Ode dneška musí mít auta ve Slovinsku dálniční známky. Za její nezakoupení hrozí řidičům vysoké pokuty. Toto opatření se týká statisíců Čechů, kteří směřují na prázdniny do Chorvatska!

Ve Slovinsku musí být od 1. července 2008 osobní automobily a motocykly vybaveny dálničními známkami při používání dálnic a rychlostních silnic i dálničních objezdů. Motorista musí zakoupit příslušnou vinětu ještě před vstupem na slovinskou dálniční síť.

Podle slovinského autoklubu AMZS lze dálniční známky zakoupit například na čerpacích stanicích na dálnicí mezi Vídní a hraničním přechodem Spielfeld–Šentilj, tedy po trase, kterou nejčastěji využívají čeští motorizovaní turisté tranzitující přes Slovinsko k Jadranu.

Dálniční známky lze zakoupit i po vjezdu na území Slovinska na odpočívadle u bývalého dálničního hraničního přechodu za tunelem Karavanky Karawankentunnel–Karavanke (E 61) i na odpočívadle u bývalého dálničního hraničního přechodu s Chorvatskem Bregana–Obřežme (E 70).

V případě, že by si motorizovaní turisté z jakéhokoliv důvodu nemohli zakoupit známku před vstupem na slovinské území, musí tak učinit ihned po vstupu, čímž se sníží možnost udělení pokuty. Používání dálnic a rychlostních silnic bez platné a správně umístěné dálniční známky na vozidle se považuje za porušení zákona a může být pokutováno částkou ve výši od 300 do 800 EUR.

Kontrola dálničních známek bude vybavena nápisem „cestninski nadzor“.

Minimální cena jedné dálniční známky je 35 EUR, tedy cca 900 Kč, a má půlroční platnost. Známky s kratší platností se neprodávají.

Reklama