Za tajemnou přezdívkou, která nebyla zdaleka jediná, se skrývala americká moderátorka Mildred Gillarsová (1900-1988). Její pořady vysílané z Berlína v angličtině byly zpočátku zcela nevinné, apolitické. Řešila se zde různá banální témata jako věrnost či nevěra manželek a milenek amerických vojáků, ale hlavně vše bylo citlivě prokládáno nejnovějšími hity, které chtěli posluchači slyšet. Teprve později tyto pořady získaly propagandistickou a antisemitskou rétoriku.

Mildred odmalička toužila po herecké kariéře. Po úspěšné maturitě na střední škole se v roce 1918 zapsala u Ohio Wesleyan univerzity ke studiu dramatických umění. Studia však musela nakonec kvůli špatnému prospěchu opustit.

A tak se protlouká, jak se dá. Chvíli pracuje jako prodavačka či pokladní, nebo to zkouší jako pomocná síla v kanceláři. Jenže je to hrozná nuda! Nikde dlouho nevydrží. Kromě toho příležitostně stojí modelem americkému sochaři českého původu Mario Korbelovi. Protože si není schopna najít pravidelné zaměstnání, rozhodla se v roce 1929, že si zkusí splnit svůj herecký sen v Evropě. Přestěhovala se do Paříže, kde půl roku studovala herectví.

Po návratu do USA sice získá v New Yorku zaměstnání v makléřské firmě, ale po večerech si přivydělává vystupováním v muzikálech. Musela být hodně dobrodružné povahy, protože v roce 1933 znovu zkouší štěstí v Paříži jako herečka. Vydrží to tam pouze rok. Pak se rozhodne pro změnu. Stěhuje se do Německa, nejdříve do Drážďan, kde studuje hudbu.
Brzy poté získává místo lektorky angličtiny na jazykové škole Berlitz-Sprachschule v Berlíne. Ani to ji nebaví, navíc dostává mizerný plat. S penězi prakticky zápasí neustále. Ale vracet se do Ameriky zatím nechce!

Zásadní zlom v jejím životě nastane v roce 1940, když si přečte inzerát: Hledáme hlasatelku zahraničního vysílání radia Berlín…. Přihlásí se a … místo dostane! Konečně má práci, která ji nesmírně baví, ale nejdůležitější je, že dostává od svého zaměstnavatele, kterým je Reichs-Rundfunk-Gesellschaft (RRG), víc než slušný plat. Svými sladkobolnými příběhy dojímá Američany  v Evropě, ale hlavně posluchače za Oceánem. Když v roce 1942 nastoupil do rádia nový programový režisér Max Otto Koischwitz, dostává Mildred místo ranního vysílání příležitost v hlavním vysílacím čase od 20:00 do 02:00 v nové show Home Sweet Home. Ta už je nezastíranou kombinací nacistické propagandy a americké, zejména swingové hudby. Mildred otevřeně kritizuje politiku USA, jejího prezidenta i postup Spojenců v Evropě.
Za nejkontroverznější relaci bývá považován pořad Vision of Invasion, vysílaný v květnu 1944, tedy měsíc před invazí Spojenců v Normandii. Mildred zde uplatnila své herecké umění. Sama v pořadu představovala zoufalou americkou matku, jejíž syn padl na pobřeží Francie při vylodění. Hysterické projevy jsou podbarveny prudkou palbou a šploucháním moře. Předpovídala a děsila Američany a Američanky, že vylodění bude masakr…Po vylodění Spojenců pak v převleku sestry Červeného kříže navštívila zraněné americké vojáky a nahrané rozhovory pak večer vysílala ve svém pořadu. Nebyli to žádní neznámí hrdinové, ale Mildred uvádí plná jména zraněných vojáků, stejně jako jejich rodiště či bydliště. Samozřejmě vše s patřičným komentářem. Jak se asi musely cítit matky zraněných, jí nejspíš nedocházelo…

Poslední pořad odvysílá Mildred ještě dva dny před kapitulací Německa. Po ní zůstává na svobodě a jako cizí příslušnice dostává ještě vyšší příděly potravin! Neskutečné! Pak ale na ni přece jen dojde!

Generální prokurátor USA poslal prokurátora Victora C. Woerheide do Berlína se zvláštním úkolem: najít a zatknout Mildred Gillars. Není to zrovna jednoduché. Hlasatelka měla mnoho přezdívek, ale její pravé jméno v pořadech nikdy nezaznělo. Mildred zatím žila v utajení ve francouzském sektoru západního Berlína.Zpočátku je pátrání neúspěšné, nepomáhají ani vylepené plakáty s její fotografií. Nakonec byla díky udání zatčena a letecky převezena do USA. V září 1948 byla obviněna z velezrady v deseti bodech. Obhajoba argumentovala tím, že hlasatelka sice uváděla své, protiamerické názory, ale ty neměly se zradou co dělat!

Nakonec jí bylo prokázáno, že složila přísahu věrnosti Hitlerovi, a byla shledána vinnou za pořad Vision of Invasion. Soudce nakonec vynesl rozsudek, který jí poslal za mříže na třicet let s možností podmíněného propuštění nejdříve po deseti letech a k tomu jí vyměřil pokutu 10 000 dolarů!

Trest si Mildred odpykala v ženské věznici v Aldersonu, kde se všestranně vzdělávala. Propuštěna byla v roce 1961. V roce 1973 se pak vrátila na Ohio Wesleyan univerzitu, kde si po více než půl století dokončila studia. Zemřela na rakovinu tlustého střeva v červnu 1988…

Foto: Wikipedie, youtube.com

Na našem webu jste si mohli přečíst také o těchto zajímavých ženách:

Reklama