Přeji pěkné dobré ráno, ženy-in!

Včera se mi přihodila příhoda jako střižená k dnešnímu tématu. Psala jsem na počítači a kamarád, který si toho nevšiml, se mě začal na něco ptát. V klidu jsem mu odpovídala, když v tom se on zarazil a povídá:
,,Jé, promiň, ty pracuješ, já počkám."
,,To nic," odpověděla jsem, ,,já to zvládám obojí."
,,Nojo, vlastně, ty seš ženská," řekl mi s úsměvem.
,,A víš, že jsem si toho už taky všimla?" neudržela jsem se...

Říká se, že schopnost žen dělat více věcí najednou vychází z nutnosti zároveň vykonávat domácí práce a dávat pozor na několik dětí, pletoucích se pod nohama. Zatímco muži se třeba při lovu museli plně soustředit na jednu jedinou činnost, sám lov, jinak by by se také mohli stát kořistí. Je ovšem tato antropologická konstrukce pravda, nebo předsudek?

Je pravda, že ženy se snáze soustředí na více věcí najednou, kdežto mužům je bližší hluboké soustředění se na jedinou věc? Podle statistických výsledků výzkumů ano. Ale je to biologická danost nebo následek kultury a výchovy - chlapci a dívky jsou vychováváni odlišně, proto se tento rozdíl vyvine?

Co jsou předsudky a co fakta? Jaké "předsudky" o Vás platí? S jakými předsudky o ženách se setkáváte? Omezují Vás nějak - v práci, v osobním životě? Co je ženě vrozené a co je dané výchovou? Napište mi své názory na předsudky a své zážitky a zkušenosti s nimi na redakce@zena-in.cz a vyhrajte!

Reklama