Americký prezident George Bush by měl dnes oznámit, že sedm zemí včetně České republiky bude od listopadu zařazeno do bezvízového programu (VWP). S odvoláním na zdroje v americkém Kongresu o tom informovala agentura AP.

Bez víz by mohli od příštího měsíce cestovat do USA občané České republiky, Slovenska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Jižní Koreje. Bezvízový styk se zatím nebude údajně týkat Řecka, protože jednání s USA se v tomto směru zadrhla.

Podle diplomatických zdrojů ve Washingtonu by se bezvízový režim, do něhož nyní spadá 27 států světa, mohl rozšířit případně i o Maltu a Jižní Koreu. Bílý dům seznam zemí, pro jejichž občany mají být víza zrušena, zatím nepotvrdil.

Bush na dnešek do Bílého domu pozval velvyslance států, kterých se to údajně týká. Očekává se, že jim oznámí, že jejich země splnily podmínky pro zrušení amerických víz. Mezi pozvanými je i český velvyslanec Petr Kolář.

Čeští politici několikrát v minulých dnech dali najevo, že odstranění vízové povinnosti by mohlo platit od 17. listopadu. Polovinu listopadu jako termín, kdy očekává pozitivní rozhodnutí o zrušení víz, zmínil minulý týden také prezident Bush, když se v Bílém domě setkal se svým slovenským protějškem Ivanem Gašparovičem.

Reklama