Díky chytrému telefonu s internetem můžeme být neustále ve spojení s desítkami přátel. Pro spoustu lidí ale také mobil představuje nástroj, díky němuž se mohou v různých společenských situacích vyhnout kontaktu s ostatními. Nejnovější průzkum společnosti Kaspersky Lab tento aktuální trend lidského chování potvrdil – tři čtvrtiny lidí (75 %) se přiznaly, že používají svá zařízení k předstírání zaneprázdněnosti, když s někým nechtějí mluvit.
5bb208d6f3b72obrazek.png


Představte si, že v baru čekáte na svého partnera. Všude okolo je plno lidí, popíjejí drinky a živě se baví. Co budete dělat vy? Zapředete hovor s někým, koho vidíte poprvé v životě? Nebo vytáhnete z kapsy mobil a budete projíždět různé stránky a sociální sítě do té doby, než přijde vaše druhá polovička? Je vám příjemnější konverzovat nebo jen navazovat oční kontakt s cizími lidmi, nebo raději hledíte do zářícího displeje?

Ve většině případů platí druhá situace. Daleko jednodušší, než navázat nezávaznou společenskou komunikaci je sáhnout po mobilu a předstírat zaneprázdněnost. Průzkum zjistil, že 72 % lidí se takto ve společnosti chová v situacích, kdy neví, co dělat. Mobil ke svému rozptýlení používáme i ve chvílích, kdy se nesnažíme stranit kolektivu. 46 % lidí brouzdáním v mobilu každý den jednoduše zabíjí čas a 44 % slouží jako každodenní rozptýlení.
5bb208e1f0060obrazek.png


Po mobilu ovšem nesaháme pouze v případech, kdy cítíme potřebu rozptýlení, ale i v situacích, kdy musíme vyřešit určitý úkol, ale nechceme navazovat kontakt s ostatními lidmi. Typickou situací by mohlo být zeptání se kolemjdoucích na cestu nebo telefonické objednání taxi. V současnosti ale téměř třetina lidí (31 %) tyto záležitosti řeší prostřednictvím internetových stránek nebo aplikací. Je to pro ně snazší než mluvit s jinými lidmi.

I vzhledem k tomu, že nám chytrá zařízení pomáhají s každodenními problémy nebo sociálně nepříjemnými situacemi, jsme na jejich fungování čím dál závislejší. Pokud tedy přestanou z jakéhokoliv důvodu fungovat, může jejich absence způsobit až panické stavy. Třetina lidí (34 %) se proto například obává toho, že by přišli o zdroj zábavy, pokud by ztratili přístup ke svému chytrému zařízení. 12 % se dokonce obává, že nebudou schopni předstírat zaneprázdněnost, pokud se jejich zařízení porouchá.

Reklama