O významu střev v procesu trávení nikdo nepochybuje. Méně známé je, že zde sídlí až 85% imunitních buněk. Výkyvy citlivé rovnováhy střevní mikroflóry s sebou nesou nepříjemnosti od poruch trávení, nadýmání nebo průjmu až po dysfunkci imunitního systému. Způsobit je přitom mohou „běžná" antibiotika, stres, nevhodná strava, znečištěné ovzduší a mnoho dalších vlivů. A zde přicházejí na scénu probiotika - donedávna téměř neznámé slovo, dnes pojem skloňovaný jak odborníky, tak laickou veřejností.

 

Džungle uvnitř těla

Střevní trakt novorozence je prakticky sterilní, osídlování bakteriemi ovlivňuje přijímaná výživa (kojení, umělá výživa) a okolní prostředí. Optimální výživu z hlediska nutričních potřeb a rozvoje imunity představuje kojení. V případě podávání umělé výživy a nebo převedení na smíšenou stravu se již střevní mikroflóra podobá flóře dospělého člověka. Dospělý typ střevního mikrobiálního ekosystému je dosažen asi ve 2 letech.

Ve střevním traktu dospělého člověka panuje obrovská diverzita. Je zde možné objevit až 1000 druhů bakterií. Všechny chtějí plnit svou základní funkci - zachovat svůj rod. Přirozenou snahou je kolonizovat co největší životní prostor. A to na úkor ostatních. Jejich úspěšnost ovlivňuje různorodá směsice faktorů - od složení stravy a celkově stravovacích i životních návyků až po prostředí, ve kterém žijeme. I to je jeden z důvodů, proč je složení střevní mikroflóry konkrétního dospělého člověka možné srovnat s otiskem prstů - je jedinečné. Každý tak s sebou neustále nosíme vlastní miniaturní džungli, ve které probíhají neutuchající krvelačné" boje o přežití.

 

Základem je rovnováha

To, že slovo bakterie dávno neznamená synonymum pro malý škodlivý organismus, dnes už chápou děti školního věku. Bez některých druhů by člověk neměl šanci přežít, jiné naopak zásadně naplňují původní vnímání slova a škodí v plném rozsahu svého vlivu. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že mluvíme o tradičním boji dobra a zla. Není to však zdaleka tak jednoduché. Základním kamenem úspěchu není převaha dobrých bakterií nad zlými - ale jejich vyvážené soužití. Dle hesla Všeho moc škodí" i původně příznivý mikroorganismus může při své dominanci napáchat více škody než užitku, a paradoxně tak způsobit tytéž potíže, kvůli kterým byl s dobrou vírou do organismu doplněn. Za přiměřeně účinnou denní dávku probiotik jsou považovány řády miliard bakterií. Při nižších dávkách postrádá tato armáda potřebnou sílu, při vyšších pak ztrácí efektivitu.

 

V jednotě je síla!

Jak už bylo řečeno, co člověk, to unikátní vzájemné vlivy a působení mikroorganismů a střevní stěny. I probiotika jsou druhově specifická, tzn. liší se svým genomem, vlastnostmi ve specifických inhibičních funkcích vůči patogenům a hnilobným mikroorganismům. Lze tedy předpokládat, že komplex více kmenů bakterií má větší šanci na úspěch v různorodém světě střevní mikroflóry než dva, tři vybrané kmeny, byť ve velké dávce.

 

Biopron - probiotické komplexy

Řada probiotických komplexů Biopron vznikla právě v návaznosti na rostoucí zájem o probiotika a možnosti, které poskytují v rámci úpravy nepříjemných stavů organismu.

Biopron 9 - v současné době nejkomplexnější probiotický přípravek na trhu. Představuje jedinečnou a vyváženou kombinaci 9 synergicky působících kmenů vitálních mikroorganismů, které jsou schopny optimálně obnovit a harmonizovat střevní mikroflóru. Obsahuje také fruktooligosacharidy - prebiotika - sloužící jako nezbytné živiny pro probiotika. Biopron 9 byl mj. odborně posouzen Českou pediatrickou společností (ČPS) - je vhodný už od ukončeného 4. roku života, tzn. pro dospělé i pro děti.

Biopron Junior je na základě vyjádření ČPS vhodný pro kojence od ukončeného 4. měsíce! Je přesně cílen na vznikající dětskou mikroflóru, která se od dospělé výrazně liší. Obsahuje např. kmen Bifidobacterium Infantis, který organismus dokáže využít výhradně do 3 let věku, má formu rozpustného prášku, apod.


Soutěž: Ve kterém filmu hrál Sean Connery naposledy Jamese Bonda?

Pro získání více informací volejte infolinku zdarma: 800 17 16 17 a nebo navštivte www.biopron.cz

 

Soutěžte nyní s námi o Biopron! VSTUPTE ZDE!

Reklama