zevní vlivy patří například nadmíra jídla, nedostatek pohybu, určité druhy potravin, příjem alkoholu, kouření, nadbytek tučné stravy, může to být i riziková práce, např. v chemických provozech, a jiné.

Jakou máte sama zkušenost se svými pacientkami? Hraje stres častou roli při vzniku rakoviny prsu?
My s pacientkami samozřejmě vždy probereme anamnézu a bohužel často zjistíme v předchorobí dlouhodobý stres z důvodu nějakého nepříjemného prožitku, může to být rozvod, úmrtí v rodině, dlouhodobý tlak v zaměstnání, nebo součet všech těchto elementů dohromady.

Stres je ale i nemoc samotná, nebo ne?
Samozřejmě velkou roli hraje i přítomnost nemoci, protože to je obrovský stres. Žena přijde o základní jistoty, které měla, vychovává děti, a najednou má strach, že je třeba nestihne vychovat, že se o ně nestačí postarat. K tomu se přidává ekonomická nejistota, sociální problém, protože ženy po nemoci často končí v pracovní neschopnosti a mají nedostatek prostředků, nebo dokonce v invalidním důchodu.

Nemoc určitě ovlivní celou rodinu a okolí nemocné ženy…
To rozhodně. Jak se k situaci postaví zbytek rodiny, jak ženu podrží, jak dokážou pomoc, jak se chovají její přátelé, na tom všem hodně záleží. Když se to všechno sečte dohromady – strach z nemoci, z léčby, deprese z toho, že je žena postižená tím, že má odňaté ňadro, že přišla o vlasy při chemoterapii, do toho se k ní třeba nepříliš hezky chová její životní partner, kterého to otravuje a který ji třeba ve finále opustí (i takové případy jsme měli) - toho už je na ženu opravdu hodně.

Jak ženě tedy mohou její nejbližší pomoci?
Nemocné ženy potřebují pomoc v tu chvíli, potřebují zachovat takovou tu obyčejnost všedního dne, aby žily co nejvíc život jako dřív, aby jim mohlo být z života zachováno to, co jim dělalo radost. A provést je průběhem léčby, aby to snesly co nejlépe, je obrovská zásluha okolí. Jsou takové rodiny a takoví přátelé, kteří to dokážou, před těmi klobouk dolů.

Ono asi taky není jednoduché s nemocným být. Hodně lidí třeba neví, jak se chovat.
Víte, hlavní je moc ho nelitovat, nemocný člověk potřebuje povzbudit, pomoct. Potřebuje fyzickou pomoc, že mu třeba někdo pohlídá děti, když jde na léčbu, když mu není nejlépe, že ho pozve k sobě na chalupu a nebojí se s ním bavit, stejně jako se s ním bavil dřív. Nejhorší jsou útrpné pohledy a stranění se toho člověka ze strachu, že nevím, co mu mám říct. Je dobré snažit se to s ním probrat a říct, ano, my víme, že jsi nemocný, v čem potřebuješ pomoct? Jak nás potřebuješ? Nejhorší je, když člověk zůstane v izolaci, to je smutné.

Pak je asi i ta léčba složitější, že?
Tolerance terapie hodně záleží na tom, jak nemocnému pomůže okolí. Může mu léčbu hodně usnadnit, anebo také velmi ztrpčit.

Důležité odkazy:

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

LogoPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama