Mrzne, až praští, a po krásném opálení z léta už není ani stopy. Návštěva solária se zdá jako jednoduché a účinné řešení. Ale pozor! Může vám i uškodit. Na solárka si posvítila i Česká obchodní inspekce. „Hlavním cílem je kontrola výrobců, dovozců, distributorů a poskytovatelů služby solárních studií s cílem vyloučení nebezpečných výrobků z oběhu a služeb,“ uvedl mluvčí inspekce Marek Ženkl.

 

Inspektoři se chystají navštívit studia, sportovní centra, aquaparky, bazény, hotely a zdravotní zařízení. Zkontrolují, zda provozovatelé používají správná zařízení, že pravidelně mění trubice a dodržují zákaz používání solárií mladšími osmnácti let. Obsluha také musí upozornit na nutnost nošení ochranných brýlí a možné riziko rakoviny. Mezi dvěma ozářeními navíc musí být minimálně osmačtyřiceti­hodinová prodleva.

 

Podle Vědeckého výboru pro spotřební zboží Evropské komise je pravděpodobné, že používání zařízení, horských sluncí a solárií využívajících ultrafialové záření (UVB a nebo UVA) pro dosažení a udržení kosmetického opálení zvyšuje riziko zhoubného melanomu kůže a melanomu oka.

 

Stejně jako slunce i tato zařízení vyzařují UV paprsky, přičemž UV záření ze slunce, stejně jako ze solárií a horských sluncí, může poškodit imunitní systém a je hlavní příčinou všech druhů rakoviny kůže, včetně zhoubného melanomu (jenž je v případě pozdního rozpoznání smrtelný).

 

Pamatujte si, že nebezpečné účinky přílišné expozice jsou vyšší a vy byste neměli solárium používat, jestliže:

  • jste mladší než 18 let
  • máte světlou (fototypy I. bledá bílá kůže; vždy se spálí; neopaluje se a  II. bílá kůže; snadno se spálí; opaluje se špatně) nebo pihovatou kůži
  • se snadno spálíte
  • máte atypická a nebo četná mateřská znaménka
  • jste měli rakovinu kůže v minulosti
  • máte rodinnou anamnézu rakoviny kůže
  • jste více vystaveni UV záření, protože se často pohybujete venku kvůli práci nebo své zálibě
  • užíváte léky, jež zvyšují citlivost na UV

Mějte na paměti, že využívají-li solária UVA (místo UVB nebo jako doplněk UVB), nečiní je to bezpečnými. UVA způsobuje ještě hlubší poškození kůže a stejně jako UVB souvisí s poškozením imunitního systému a předčasným stárnutím kůže.

 

Chodíte v zimě do solária? 

Reklama