Hemoroidy neboli hemoroidálními uzly, trpí v současnosti bohužel čím dál více lidí. Co je jejich příčinou a jak vznikají? To je jeden z dotazů, který jsme položili Doc. MUDr. Františku Chaloupkovi, CSc. z pražské soukromé kliniky GHC.

uPane doktore, začneme už výše zmíněným dotazem: Co je příčinou vzniku hemoroidů a jak vznikají?
Hemoroidální uzle – podobně jako uzle křečových žil dolních končetin, vznikají na podkladě vrozené, nebo získané špatné pevnosti žilní stěny. V místech nepevné, oslabené stěny žil vznikají výdutě příslušných částí žilních segmentů v oblasti řitě, které se obvykle postupně rozšiřují. Velmi často se vyskytují s dědičnou dispozicí.

Pokud máme křečové žíly na nohou, je riziko, že budeme mít i hemeroidy?
Velice často, zvláště u žen je velká pravděpodobnost současného výskytu hemoroidů i varixů dolních končetin.

Dá se specifikovat nejohroženější skupina, u které se hemoroidy mohou vyskytnout, nebo je to individuální?
Záleží vždy na individuální dispozici. Ale nejvíce jsou tímto onemocněním postižené ženy po opakovaných těhotenstvích a porodech, dále lidé se sedavým zaměstnáním i způsobem života, staří lidé s ochablými tkáněmi nebo lidé s dlouhotrvající chronickou zácpou.  

Jaké jsou první příznaky, co by mělo být varovným signálem?
Obvykle onemocnění začíná svěděním a pálením v oblasti řitního otvoru, někdy vznikají tlakové bolesti, a při umývání jsou hmatné elastické kulovité výdutě v okrajích řitního otvoru. Varujícím příznakem je opakovaná příměs krve ve stolici, nebo na toaletním papíru.

Dají se hemoroidy léčit samoléčbou?
Vytvořené uzle ne. Dá se provádět účinná prevence – pohybová aktivita, která vyrovnává sedavý způsob života, dostatečná péče o konsistenci stolice s dokonalým pitným režimem a tím předcházení zácpy. Vytvořené uzly, zvláště, které jsou provázeny výše popsanými příznaky, je nutné léčit pod odborným dohledem lékaře – proktologa.

Jak se vyvíjí léčba hemeroidů? Jsou například nějaká stádia, kdy už musí lékař zasáhnout operativně?
Jsou čtyři stupně postupující hemoroidální choroby: od nejmenších, počínajících uzlů (1. stupeň) po mohutné, cirkulární, prolabující uzle (4. stupeň).
První i počáteční druhý stupeň jsou vhodné pro konservativní – tedy neoperační léčbu. Pokročilý druhý a dále další stupně je nutné řešit operačními metodami, kterých je řada. A podle rozsahu onemocnění – od jednodušších postupů až po složitější operační metody.

saljedna

saldva

Pokud se hemoroidy objeví, je to stav, který se zhoršuje, nebo jej můžeme vyléčit pomocí volně prodejných přípravků? (mastičky, odvary, doplňky stravy)
Počínající hemoroidální nemoc lze léčit na začátku bez použití chirurgických zásahů, ordinují se léky zpevňující žilní stěnu (tzv. venofarmaka) a současně i tonizující a zklidňující lokální masti a čípky.

Jaké léky svým pacientům doporučujete, popřípadě předepisujete?
Z výše popsaných venofarmak mám nejlepší zkušenosti s preparátem Detralex, k místní aplikaci vyráběný gel z dubové kůry, Faktu krém, event. čípky a další.

A jaká je nejlepší prevence vzniku hemoroidů?
Jak už jsem výše zdůraznil – krátce, je to zdravý životní styl: dostatek pohybu (zvláště při sedavém zaměstnání), dokonalá péče o kvalitu stolice, nezbytná hygiena, dostatečný přívod tekutin, vlákniny ve stravě – obrana proti zácpě.

Dodatek

Je nutné konstatovat, že výskyt hemoroidálních uzlů může být též projevem velice závažného, jiného základního onemocnění (postižení jater, nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku i dalších). Velice často je hemoroidální nemoc provázena krvácením při stolici, a to může být opět projevem daleko závažnějšího stavu (nádorového onemocnění tl. střeva a konečníku). Patříme bohužel k národu s nejvyšším počtem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Proto varuji před samoléčbou tohoto onemocnění. Postižený člověk má být vždy vyšetřen odborným lékařem – proktologem a léčba musí být vždy vedená odborně.  

 Dotazy čtenářek

Mám křečové žíly a užívám dlouhodobě Detralex, mohl by pomoci i mému partnerovi, když se mu vytvořil hemoroid?
Ano, Detralex je velice účinný lék s dobrými výsledky. I na posledním Světovém kongresu Mezinárodní flebologické unie, který se konal v září letošního roku v Bostonu, byl konstatován jeho pozitivní účinek na žilní onemocnění. Stejně jako u hemoroidů, tak i u křečových žil dolních končetin.

Manžel má hemoroidy, stěžuje si na svědění a pálení konečníku, občas mu teče i krev, ale k lékaři jít nechce. Co by měl udělat?
Absolutně je nutné vyšetření lékařem – proktologem. Manžel velice riskuje bagatelizováním tak varujících příznaků Čím déle bude vyšetření vzdorovat, tím složitěji se bude jeho onemocnění léčit.

Jsem těhotná a trápí mne hemoroidy (mám při stolici krev), dá se to nějak léčit?
Zmíněný Detralex lze užívat i v těhotenství,  ale v jeho průběhu se stav asi výrazněji nezlepší, protože v těhotenství  je v oblasti malé pánve veliký žilní přetlak, který brání dokonalému vyléčení. Vyšetření určitě realizujte, ale aktivní léčba bude dostatečně účinná až po porodu.

Poděkování: Doc. MUDr. Františku Chaloupkovi, CSc.
Soukromá klinika GHC – Praha

foto: Soukromá klinika GHC – Praha

Reklama