Džungle uvnitř těla
Střevní trakt novorozence je prakticky sterilní, osídlování bakteriemi ovlivňuje přijímaná výživa (kojení, umělá výživa) a okolní prostředí. Optimální výživu z hlediska nutričních potřeb a rozvoje imunity představuje kojení. V případě podávání umělé výživy a nebo převedení na smíšenou stravu se již střevní mikroflóra podobá flóře dospělého člověka. Dospělý typ střevního mikrobiálního ekosystému je dosažen asi ve 2 letech.
Ve střevním traktu dospělého člověka panuje obrovská diverzita. Je zde možné objevit až 1000 druhů bakterií. Všechny chtějí plnit svou základní funkci - zachovat svůj rod. Přirozenou snahou je kolonizovat co největší životní prostor. A to na úkor ostatních. Jejich úspěšnost ovlivňuje různorodá směsice faktorů - od složení stravy a celkově stravovacích i životních návyků až po prostředí, ve kterém žijeme. I to je jeden z důvodů, proč je složení střevní mikroflóry konkrétního dospělého člověka možné srovnat s otiskem prstů - je jedinečné. Každý tak s sebou neustále nosíme vlastní miniaturní džungli, ve které probíhají neutuchající „krvelačné" boje o přežití.
Základem je rovnováha
To, že slovo bakterie dávno neznamená synonymum pro malý škodlivý organismus, dnes už chápou děti školního věku. Bez některých druhů by člověk neměl šanci přežít, jiné naopak zásadně naplňují původní vnímání slova a škodí v plném rozsahu svého vlivu. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že mluvíme o tradičním boji dobra a zla. Není to však zdaleka tak jednoduché. Základním kamenem úspěchu není převaha dobrých bakterií nad zlými - ale jejich vyvážené soužití. Dle hesla „Všeho moc škodí" i původně příznivý mikroorganismus může při své dominanci napáchat více škody než užitku, a paradoxně tak způsobit tytéž potíže, kvůli kterým byl s dobrou vírou do organismu doplněn. Za přiměřeně účinnou denní dávku probiotik jsou považovány řády miliard bakterií. Při nižších dávkách postrádá tato armáda potřebnou sílu, při vyšších pak ztrácí efektivitu.
V jednotě je síla!
Jak už bylo řečeno, co člověk, to unikátní vzájemné vlivy a působení mikroorganismů a střevní stěny. I probiotika jsou druhově specifická, tzn. liší se svým genomem, vlastnostmi ve specifických inhibičních funkcích vůči patogenům a hnilobným mikroorganismům. Lze tedy předpokládat, že komplex více kmenů bakterií má větší šanci na úspěch v různorodém světě střevní mikroflóry než dva, tři vybrané kmeny, byť ve velké dávce.
Biopron - probiotické komplexy
Řada probiotických komplexů Biopron vznikla právě v návaznosti na rostoucí zájem o probiotika a možnosti, které poskytují v rámci úpravy nepříjemných stavů organismu.
Soutěž: Ve kterém filmu hrál Sean Connery naposledy Jamese Bonda?
Pro získání více informací volejte infolinku zdarma: 800 17 16
Soutěžte nyní s námi o Biopron! VSTUPTE ZDE!
Nový komentář
Komentáře
Já jsem si oblíbila Laktobacily Imunit. Upraví mi trávení a jsou přírodní. Působí rychle a nějaké jogurty se můžou jít zahrabat.
Ten nápad so zmrzlinou nebol vôbec špatný
, hneď po práci idem na víkend nakúpiť do zásoby - doporučujem vyskúšať Carte d´Or - novinka grécky jogurt + med + orechy - mňam, strašná dobrútka !!!
wich: Taky jsem si myslela, ze staci se cpat bilejma jogurtama, kde jsou lacidofily a to mi pomuze na dobre traveni, jak to jeste hlasa reklama a actimel a podobne. Jenomze pak jsem se o tom bavila s jednim doktorem, ktery se specializuje na streva a podobne a ten mi vysvetlil, ze stavy v zaludku zabiji vetsinu tech bakterii jako je lactobacilus a tak aby vubec nejaky actimel mel ucinek, museli bysme ho vypit asi hektolitr denne :) A ze dobre probiotika jsou ciste prirodniho charakteru, musi jich byt v jedne tabletce vic jak dve miliardy, aby to melo ucinek a taky musi byt prave v te gelove tobolce, aby dosli az do strev. Davam je synovi, kdyz je nemocny nebo po antibiotiky, ktere vsechny bakterie vcetne tech dobrych znici a fakt je, ze ma lepsi imunitu.....
Vivian: Tak to je jiná
Vivian: Dobrý nápad. Včera jsem zvládla půl litru, dneska to dorazím.
Suzanne: my jsme taky zdraví, ale proč do sebe nenaládovat třeba kilovou pikslu zmrzliny?
Jdu na to
Nu, já nevím... dítě je zdravé, já jsem zdravá, manžel je zdravý... tak nevidím jediný důvod, proč do sebe cokoli ládovat.
Biopron 9 jsme dávali našemu Koblížkovi, když přestával přijímat potravu a měl průjmy... No ale on nakonec stejně odešel do věčných lovišť
zdenickasoko: A proč? To si to ovoce dám radši samotné.
Meander: já mám radši bílé jogurty, nepřijdou mi hnusné
a co si do nich přidat ovoce?
Nikol: Ve slazených jogurtech je tolik konzervantů, že o nějakých živých bakteriích nemůže být řeč. A bílé jogurty jsou zase hnusné.
Již používám asi rok po "kalorickém" jídle. Dobrý.
Nikol: s tim nesouhlasim, probiotika v jogurtech projdou skrz zaludek a tam je drtiva vetsina probiotik zabita stavama, aby jogurty fungovaly, musel by se jimi clovek ladovat od rana do vecera. ja pouzivam probiotika s bilkovinovym obalem, ten se travi az ve strevech. Jo a fakt to funguje
jinak na tech mych je napsane: Neobsahuje chemické konzervační látky, syntetická barviva, mléčné, kukuřičné a pšeničné produkty, kvasinky, cukr. To se neda rict o vsech jogurtech
Jsem zastánkyní přírody, myslím, že je lepší děti krmit stravou co nejbližší přírodě, chemie je už tak dost všude kolem.
Taky si myslím, že je lepší cpát je jogurtama než tabletkama. Tablety až v krajním případě (nemoc) na předpis lékaře!!!
Je nutné cpát už takhle malé děti nějakými umělými hnusy???