O Thajcích je známo, že se často usmívají, víte ale, jak jsou na tom se sportem a pohybem? Podle cestovatele a průvodce ČEDOKu Karla Uhlíře nijak slavně. Jejich mentalita je v tomto směru prý naprosto odlišná od té naší. Přímo v Thajsku nám prozradil, co všechno je pod jejich úroveň.

Je tu celá řada golfových hřišť. Jsou jen pro turisty, nebo si rádi zahrají i samotní Thajci?
Golf se do Thajska dostal po druhé světové válce díky velkému vlivu Američanů. Postupně se tu stal módním sportem a vydržel jím dodnes. Ve vyšších vrstvách thajské společnosti je velmi „in“. I proto je tu tedy spousta golfových hřišť, na kterých je velmi příznivý poměr ceny a kvality. Jejich největší koncentrace je v okolí Bangkoku a Pattayi. A je to zároveň i jedna z největších světových koncentrací golfu. Třeba nedaleko Bangkoku je hřiště s 27 osvětlenými jamkami, což je světový unikát. Když tam přijedete večer, je celá krajina osvětlená, stíny máte na všechny stany – je to jako science fiction.

Má to i jiný důvod, kromě vlivu Američanů, že si Thajci golf oblíbili?
Určitě. Tím, že se při něm jen pomalu chodí, případně jezdí golfovými vozíky, vyhovuje to thajské mentalitě. Fyzicky náročné sporty tu totiž nejsou příliš populární. Oni Thajci obecně nemají moc rádi sport. Je to proto, že je tu od pradávna ve vyšších společenských vrstvách pohyb nedůstojný. Vždycky byli nošeni. Málokdy proto také i dnes uvidíte Thajce dobíhat autobus. Je to pod jeho důstojnost. Tím se úplně liší od mentality naší. Třeba takový český manažer. Ten se při sportu potřebuje zapotit, jede na horské kolo a podobně.

thaigolf

Ale při thajském boxu, který je tu také populární, se přece i oni zapotí.
Thajský box je tu asociován s tou nejnižší vrstvou, ze které boxeři pocházejí. Pro bohaté Thajce je to ale nedůstojné. I kdyby to tedy člověka z bohaté rodiny bavilo, nesluší se, aby se boxu věnoval. Sport, který je spojený s pocením, je zkrátka v Thajsku nedůstojný. Proto nemají moc vztah k akčním sportům. I když se to sice postupně pod vlivem globalizace mění, naskytne se vám pohled na Thajce, který si jde zaběhat, jen výjimečně. Stále tu přetrvává „staré Thajsko“.

boxik

Trénink ve stadionu Fairtex ve městě Pattaya,...

boxmiss

...který si vyzkoušely i České Miss 2016 na svém soustředění v Thajsku.

Jak se tedy Thajci k boxu dostali?
Dostal se sem v rámci kulturní výměny s Čínou a vyvíjel se živelně, při klášterech. Jako neřízené bojové umění. Jeho dnešní podoba vznikla až v 18. století, kdy Thajsko pár let okupovali sousední Barmánci. Vznikl velký partizánský boj a v rámci něho se uplatňovaly tyto metody boje, které se naučili v klášterech. Posléze dostal název Muay Thai (Thajský box) a v dobách míru se z něj stala sportovně-náboženská ceremonie.

Proč náboženská?
Jde o ideu takzvaného Čchi-kung, což je zušlechtění životní energie, která prochází tělem. V rámci něho pak některé buddhistické směry vyvinuly řadu bojových umění. Třeba čínské Kung-fu a podobně. U nás jsou vnímány čistě jako sport, nicméně v čínsko-thajsko-japonsko-vietnamském prostředí jsou vnímány spíše jako filosofie. Je to cesta k dosažení duchovní dokonalosti, od které tu nelze oddělit fyzickou stránku. To dává smysl, protože v každém sportu závisí úspěch na tom, jak se člověk cítí. Když špatně a nevěří si, není ani výsledek dobrý. Předem něco vzdát je špatné.

Thajskému boxu se někdy říká umění osmi končetin. Které jsou ty další čtyři?
Jsou tím myšleny hlavní údery, které jsou používány. Jsou to dlaně, nohy, kolena a lokty. Když vidíte záběry z thajského boxu, kde jsou takové ty nejscéničtější údery, tedy kopy nohou do výše, nejsou těmi, které rozhodují zápas. Je to spíše součást obrany. Útočné bývají klouby – tedy údery lokty a koleny. Úderů jsou desítky, jsou přesně kategorizovány a je to taková choreografie.

Jaká jsou základní pravidla?
Maximálně je pět kol, každé trvá tři minuty a mezi nimi je dvouminutová přestávka. Každý zápas končí vítězstvím – buď knock-outem, nebo rozhodují body. Nejde tedy jen o to zdolat protivníka, ale také používat správné údery a strategie, které se v každém kole hodnotí. Je to poměrně složité. Kariéra zápasníků je krátká a ti úspěšní se pak stávají trenéry.

Zajímá vás toho o Thajsku víc? Můžete se těšit na další zajímavé rozhovory a články přímo z této země, kde je nyní Žena-in na soustředění České Miss 2016.

Čtěte také:

Reklama