Stejně jako loni jsme se letos v lednu vydali s celou rodinou na zimní lyžařskou dovolenou Švýcarska. Stejně jako loni jsme se vrátili s kvalitní švýcarskou sádrou.
1/ vozit doklady o pojištění stále s sebou !!
Nemusíte se zdržovat vracením se na chatu, při vážnějším úraze to ani není vhodné.
2/ V případě, že se zraníte na sjezdovce, dojeďte k nejbližší obsluze vleku a požádejte o přivolání horské služby!!
Musím přiznat, že tuto podmínku jsme nesplnili letos ani vloni. Loňský rok jsme byli nezkušenými katastrofickými turisty, a letos se zlomené zápěstí zprvu tvářilo jako naražené (možná to bylo „přání otcem myšlenky).
3/ Zavolejte do své vlasti na číslo asistenční služby !!
To udělejte v každém případě, ať už jste v péči horské služby nebo si zajišťujete ošetření sami. I s horskou službou se vám může stát, že vás dopraví do nestátního zdravotnického zařízení, kde vás nebudou chtít bezplatně ošetřit.
Naše zkušenost s asistenční službou je rozporuplná, ale v zásadě platí pravidlo : Trvejte na tom, na co máte nárok! Asistenční služba je POVINNA domluvit vám bezplatné ošetření v místě nebo v blízkosti vašeho pobytu.
My jsme s asistenční službou absolvovali telefonátů hned několik. V prvním případě nás poslala k lékaři, který byl sice téměř u sjezdovky, ale bezplatně ošetřit nás v žádném případě nechtěl. Bohužel je smutnou pravdou, že zahraniční lékaři mají špatné zkušenosti s plněním našich pojišťoven, a výsledkem toho je naše „balkánská“ pověst“, a z ní vyplývající problémy.
Nenechala jsem se odradit, zavolala jsem znovu, a již zostra jsem vysvětlila paní v asistenční službě, že najít si prvního lékaře u sjezdovky, to zvládnu taky. A dále jsem trvala na zajištění bezplatné lékařské péče.
4/ Po návratu do republiky nahlaste ihned úraz na pojišťovnu !
V rámci objektivity musím uvést, že peníze, které jsme loni, ať už cash nebo na fakturu zaplatili ve Švýcarsku, nám byly všechny vráceny, faktury z nemocnic byly ve finále proplaceny. Problém byl pouze v prodlení, celé to trvalo asi 3 měsíce (což je možná nepříjemnost pro zahraniční zdravotnická zařízení)
Nakonec pár slov o samotném ošetření.
Velmi mě zklamala arogance a naprostá lhostejnost soukromých lékařů, a to jak v loňském, tak i letošním případě.
Na druhou stranu péče i chování personálu nemocnic bylo v obou případech vynikající, a to i přesto, že věděli odkud pocházíme, a že nebudeme schopni zaplatit namístě. Loni jsme absolvovali menší operaci, strávili den na lůžku, takže to nebyl pouze letmý kontakt.
Nejedná se pouze o vybavení nemocnic, ale především o komunikaci s personálem, ať už jsou to lékaři nebo sestry. Každý se vám představí, podá vám ruku, a hlavně vás obšírně seznámí se stavem dítěte, s léčbou a s prognózou do budoucna, přestože ví, že vás již nikdy neuvidí. Tak jak se chovají k vám, se chovají i k dítěti, ne jako k nesvéprávnému jedinci, ale jako k partnerovi. Díky svému dvanáctiletému synovi mám bohaté kontakty i s nemocnicemi v Česku, a tak mohu opravdu srovnávat.
Dobré rady nad zlato
Chystáte se na sjezdovky do švýcarských Alp? Přečtěte si několik zásadních rad, které se vám budou hodit, pokud se vám stane úraz. Jak se zachovat, aby vás bezplatně ošetřili? Co je povinna pro vás udělat horská služba? Exkluzivně pro vás na vlastní kůži zažila Zuzana. Miss katastrofa.
Doporučujeme
Komerční tipy
-
SPIRIT HOTEL THERMAL SPA*****superior: Když pár letních dní působí jako celý týden dovolené Někdy prostě není dost času na dlouhý odpočinek. Pro mnoho lidí je letní dovolená vzácným luxusem – jen pár dní na relaxaci a načerpání nové energie. Ale může skutečný odpočinek nastat v tak krátkém čase? Může vás jen pár dní opravdu osvěžit?
-
Letošní ročník Prima Hvězdného léta přinese řadu novinek Sedmý ročník Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží bude bohatý na novinky a nové tváře.
-
Praní po česku: Kdy zbytečně plýtváme a jak to dělat jinak? Praní je všední záležitost, o které málokdo přemýšlí víc než pár vteřin. Vložit prádlo, zapnout pračku a je hotovo. Jenže právě při praní děláme chyby, které nás stojí víc, než tušíme. Nejen spotřebovanou energii a vodu, ale i čas, peníze a životnost našeho oblečení. Přitom by stačilo přepnout na chytřejší režim.
