Rakovinou prsu onemocní každý rok téměř osm tisíc českých žen. A to není málo. Jejich počet navíc neustále stoupá. Zároveň přibývá žen, které si nechají dělat plastiku prsou. Tento zkrášlující zákrok však nemá žádný vliv na možný vznik rakoviny prsu.

„Žádná studie nikdy neprokázala, že by byla souvislost rakoviny prsu s plastickými operacemi,“ potvrzuje doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a 2. lékařské fakulty UK.

plastika

Paní doktorko, je nějaká souvislost mezi plastickými operacemi prsou a možným vznikem rakoviny prsu?
Není. Určitě se nedá říct, že by provedení plastické operace zvyšovalo výskyt maligního onemocnění, tak tomu opravdu není. Naopak u některých žen, které mají zájem zlepšit svůj vzhled po provedené operaci prsu (i když většina žen dnes skončí jen s částečným odstraněním prsu, nikoliv úplným odstraněním), lze provést rekonstrukci, je možné jim prs nahradit. Buď se to dělá z  vlastních tkání, např. ze zadečku nebo břicha, či vložením příslušné epitézy, která je silikonová.

Přečtěte si také:

Takže nebyla nikdy provedena žádná studie, která by sledovala souvislost mezi plastickými operacemi a rakovinou prsu?
Studie provedeny byly, ale nikdy neprokázaly, že by tam byla taková souvislost.

Proč se tedy některé ženy obávají, že by mohly dostat rakovinu? Nechtějí nic cizího do těla?
Asi záleží na povaze. Jsou ženy, které jsou se svým vzhledem spokojené a nepotřebují ho upravovat pomocí umělých ňader.

Existují ženy, kterým byste plastickou operaci prsu nedoporučovala? Pokud ano, proč?
Z hlediska onkologického nemohu říct, protože není žádná skupina žen, kterým bychom řekli: vy radši nepodstupujte plastické operace. Toto rozhodnutí je obzvlášť výjimečná záležitost, která patří do rukou plastickým chirurgům. Já osobně bych to určitě nedoporučovala ženám, které ještě nerodily, které budou kojit, tam je to problematické.

Mohou si nechat udělat zkrášlující plastickou operaci prsou také ženy, které prodělaly rakovinu prsu?
Ano.

Za jak dlouho po vyléčení se plastická operace může udělat?
To je velmi různé, lze to rozdělit podle zemí, kde se operace provádí. Jsou státy, kde se provádí okamžitá plastika, současně s operací nádoru. U nás doporučujeme dva roky po ukončení léčby, na to máme data, můžeme říct, že je to bezpečné. U nás ještě dva roky po provedené operaci sledujeme pacientky a potom indikujeme plastický zákrok. Dříve to zatím není běžná praxe.

V této souvislosti mě napadl příběh americké herečky Angeliny Jolie, která si nechala odstranit prsa, protože měla genetickou dispozici v rodině a hrozilo jí velké riziko, že dostane rakovinu prsu. Jsou i u nás ženy, které tento zákrok podstoupily?
Ano, máme i tady několik žen. Nejsou jich samozřejmě desítky, ale máme rodiny, kde je dědičná tato pozitivita genu, který je odpovědný za vznik tohoto onemocnění. Pro tyto ženy je doporučen naprosto jednoznačný postup, který by měly podstoupit, aby šetřily své zdraví. Patří mezi to právě oboustranné odstranění prsní žlázy při zachování kůže a bradavky, poté se to řeší právě plastickým výkonem. Dále je u těchto žen doporučeno, pokud už odrodily a mají počet dětí, kolik chtějí mít, odstranění dělohy a vaječníků. A dále se musí sledovat jejich tlusté střevo a kůže z hlediska přítomnosti eventuálního maligního melanomu.

Na to jsou přesná doporučení, která žena dostane od vyšetřujícího genetika. Vřele doporučuji, aby to rizikové rodiny dodržovaly, protože je statisticky podloženo, že to má smysl a pro rodinu je to nesmírně důležité. Zabrání to vzniku malignity, která by je mohla ve vysoké pravděpodobnosti potkat.

V případě Angeliny Jolie mě velice mrzely některé naprosto hloupé komentáře laiků, kteří tomu nerozumí a považují to za marketingový tah. Nevím, co je na tom marketingově krásné, přijít o oba prsy, dělohu a vaječníky, to si opravdu může myslet jen člověk, který je v dané problematice zcela mimo.

Důležité odkazy:

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama