Při vidině jakéhokoliv jiného pohybu, než je nesení sousta do úst či uvádění se do horizontální polohy s následovným přitažením peřiny až pod bradu, se některým lidem křiví obličej. Někteří z nás výhody cvičení pochopili, jenže … nevypadá to někdy takhle? “Ještě dodělám tohle… Jo, a měla bych taky skočit do čistírny, to už na cvičení nestihnu…,” a naše škodoblibé Já je tak trochu spokojené, že jsme měli objektivní příčinu, proč si nejít protáhnout tělo.

Vlasto, vedete hodiny zdravotního cvičení a kalanetiky. Jsou to docela blízké obory…

"Jak už z názvu vyplývá, jsou to hodiny klidovějšího typu, ale tento fakt dává možnost aplikovat pohyb cíleně s plným vědomím a soustředěním se na vlastní tělo a mysl. Mí stálí klienti v tomto už velmi pokročili, ale chce to čas a trpělivost. Tento druh cvičení bych doporučila každému, bez rozdílu věku a fyzického stavu … ale bez pravidelnosti, nárazově se účinek moc nedostaví.

Na druhou stranu do takového druhu cvičení musí asi člověk dozrát věkem, i třeba díky nadcházejícím zdravotním problémům. Mládí má většinou rádo výbušnost a rychlost, preferuje euforii z pohybu před nějakým cíleným zaměřením. Jak z mého povídání vyplývá, je to otázka na dlouhé polemiky a úvahy."

Na Vašich hodinách je vždy plno a dobrá nálada. Čím si to vysvětlujete?

"Působím jako cvičitelka už velkou řádku let a prošla jsem všemi možnými styly a módními trendy v pohybu. Teprve posledních 9 let se věnuji cílenému pohybu s využitím všeho možného náčiní a pomůcek.

Snažím se o velkou variabilnost a pestrost v hodinách, a tak se stává, že většina klientů je mi dlouhodobě věrná. Vytvářejí si silné přátelské vztahy, jednak mezi sebou a jednak se mnou. Moc mne to těší a současně toto napojení je zárukou báječné atmosféry v každé hodině."

Čím je pohyb pro Vás?

"To myslím vyplynulo už z předcházejícího povídání. Měla jsem to štěstí, že pocházím z rodičů velmi sportovně založených, takže jednak atmosféra rodiny a jednak genetika.

Dodnes třeba lituji, že existuje tolik sportů, které jsem nestihla aspoň zkusit. To, co dali rodiče mně, snažila jsem se předat svým dětem a myslím, že se to povedlo."

Lidé se vymlouvají, že na cvičení nemají čas, že i tak při úklidu či práci na zahrádce se hýbají dost a dost. To ale asi není to samé…

"To určitě není, i když každý pohyb i v běžném životě má pro naše tělo smysl. Bohužel technika nám tento druh pohybu radikálně ubrala. Domnívám se, že to je také jedna z příčin obecně špatného fyzického stavu dnešní populace. Abychom zvládali i nárazovou fyzickou námahu, je potřeba tělo pravidelně zapojovat a přiměřeně zatěžovat nejlépe pod odborným dohledem. Je to dobrá prevence."

Nastává čas smýčení a pečení dobrot, naše pohybové stereotypy nás dostanou. Na co by si občas měly, nejenom ženy-in, vzpomenout, aby zůstaly po těchto nárazových aktivitách fit?

"Mnohá žena asi se mnou nebude souhlasit, ale myslím, že máme tendenci předvánoční přípravy přehánět, i když to po nás rodina nepožaduje. Udělejme si tedy v mysli žebříček důležitosti všech příprav, a třeba dojdeme k tomu, že krásnou atmosféru nedělá prohýbající se stůl a sterilní domácnost. Zvláště děti ocení veselou a svěží maminku a nějaký společný krásný zážitek."

Dobrou mysl, pevné zdraví a krásné Vánoce všem přeje spolu s Vlastou Sršňovou