Velké Karlovice

Cestovat po republice má jednu velkou výhodu. Poznáte nejen krásná místa, ale ochutnáte i velice zajímavá jídla. A když je vaření a jídlo vaším největším koníčkem, tak po těch nejlepších gastro zážitcích pátráte už předem. Každý výlet pak dopadá stejně. Krásná procházka, poznat nová místa a ochutnat ta nejlepší jídla.

Z těchto výletů máme velkou spoustu fotek, a protože jsou prázdniny, kdy za poznáním vyráží spousta lidí, budeme rádi, když se vám naše tipy budou hodit.

Ráda bych začala místem, které mi k srdci přirostlo už před několika lety. Velké Karlovice. Objevila a zamilovala jsem si je díky tradičním podzimnímu Karlovskému gastrofestivalu. Ten se tady pořádá už mnoho let a na žádném ročníku nesmíme chybět. Při procházkách mezi jednotlivými stanovišti festivalu, nám Velké Karlovice přirostly k srdci. Jezdíme sem v zimě na lyže, v létě na procházky. A také za odpočinkem do spa hotelu Lanterna. Ve stejném hotelu se nachází také vyhlášená zážitková restaurace Vyhlídka, která se svými kvalitami vyrovná mnohým michelinským restauracím.

Velké Karlovice

Do Karlovic můžete dorazit na dovolenou s dětmi, ale i na sportovní pobyt nebo za romantikou či odpočinkem. To už záleží na vás. Nabídka aktivit je tady široká a to své si najde každý. Program najdete na celou dobu vašeho pobytu. Můžete si zacvičit jógu, zahrát golf, užívat si bazény a sauny, dole ve vesnici je velké venkovní koupaliště, nádherně se tady jezdí na kole i běhá. V okolí je také velké množství turistických tras. Vybrat si můžete ze tří zajímavých rozhleden, procházkou dojdete až na Slovensko nebo si místo procházek můžete zkusit upéct vlastní frgály.

My jsme se rozhodli pro pěší turistiku, protože i v tomhle směru je z čeho vybírat. Vyšlápněte si od Lanterny na rozhlednu Miloňová nebo se vydejte na některou z dalších rozhleden v okolí. Zláká vás Ztracenec nebo Sůkenická, která je známá také pod názvem Čartak?

Rozhledna Čartak

Vybrali jsme si Čartak. Chtěli jsme jen krátkou procházku, aby nám pěkně vytrávilo po výtečném obědě. Proto jsme dojeli autem na parkoviště na Bumbálce. Odsud jsme se vydali pohodovou procházkou lesem k rozhledně. Je to asi 1,5 km. Po cestě k rozhledně odbočte z cesty a mrkněte na pramen vsetínské Bečvy. Můžete se projít ještě kousek dál, asi 200 metrů za rozhlednou je hotel Sůkenická, kde se občerstvíte pivem nebo sodovkou. Opravdu nic náročného, ale krásná romantická procházka.

Turistickou trasu na rozhlednu Miloňová jsme si vyzkoušeli už na podzim a určitě ji můžu také doporučit. Je to delší trasa, ale pohodová i pro menší děti.

rozhledna Čartak

Podrobné turistické trasy najdete TADY. Jsou různě náročné, různě dlouhé, ale vždycky vám můžu slíbit nádhernou čistou přírodu a poměrně malé množství lidí. Protože tuhle část republiky ještě neobjevily žádné velké davy.

Samozřejmě, že si můžete také přivézt kola. Cyklistů se po okolí pohybuje celkem dost. Karlovicemi se projedete na kvalitní cyklostezce, která vede až na Slovensko nebo na druhou stranu, směrem k Valašskému Meziříčí. Cyklostezka Bečva pak z Valašského Meziříčí ubíhá dál, až na Hranice a Přerov. Takže na své si přijdou i nároční cyklisté. Ty tady potkáte i v terénu, v lese.

