Devatenáct let od pádu železné opony přicestovali v pondělí v noci poprvé do Spojených států Češi bez amerických víz.

Cestující přiletěli v den zahájení bezvízového režimu do New Yorku pouze s elektronickou registrací a biometrickým pasem. Na palubě pravidelné linky Českých aerolinií byli ministr vnitra Ivan Langer a český vicepremiér Alexandr Vondra.

„Díky zrušení víz můžeme sdílet více svobody i více bezpečí,“ řekl po příletu Langer, který přiletěl na soukromou návštěvu a využil tedy také systém elektronické registrace.

Bezvízový projekt je postaven na partnerském principu, uvedl. „Kromě jiného stojí na výměně informací o osobách, které jsou podezřelé ze závažné trestné činnosti, z páchání terorismu. My dáváme, a naopak něco dostáváme. Máme tak více šancí chránit jak Američany, tak i občany České republiky,“ podotkl.

Zatímco západoevropské země ustoupily od vízové povinnosti pro Čechy hned krátce po svržení komunistického režimu v Československu v roce 1989, Spojené státy tak učinily až od 17. listopadu 2008. Američané přitom mohou překračovat české hranice bez víz už od května 1990, zatímco občané původních zemí EU a NATO mohli do Ameriky cestovat bez víz.

Zavedením bezvízového režimu „zmizela jedna velká nespravedlnost“, řekl po příletu do USA český vicepremiér Alexandr Vondra. Podle něj na to byl nejvyšší čas. Úspěch připsal současné vládě, které se podle něj podařilo u Američanů zrušení víz prosadit. „Museli jsme to dát do kontextu a vysvětlovat, že to je nespravedlnost,“ řekl. Uznání si podle něho zaslouží i americký prezident George Bush, jehož vládě se podařilo o zrušení víz přesvědčit Kongres.

Reklama