Každé území má svůj příběh. Někdy je ten příběh jen těžko k uvěření. Ale kdo ví, co se v kraji plném roklí, pahorků, skal, rozmanitých lesů i slunných luk může přihodit. Kraj je protkaný vodními toky, z nichž ten největší vytváří úchvatný kaňon, kde to kypí bujným zvířecím životem. Kdo by řekl, že takový snový kraj se nachází hned krůček za Prahou?

Geopark, který nese název po věhlasném francouzském badateli jménem Joachim Barrande, se rozprostírá od západního okraje Prahy až ke Zdicím. Jeho část zaujímá chráněná krajinná oblast Český kras, který mnozí znají hlavně díky Koněpruským jeskyním a hradu Karlštejn. Ale celá oblast geoparku nabízí mnohem více.

bEROUNKA

Geoparky obvykle vznikají v oblastech, kde je krásně vidět, co se na Zemi odehrávalo před stovkami miliony lety. Můžeme v nich pozorovat rozličné skalní či krasové útvary, opuštěné lomy i zajímavé zlomy a vrásy.

Ale geoparky určitě nejsou jen o geologii. Mají také za cíl zachování lokálních tradic a folklóru a nabízí širokou škálu k přírodě šetrných rekreačních aktivit. Můžeme zde navštívit kromě zpřístupněných jeskyní nebo dolů také řadu muzeí, ale jednoduše také typické lokální hospůdky či trhy, kde ještě spatříme i tradiční řemesla. Je zde také nepřeberně možností pro turistiku pěšky, na kolech, na koni nebo třeba na in-linech či po vodě a zúčastnit se tu také můžete řady kulturních a sportovních událostí nebo exkurzí. Na vybraných místech geoparku Joachima Barranda si můžete zdarma vyzvednout originální putovní knížku, kterou provází dva vskutku netradiční průvodci -  koník a trilobit. Zdá se vám ta kombinace šílená? Uvidíte, že si s nimi výlety po geoparku opravdu užijete!

kavka

Průvodci vás zavedou do mnoha zajímavých starých lomů i na bohatá naleziště zkamenělin a geologii vám představí tak, že vás bude opravdu bavit. Budou vám vyprávět tajemné pověsti a legendy, ve skanzenech vám představí, jak se dříve těžil vápenec a železo a seznámí vás se všemi tajemnými bytůstkami lesního království. Možná budete překvapeni, kolik druhů nejen živočichů a rostlin se tu dá potkat.

DENÍKDoprovodí vás také na stará hradiště Slovanů a Keltů, na mnohé rozhledny, do malých dědin s bohatou historií i do podhradí Karlštejna, kde vám ukáží to, na co běžní průvodci zapomínají. S nimi také zjistíte, kolik posvátných míst se všude kolem nachází, kolik význačných osobností tady žilo a jaké zajímavé akce se v celé oblasti dají v průběhu roku navštívit. Poradí také, kde se můžete projet na koni, jaké zajímavé hry se dají hrát na výletě a kde je ukrytý poklad.

Užijte si své výlety trochu jinak!

Seznam míst, kde putovní sešit získáte a mnoho dalších informací naleznete na www.barrandien.cz/putovani

Přečtěte si také:

Reklama