659d1661af9e0obrazek.jpgFoto: Shutterstock

Požáry, plenění, politika, psychiatrie

Želivský klášter byl založen už ve 12. stol. a ve své dlouhé historii se v něm odehrálo mnoho dramatických událostí. Několikrát vyhořel, dvakrát byl vypleněn husity, obsadili ho místní šlechtici z rodu Trčků a část přestavěli na hrad, poničili ho Švédové. Nezdolnost řeholníků dokazuje, že se klášter zas a znovu stával významným hospodářským, kulturním a duchovním centrem širokého okolí. V 18. stol. slavný vizionářský architekt Jan Blažej Santini přestavěl součást kláštera – kostel Narození Panny Marie ve stylu barokní gotiky. Místní premonstráti dlouhá desetiletí spravovali gymnázium v dnešním Havlíčkově Brodě a významně přispěli k národnímu obrození. I novější historie kláštera je pohnutá a skrývá mnoho tragických lidských osudů. Komunistický totalitní režim z kláštera na šest let udělal internační tábor pro členy zrušených řeholí a kněze, které chtěl v rámci nechvalně známé Akce K zlikvidovat. Místní obyvatelé jim přes zeď házeli jídlo, aby jim alespoň trochu pomohli. Z takto získané plechovky od okurek si řeholníci vyrobili monstranci, kterou museli ukrývat, protože měli veškeré duchovní předměty zakázané. Dodnes je zde tento symbol odvahy a duchovní síly vystaven. V roce 2011 zde byl odhalen památník obětem komunistického režimu. A na jedné ze stěn klášterního ambitu jsou napsaná jména všech téměř pěti set kněží a řeholníků, kteří zde byli vězněni. Od 50. do 90. let 20. století bylo v klášteře oddělení Psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. Tehdejší prostředí je zachyceno i ve dvou filmech, které se zde natáčely – Dům ztracených duší a Dobří holubi se vracejí.

Optimistická budoucnost

A na podnikavost a nezdolnost svých předchůdců navazují i současní obyvatelé kláštera. V roce 1991 převzal řád premonstrátů klášterní komplex ve velmi zuboženém stavu. O to působivější je, co všechno zde postupně dokázali vybudovat. Aby měli z čeho financovat nákladné opravy, založili vlastní pivovar, restauraci a hotel s wellness. Jsou jediný klášter v ČR, kde mniši (řeholníci) opravdu vaří pivo ve vlastní režii. Navazují tím na dlouhou tradici, pivo se v klášteře vařilo už od 14. stol. Pivovar můžete navštívit v rámci pravidelných prohlídek s ochutnávkou nebo si dopřát mimořádné zážitkové vaření piva. Řeholníci spravují také restituované lesy, pronajímají pole a rybníky. Postupně celý areál opravují. V minulém roce se např. renovovala stará prelatura, kde vznikly výstavní prostory. Klášter patří mezi významné místní zaměstnavatele. Důležitý je i jako duchovní centrum – probíhají zde bohoslužby, duchovní semináře a akce věnované nejen duchovnímu rozvoji dětí. A nezapomíná se zde ani na kulturu. V areálu kláštera si můžete projít několik prohlídkových okruhů (prohlídka kláštera a kostela, prohlídka venkovní, prohlídka psychiatrie, prohlídka motorek a včelařství), zúčastnit se speciálních prohlídek (třeba hrané, edukační nebo ve tmě při svíčkách) či si užít hudební večer, výstavu nebo koncert. Klášter se tedy stal i v současnosti, jako už tolikrát v době minulé, hospodářským, duchovním a kulturním centrem. Od roku 2010 je zařazen na seznam národních kulturních památek.

Krásné okolí jako stvořené pro výlety

Klášter Želiv je situován na soutoku řeky Trnavy a Želivky v hlubokém údolí Želivské pahorkatiny, která je součástí Křemešnické vrchoviny. Hned u kláštera vede červená a zelená turistická značka, po kterých se můžete vydat prozkoumávat okolí. Červená vás na jednu stranu povede kolem vodní nádrže Trnávka, na jejíž březích najdete krásné přírodní koupaliště a klidná místa pro rybolov, do Červené Řečice. Zde stojí za návštěvu renesanční zámek s vodním příkopem, sgrafitovou figurální výzdobou a unikátním dochovaným opevněním z raně novověké architektury. Tato kulturní památka má dlouhou historii, na jejím místě stávala už ve 13. stol. tvrz, následně přestavěná na gotický hrad, a ještě později na renesanční zámek. Bohužel za minulého režimu došlo k jeho velké devastaci, kdy sloužil jako skladiště, a dokonce i k chovu hospodářských zvířat. Pro veřejnost se otevřela v loňském roce po rozsáhlé rekonstrukci. Když se po červené vydáte druhým směrem, dojdete k další vodní nádrži – Vřesníku, která je také využívána k rekreaci a rybolovu. A ještě dál k jedné z nejstarších přehrad v ČR s malebnou hrází – Sedlické vodní nádrži. Zelená značka má označení Cesta Gustava Mahlera. Můžete po ní projít přes bývalou tvrz Lhotice a zříceninu tvrze Speřice k rodnému domu světoznámého hudebního skladatele Gustava Mahlera v Kališti. Cesta pak pokračuje dál přes zříceninu hradu Proseč a dřevěnou zvoničku Pusté Lhotsko až k památníku básníka Jiřího Wolkera v Orlovských lesích. V okolí Želivi se nachází také několik zachovalých kaplí – na svazích severně od obce Želiv naleznete u studánky barokní kapli Panny Marie, na vrchu Kalvárie barokní kapli Nalezení Sv. Kříže a v osadě Haštal kapli sv. Haštala – u léčivého pramene, který zázračně objevil třetí želivský opat Haštal. Poblíž kláštera bychom neměli minout ani hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla z 12. stol. a okrouhlý altánek v rohu hřbitova, na jejichž vzhledu se také podepsal Jan Blažej Santini.

Zdroj informací: Tiskové informace, vysocina.eu