Nechte si poradit zkušenou cestující hromadnou dopravou, čtenářkou Heligonou. Její rady, jak správně cestovat a na co si při cestování dát pozor, vám jistě přijdou vhod. Nezapomeňte například, kam jedete!

Poslední dnešní čtenářský příspěvek dorazil od Heligony. Pobavte se i poučte radami, které udílí méně zkušeným cestujícím...


Krásný den.

Hromadnou dopravu využívám pravidelně od nástupu na střední školu. Později jsem dojížděla autobusem na víkendy k rodičům a dnes každodenně jezdím MHD do práce. Zážitky mám povětšinou takové normální, ale i nějaké perličky se našly. Začnu několika postřehy z cestování:

 • Před nástupem do autobusu si rozmyslete, kam vlastně chcete jet. Vyhnete se tak tomu, že oznámíte zastávku, na které právě stojíte.
 • Pokud cestujete vlakem, zjistěte si koncovou zastávku vlaku. Nebudete pak zmateně pobíhat v podchodech ne nepodobných katakombám.
 • Je dobré nasednout do správné části vlaku, ony se totiž některé rozdělují. Při nasednutí do posledního vagónu dokonce hrozí, že tento může být odpojen a vy se nepohnete ani o píď.
 • Nehledejte logiku v trasách spojů.
 • Pokud je přijíždějící autobus na první pohled prázdný, nejásejte. Vždy může být plný malých dětí, které nejsou přes okna vidět (tzv. do pasu plný autobus).
 • Při čtení nebo pospávání v buse si vždy nastavte budík na předpokládaný čas příjezdu (dřív to ani nemá cenu). Krom případů, kdy plánujete pěší turistiku nebo únik před realitou za hranice okresu.
 • Vy, které nejste zvyklé cestovat hromadnou dopravou, vezměte si s sebou nějakou zábavu. Volně putující myšlenky člověka, který není přivyklý takovému klidu a nečinnosti, mohou být docela zrádné.
 • Pokud se chytáte madla, přesvěčte se, že je to opravdu madlo. Někteří lidé převážejí lišty, trubky, nebo různé tyčky a to moc spolehlivé držení není.
 • Držte se dál od lidí s batohem na zádech. Pokud si v jejich blízkosti sednete, batoh je přímo v úrovni vaší hlavy.
 • Pokud ve voze někdo trpí samomluvou, nedívejte se na něj. Začne si povídat s vámi.
 • V MHD raději nevytahujte mobil. Když už, držte ho co nejvíce vodorovně a nemiřte okem fotoaparátu na spolucestující. Jako vysvětlení dokládám vyprávění mého přítele.

„Poslouchej, co se mi dnes stalo. Ráno jedu do práce a na Šelepce nastoupila ta bláznivá ženská, víš která, ne? Seděl jsem u předních dveří proti směru jízdy, ona si sedla naproti skoro dozadu. Chtěl jsem napsat SMS. Vytáhnu mobil a mžourám do něj. Ženská vyskočila a řve na mě, co ji fotím. Řekl jsem jí, že nic nefotím a ona začla řvát ještě víc. Prý pro koho pracuju, kdo mě za to platí. Vyjmenovala asi 5 jmen, nějaké agentury a já nevím co ještě. Nakonec mi pohrozila nějakýma gorilama, že mě přijdou zmlátit. No naštěstí se na mně nevrhla."

Vám všem přeji bezproblémové cestování a milé spolucestující.

Heligona
Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 8. února 2011: Zážitky z hromadné dopravy

Téma dne je pomalu u konce. Další příspěvky již neposílejte. V 16.00 se dozvíte, která ze čtenářek získala za svůj příspěvek dárek, knížku vyloženě tematickou: Jak si zachovat chladnou hlavu autorky Barbary Beckhamové z nakladatelství MOTTO (viz obrázek níže).

jak