Opět je to tu! Kolona žlutých trabantů, jednoho malucha a dvou motorek projela další kus světa a teď míří do českých kin. Další film Dana Přibáně Trabantem do posledního dechu mapuje půlroční dobrodružnou cestu, které se zúčastnili i vozíčkáři.

trabant1

Šlo o doposud nejnáročnější expedici tohoto cestovatele. Vzdálenost 15 291 kilometrů z australského Perthu přes Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko překonal Přibáňův devítičlenný tým během půl roku ve dvou žlutých trabantech, polském Fiatu neboli maluchovi, na staré čezetě, jawě a se dvěma invalidními vozíky.

trabant2

To, co někomu připadá jako šílenství, je pro Dana Přibáně výzvou. „Inspirují mě příběhy Alexandra Elstnera, to byl český motocestovatel, říkalo se mu ‚lovec kilometrů'. Před válkou existovalo sportovní cestování, závodilo se, kdo nějakým civilním voze ujede větší vzdálenost v nejkratším čase. Ten jezdil, aby jel,“ popisuje Přibáň své cestovatelské motivace. Snímek Trabantem do posledního dechu však nezachycuje nejdelší cestu co do počtu kilometrů, ale spíše času na cestě stráveném. „Na předchozích cestách Hedvábnou stezkou, Afrikou a Jižní Amerikou jsme ujeli za kratší čas mnohem více kilometrů. V Austrálii nás zdržely problémy s byrokracií a dlouhé čekání na vydání motorek, na cestě nás pak čekaly opravy a poruchy,“ říká Dan Přibáň.

Do Indonésie tak vjížděli v době, kdy z ní měli dle původního plánu již odjíždět a byli zde na vlastní kůži konfrontováni i s následky výsadby palmy olejné. Čekala je totiž několikadenní cesta pod poklopem smrdutého kouře z hořících plantáží olejových palem a pralesů bez vidiny paprsků slunce. I proto se cestovatelé spojili s organizací Stop palmovému oleji a vyzývají tak k podpoře sbírky na socializační box pro ohrožené poloopice s názvem outloň na Sumatře. Více informací lze nalézt na www.kukang.org nebo na www.facebook.com/project.kukang.

Do českých kin vstupuje 96 minut dlouhý dokument 17. března.

trabant3

Reklama