Dobré ráno, milé ženy-in.

Tak jsem Vám dneska zapřemýšlela, co to vlastně znamená slůvko komunální... Máme komunální volby, komunální politiku, ale třeba také také komunální odpad... Jakpak to asi souvisí?

Slůvko komunální pochází z latinského communa - tedy obec. V češtině později získalo ve formě komuna význam poněkud problematický, jako forma kolektivního, nejčastěji zemědělského hospodářství, případně skupina lidí, žijících v komunitě - tedy zvláštní společenství lidí. Komuna také znamená nižší správní jednotku s částečnou samosprávou. A od toho komunální - náležející (veškeré) obci, spadající pod pravomoc obce či místního správního orgánu.

Komunální odpad je tedy odpad obecní a obecný, zkrátka obci náležející, a to jaksi komunisticky (ano, i tohle slůvko má stejný latinský kořen) celé obci, bez ohledu na to, kdo konkrétně ho vyrobil. A jak už to se vším, co je obecné a všech bývá, obvykle se o něj nikdo nestará.

S komunálními volbami je to trochu jiné - stará se o ně leckdo. Nebo spíše leckdo se stará o to, jak usednout do nějakého toho pohodlného křesla a přerozdělit trochu komunálních financí. Ale určitě se najdou i ti, jimž jde o blaho obce... Doufejme.

Dnes si budeme povídat o našich komunách - obcích a městech - a o jejich správě. Takže neváhejte a napište mi, jak to u vás v komuně:) chodí. Jste spokojena se svými politiky? Už u Vás běží předvolební kampaň? Půjdete volit? Jaké máte zkušenosti s magistrátem? Stará se o vaše město? Staráte se o něj nějak sama? Pošlete příběhy, ale i fotky! Pozor, odměnu tentokrát obdrží jak nejlepší příběh, tak nejlepší fotka, takže neváhejte!

redakce@zena-in.cz

Reklama