-
Bakuchiol – co to je a proč byste ho měli zařadit do své péče o pleť? Pokud se zajímáte o kosmetiku, možná jste už narazili na pojem bakuchiol. Tato přírodní aktivní látka bývá označována za rostlinnou alternativu retinolu – účinné, ale často dráždivé složky bojující proti stárnutí pleti. Bakuchiol si však získává oblibu nejen u vyznavaček přírodní kosmetiky, ale i u dermatologů a beauty expertů. V čem přesně spočívají jeho benefity? A proč se vyplatí zvážit jeho zařazení do vaší každodenní rutiny?
-
Zhoršený zrak ovlivňuje paměť i psychiku seniorů: Neléčený šedý zákal může být rizikovým faktorem pro rozvoj demence Špatné vidění u seniorů není pouze otázkou nepohodlí, ale zásadně ovlivňuje celkové zdraví a každodenní fungování. Neřešené oční vady mohou vést ke zhoršení myšlení, a dokonce ke zvýšenému nebezpečí rozvoje demence. Starší dospělí se zrakovým postižením mají 2–3× vyšší riziko sociální izolace a deprese, kvůli narušení schopnosti orientace může vzrůstat pravděpodobnost úrazů. Odborníci varují, že péče o zrak by měla být u seniorů nedílnou součástí prevence.
-
Jaké doplňky stravy se vyplatí mít doma při ruce Náročné životní tempo, stres, těhotenství nebo vyšší věk – to vše zvyšuje nároky našeho těla na živiny. Jenže získat všechny potřebné vitaminy a minerály pouze z běžné stravy je dnes téměř nemožné. Právě proto hrají kvalitní doplňky stravy v péči o zdraví stále důležitější roli. Jaké z nich jsou klíčové a neměly by vám chybět v jídelníčku?
-
Po stopách ledového osvěžení v Česku: Vydejte se na místa, která vás v létě zaručeně zchladí Jakmile teploty na teploměru začnou atakovat třicítku, je nejvyšší čas opustit rozpálená betonová města a vydat se na výlet za přírodními krásami. Česká republika jich nabízí nespočet, a proto vám přinášíme tipy na místa, která ve žhavých letních dnech stoprocentně ochladí nejen vaše tělo, ale i mysl. Pak už je jen na vás, jestli si radši užijete pořádnou koupačku u vody, zalezete do podzemních jeskyní nebo se s partou přátel vypravíte na túru po hřebenech hor.
-
7 hacků, jak si vyladit letní koktejly k dokonalosti Léto je ideální čas na osvěžující koktejly – a letos bude hlavní hvězdou Gin & Tonic. Odborník na prémiové destiláty Samer Selbak radí, jak povýšit letní drinky o několik úrovní výš: od výběru správného ginu a toniku, přes práci s ledem a čerstvými ingrediencemi, až po zajímavé příběhy jednotlivých destilátů. Díky jeho tipům budou vaše letní koktejly chutnat ještě lépe a překvapí i zkušené milovníky míchaných drinků.
-
Gorenje se připojuje k fotbalové horečce. Stává se oficiálním partnerem FIFA Club World Cup 2025™ Společnost Gorenje, přední evropský výrobce domácích spotřebičů, s hrdostí oznamuje své oficiální partnerství s jednou z nejvýznamnějších sportovních událostí letošního roku – FIFA Club World Cup 2025™. Po úspěšné spolupráci s UEFA EURO 2024™ tak Gorenje potvrzuje svou dlouhodobou podporu vrcholového sportu a přibližuje sportovním fanouškům své hodnoty – smysl pro inovace, kvalitu i sdílenou vášeň pro fotbal.
-
ASUS představil zcela nový Zenbook A14 Minimalistický ultrapřenosný počítač Copilot+ PC s hmotností necelý 1 kg s povrchovou úpravou Ceraluminum, výdrží baterie až několik dní a výkonným procesorem Snapdragon řady X pro AI funkce.
Nový komentář
Komentáře
diky za rady...jezdime kazdorocne do Alp lyzovat...zatim se nam bohudik nic nestalo, ale jeden nikdy nevi
a mene urazu
jinak do budoucna preju na horach hodne
Pro vášnivější sportovce, kteří se hojně vyskytují mimo ČR - dobré pojištění (resp. členství spojené s pojištěním) nabízel rakouský Alpenverein. Platí to více méně po celém světě, zahrnuje to i záchranné akce v horách a úrazy při extrémních sportech. Také jsou v tom nějaké slevenky na chaty, ale nevím, jak to funguje v současnosti. V roce 2000 to bylo 1600 Kč na osobu starší 25 let / rok, rodiny měly velké slevy.
Vzhledem k tomu ,že jde o rakouskou oraganizaci s dlouhou tradicí, mělo by to být bez problémů i doktorů. Bohužel (nebo spíš naštěstí?) jsem to nikdy osobně nemusela vyzkoušet.