Pyl patří k nejdůležitějším vzdušným alergenům, které se vyskytují sezónně. Pyl je přenášen především větrem. Protože jsou jeho částice většinou malé, lehké a suché, létají dobře vzduchem i na velké vzdálenosti. Z pylového zrna se uvolňují alergeny po kontaktu s vlhkým prostředím, tedy například při styku se sliznicemi (v očích, ústech, nose atd.).
5c87ccdc01fc1obrazek.png

V našich podmínkách jsou nejčastějším zdrojem pylových alergenů na počátku jara listnaté stromy (bříza, olše, líska), později trávy a plevelné rostliny. Z podzimních pylů je to především artemisie a stále většího významu nabývá i ambrózie, která se dříve v našich podmínkách nevyskytovala a byla k nám zanesena ze severní Ameriky.

Pět účinných tipů pro alergiky, jak se vyhnout pylu

5c87cd076b5e4obrazek.pngSledujte pylové zpravodajství. Podle něj si můžete naplánovat venkovní aktivity či preventivní užívání medikamentů. Poraďte se se svým lékařem - ideální je začít užívat léky na alergii několik dnů před jejím očekávaným nástupem. Pomůže vám mobilní aplikace Pylové zpravodajství Claritine.

Zavírejte okna
. Jak doma, tak v autě. Větrejte pouze ráno nebo po dešti. Zvažte také pořízení protipylových sítí do oken nebo čističky vzduchu, které vám pomohou eliminovat množství pylu ve vašem domově.

Své aktivity přizpůsobte situaci. V nejkritičtějším období (podle pylového zpravodajství, které můžete sledovat díky mobilní aplikaci Pylové zpravodajství Claritine) si pokud je to možné odpusťte fyzicky namáhavé venkovní aktivity. Noste sluneční brýle. Na procházky do přírody choďte nejlépe ihned ráno.

Častěji vysávejte a utírejte prach. Myjte si také častěji vlasy a neodkládejte sprchu až na ráno. Díky sprše před spaním se zbavíte pylů, které na vaší kůži, vlasech i oblečení během dne ulpěly. Bude se vám lépe dýchat a spát.

Vyhýbejte se zakouřeným a prašným prostředím. Zamezte kontaktu s dalšími potenciálně dráždivými látkami, jako jsou čisticí prostředky, těkavé látky a další chemikálie nebo kouř z cigaret

Co je alergie
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na nějakou látku (tzv. alergen), se kterou se ve svém okolí běžně setkáváme.

Zdrojem alergenů může být pyl, prach, peří, srst, některé potraviny či léky, plísně, roztoči, hmyz a jeho bodnutí apod.

Když vaše tělo na přítomnost alergenu reaguje, projevuje se to např. kýcháním, slzením a svěděním očí, zacpaným nosem s vodnatou rýmou a dalšími potížemi.

 
Náš tip: Mějte informace o šířících se pylech pod kontrolou, sledujte pylové zpravodajství ve svém mobilním telefonu

Pylové zpravodajství Claritine přináší uživatelům přesně to, co je pro pacienty trpící alergií důležité – informace o koncentraci alergenů v ovzduší. Koncentrace alergenů je v aplikaci vyjádřena graficky v pěti stupních intenzity a aktualizována na týdenní bázi. Na základě sledovaných dat si může uživatel v rámci aplikace nastavit i zasílání upozornění, pokud se koncentrace alergenů v ovzduší změní. Aplikaci si můžete přizpůsobit podle vaše místa pobytu.

Aplikace přináší kromě pylového zpravodajství i řadu dalších užitečných informací.

  • Základní popis alergie, typy alergie – na pyly, na prach, srst domácích zvířat
  • Popis a fotografie nejčastějších alergenů
  • Tipy na zmírnění alergie
  • Tipy pro rodiče dětí, které trpí alergií
  • Zajímavosti týkající se projevu alergie – alergické rýmy. Např. i skutečnost, že kýchat nelze s otevřenýma očima.
  • Popis první pomoci při anafylaktickém šoku – důležitá informace, kterou není radno podceňovat

Kde aplikaci najdete
Chcete-li se s aplikací blíže seznámit, vyzkoušejte si ji. Odkazy ke stažení v obchodech AppStore a Google Play jsou uvedeny na stránce www.claritine.cz.
5c87ccfa83bbeobrazek.png

Čtěte pečlivě příbalovou informaci! Claritine je léčivý přípravek s léčivou látkou loratadin k vnitřnímu užití. L.CZ.MKT.CC.03.2019.1612
 

Reklama