drum

Katku znám téměř deset let. Přistěhovala se do stejné vesnice, do léta opuštěného domečku se třemi dětmi a manželem. Můj tehdejší přítel se dal s Romanem v hospodě do řeči a zanedlouho jsem měla možnost poznat se i s Katkou.

Od té doby jsme trávili spoustu času dohromady u společného piva, a to dost často u nich doma, protože nejmladšímu synovi byly tehdy čtyři roky, tak na vysedávání v hospodách byl čas jen tehdy, když se o malého postarali jeho starší sourozenci.

Katka byla už podruhé vdaná. První dítě přišlo na svět už v jejích osmnácti letech, pak hned následovalo další. První manželství ale záhy skončilo, dle vyprávění celkem poklidně, a Katka se přestěhovala z Prahy do malého bytu nedaleko hlavního města.

Brzy se objevil Roman. Mladší klučina, tehdy mu bylo asi dvacet. Potom, co zjistili, že je Katka těhotná, ukecal ji k tomu, aby si ho vzala. Byla přesvědčená, že už si nikdy nikoho nevezme, ale nakonec podlehla. Na svatbě měla už nepřehlédnutelný buben, syn se měl narodit každou chvílí. Po jeho narození žili ještě nějakou dobu v bytě. Katka ale dlouho snila o domečku, kde by si všichni v poklidu žili. A tak prodali byt a koupili si starý domeček ve vesnici, kde jsem v tu dobu žila já s rodiči. Katka se těšila, jak domeček předělají k obrazu svému, to ještě ale netušila, že by to musela udělat všechno sama. Pohodové soužití s Romanem skončilo. Našel si partu místních chlapů, se kterou táhli po hospodách, a to jak v týdnu, tak o víkendu. Občas jsme se k nim s Katkou přidali, ale odcházely jsme většinou samy. Roman začal být nepříjemný na Katčiny děti, svého synka naopak rozmazloval, a přispívat na domácnost nějak zapomínal. Mnohdy jsem byla svědkem jeho výstupů, když přišel v noci domů, hned ode dveří začala lítat sprostá slova a skončilo to tím, že Katku provokoval, strkal do ní, jako by si potřeboval cosi dokazovat. Nejhorší bylo, že to všechno mělo vzestupnou tendenci. Začal synkovi říkat, jaká je jeho matka, že je to teď podnikatelka, že na něj nemá čas apod. Tehdy už Katka pracovala, otevřela si obchod s květinami v Praze a každý den do práce dojížděla. Ale zvládala to všechno, práci, děti, školu, vaření apod. Roman s ní jen žil. O nic se nestaral, z práce odešel s bandou do hospody a ráno jel zas do práce. 

Jednou, den před štědrým večerem, jsem s Katkou balila dětem dárky. Hrozně jsme se u toho nasmály, než přišel Roman. Hned se nacpal do malinké kuchyňky k nám a začal mít zas nějaké vtipné průpovídky. Byl dost opilý, začaly mu z kapes padat papírové peníze, co mu zbyly z hospody, a že jich nebylo málo. Seděla jsem u něj, a tak jsem pokaždé bankovku zašlápla a nahrnula ji pod lavici. Obsah vánočního balíčku pro Katku byl připraven. Roman jí nedával v tu dobu ani korunu.

Jenže pak přišla ta chvíle, kdy se po Katce Roman ohnal a trefil se. Katka odjížděla z nemocnice s krunýřem a pohnutými krčními obratli. Stačilo málo. Od té chvíle jsem se snažila Katku přemluvit k rozvodu. Trvalo to hodně dlouho, než se to povedlo. Prožívala jsem s ní všechny nepříjemné chvíle a situace, které přišly. Přesně v den mých narozenin jsem byla s Katkou na pivu. Roman odjel s partou někam pryč. Katka byla tak na dně, že vyslovila přání, aby se už nikdy nevrátil! A málem se tak stalo. Roman měl s kamarády těžkou autonehodu, kdy mu nedávali moc šanci na přežití. Nakonec se z toho dostal, jeho tělo je celé sešroubované a v obličeji vypadá úplně jinak, já bych ho nepoznala.

Když se dal Roman dohromady, došlo opravdu na rozvod. Domeček byl stále ve stejném stavu jako dosud. Všechny děti bydlely v jednom pokoji, Katka s Romanem spali na rozkládací posteli v obýváku. 

Po odchodu Romana ale zavládla pohoda a klid, všichni byli spokojenější, včetně nejmladšího Martina.

Na scéně se ale po nějaké době objevil další muž. Sympatický mladík z Moravy. Protože bydlel v Praze se svou přítelkyní a jejím dítětem, po odchodu neměl vlastně nic. Nastěhoval se ke Katce a všechno šlapalo v pohodě. Malý Martin ho přijal bez problému, starší děti z něj nebyly nadšené, ale respektovaly Katky rozhodnutí. Po nějakém roce dali společně dohromady bydlení a z malého domečku vyrostl dům, kde každý má svůj pokoj. Přišlo ale na řadu téma dítě, což se dalo očekávat. Katka to nejdřív odmítala. Blížily se jí 40. narozeniny, a tak pochybovala o tom, že by další dítě zvládla. Nakonec ale souhlasila, jenže o dítě přišla. A jak to často bývá, ve chvíli, kdy je nějaký problém, ukáže se teprve, vedle koho žijete. Tomáš jí v tu chvíli nedokázal pomoci. Žádná podpora, žádné utěšování, nic. Katka mi všechno vyprávěla se slzami v očích, a protože vím, že je to hodně tvrdá ženská, kterou nic moc nerozhází, věděla jsem, že jde do tuhého. Od té chvíle jejich vztah vázne. Katka si nedokáže Tomáše vážit a jejich vztah jde do háje. Těžko něco v tuto chvíli radit. Zažila si toho už tolik, že je těžké jí stále říkat, že všechno bude v pohodě. Ona sama ví nejlíp, jak to může dopadnout. Problém je v tom, že jsou s Tomášem oba zamotaní do mnoha úvěrů a půjček, takže o to je to těžší.

Katka ale tvrdí, že to skončí vždycky stejně, takže se rozhodla prozatím nic neměnit. Je otázkou, jak dlouho to vydrží…

Já jsem se odstěhovala do Prahy, takže vídám Katku méně často, ale pokud už spolu jsme, bývá to až do rána.  Katku poznala moje mamča, a protože si spolu rozumí stejně dobře jako my dvě, zastává teď mou roli. Společně s mamčou jsme se staly, jak říká ona, jejími osudovými ženami!

Reklama