Po procházkách doporučuji vyzkoušet třeba saunový svět nebo termální bazény.

relax

Když do Velkých Karlovic zavítáte během prázdnin, nezapomeňte ochutnat letní menu restaurace v hotelu Lanterna. Když budete chtít opravdový zážitek a degustační menu s vinným doprovodem, rezervujte si svůj večer v zážitkové restauraci Vyhlídka. Tady se menu mění několikrát do roka.

S dětmi se nebojte vyrazit na běžné jídlo z menu restaurace. To jsme tentokrát vyzkoušeli místo zážitkového degustačního menu. Co se mi na zdejší kuchyni opravdu líbí, je využívání lokálních surovin. Maso o místní farmy, sýry od malého výrobce z Rožnova pod Radhoštěm, který je přes kopec. K tomu nápadité využití surovin přímo z místních lesů. Kopřivy, bezinky, medvědí česnek, houby. To všechno dostanete na talíři, to všechno pochází z místních zdrojů.

Rádi ochutnáváte nová jídla? Potom určitě znáte fintu, kterou používáme s mým manželem při všech ochutnávkách nových jídel v restauracích. Vždycky si objednáme každý něco jiného a potom si měníme talíře :-) Stejně jsme to udělali i teď. Protože i tak byl problém vybrat z pestré nabídky.

šneci

Šneci jsou pro mnoho lidí cizokrajným jídlem. Je to omyl. I u nás dříve šneci patřili na běžný jídelníček. Tady je dostanete se zeleninovým kaviárem. Šneky jsme ochutnali několikrát ve Francii a i v českých restauracích, ale takhle dobří nebyli nikde!

sýr

Bio sýr Sainte Maure s popelem z jehličí speciálně pro restauraci vyrábí Biofarma Horut z Rožnova pod Radhoštěm. Opět dobrá volba. Bavilo mě kopřivové coulis a u obou předkrmů i nádherné servírování na talíři. To je tady však standart u všech jídel.

jehněčí

Líčit vám, jak se rozpadalo křehké jehněčí, jak k němu ladila šalotka a dip z medvědího česneku, snad ani nemá smysl. To se musí ochutnat, to se musí prožít. Jídlo má být požitek a tenhle kousek z menu vám můžu s klidným srdcem doporučit.

kuřecí prsíčko

Kuřecí prsíčko s kůží bylo udělané nejlépe, jak to jde. Maso šťavnaté, dokřupava vypečená kůže. Kopřivové noky musím zkusit doma, protože byly skvělé. Sýr na omáčku opět dodala Biofarma Horut.

cheesecake

U dezertu jsme měli trochu více jasno. Volba byla celkem rychlá. Vybrala jsem si cheesecake, protože patří mezi mé nejoblíbenější dezerty. Ten na Lanterně je z Dolnopaseckého bio sýra, s jahodovým sorbetem. Sorbety jsme tady měli několikrát a vždycky skvělé. Cheesecake byl tradiční a velice dobře připravený.

borůvkový piškot

Manželův dezert byl výrazně zajímavější, a kdybychom soutěžili, kdo si lépe vybral, vyhrál by :-) Roláda z borůvkového piškotu skrývala citronovou zmrzlinu. Doplňovala je naprosto božská karamelová omáčka. Chci recept!!! Lesní ovoce už bylo jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Samozřejmostí je výborná káva a skvělé víno. Mám tady svého oblíbeného sommeliéra, ale pst :-)

Jak bych celý výlet do Velkých Karlovic shrnula? Chcete klid, nedotčenou přírodu, ale zároveň možnost ochutnat skvělé jídlo a relaxovat v perfektním wellnessu? Potom se sbalte a vyrazte právě sem, na Valachy.

Krásné prázdniny přeje Elly.

Kam jsme ještě cestovali za jídlem?

Tunis

paris

Zdroj fotografií: Alena Kolaříková, Julie Hájková