Blogerka Jana byla při plánování tohoto výletu celkem zoufalá. Chtěla s dětmi někam vyrazit, ale cítila, že má dost všech těch herniček a hřišťátek a zookoutků. Věděla, že prostě musí jen tak do přírody. Ideálně do skal!

hlavy

Výlety do skal jsou pro mě totiž jako balzám na duši. A spokojená máma = spokojené děti:-). Ty výlety jsou prostě jiné než všechny ostatní! Zdají se, že nejsou vůbec babyfriendly, ale přitom tak moc jsou! Ta možnost poznávat přírodu, své fyzické možnosti, to je škola pro děti!  S malými dětmi bývá složitější najít trasu ve skalách tak, aby nebyla příliš náročná či nebezpečná a bavila je (a i nás). Troufám si říct, že Čertovy hlavy v Želízech  (cca 45 min od Prahy) byly pecka pro nás pro všechny! 

cestování

I s malými dětmi do skal v pohodě

cestováníJeden z našich minulých výletů jsme zvládli i s kočárkem – výlet do Drábských světniček. Tentokrát jsme ale kočárek nechali doma. Tento výlet s kočárkem sice rozhodně nezvládnete, nicméně trasa je v pohodě zvládnutelná i s těmi nejmenšími buď za ruku, nebo v nosítku (u Čertových hlav se můžou prolézt v písku.  Celý dvoukilometrový výlet nám zabral cca 3 hodiny i s běháním po skalách, všelijakým zkoumáním pískovců a palačinkovým piknikem.  Navštívili jsme jak Čertovy hlavy, tak jeskyni Klácelku. Pokud navštívíte jen Čertovy hlavy, celý okruh má asi 1,5 km a za hodinku máte s prcky v klidu hotovo:-).

 

Želízy  a Čertovy hlavy

V Želízech jsme zaparkovali v „centru“, u Obecního úřadu a vydali se po modré. Nejprve nás čekal kraťoučký, náročný výstup, který může být za mokra jen horko těžko zvládnutelný.

Jakmile jsme se vydrápali nahoru, čekaly nás dokonalé pískovce a bloudění ve skalách. Děti si vymýšlely, kudy polezou a dost je to bavilo. I nás.

Cestou jsme si střihli i sobotní oběd v přírodě- palačinky. Náš letošní první piknik! Jasně, že jsme si to mohli sníst doma, ale takhle to mělo prostě své kouzlo. A ta přibalená mokrá žínka se asi stane trvalou součástí našeho výletního batohu:-).

cestování

Čertovy hlavy už byla taková třešnička na dortu, stejně jako procházka podél skal či lezení do skalních štěrbin.

Od Čertových hlav ke Klácelce

cestování

K Čertovým hlavám to je z „centra“ Želíz 1 km. Rozhodně nedoporučujeme vracet se stejnou cestou zpět, ale přímo od hlav pokračovat dle ukazatelů k jeskyni Klácelka. Nejprve vás cesta svede totiž zpět pod kopec do Želíz, takže se můžete rozhodnout, jestli se vydáte zpátky k autu, nebo si to střihnete ještě ke Klácelce stejně jako my (Čili ze Želíz vedou k Čertovým hlavám dvě cesty, my však doporučujeme tu cestu od úřadu nikoliv od Klácelky). Ke Klácelce od Čertových hlav je to dle ukazatelů 0,7 km. Tato cesta jako taková není již tak zajímavá (nejsou tu skály), ale jeskyně Klácelka s vytesanými skřítky i rytíři děti určitě zaujme.

cestování

Další možné výlety v okolí

Nám výlet zabral celé odpoledne (i s cestou 4,5 hod). Když už člověk sedne do auta a vyrazí např. z Prahy, určitě se hodí výlet doplnit nějaký dalším zastavením.

  • ZOOPARK ZELČÍN – o Zooparku Zelčín jsem psala již zde. Cesta sem trvá ze Želíz pouhých 18 minut ve směru na Prahu.
  • HRAD KOKOŘÍN – na Kokořín, o němž jsem psala tady, je to také nějakých 20 minut.
  • JEZERO LHOTA – v letních měsících můžete pokračovat směrem na Prahu přes jezero Lhota, které je skvělé na přežití horkého počasí ve stínu. Je to sice trochu dál, asi 40 min, ale děti si alespoň schrupnou v autě.
  • KOUPALIŠTĚ V ŽELÍZECH – v letních měsících určitě přijde vhod. Dle fotek nevypadá marně. Více info tady.
  • HISTORYPARK LEDČICE – zajímavé místo pro malé archeology:-), které je ve vzdálenosti cca 25 min od Želíz směrem na Prahu. Děti mohou např. vyzkoušet, jak funguje mikroskop, vyrobit si něco z hlíny či vyhrabat ze země kostlivce. Info zde.
  • JAHODÁRNA VRAŇANY – cestou na Prahu 15 min od Želíz. Kdo si myslel, že jahodárna je jen na jahody, ten se mýlil stejně jako já. Stačí sledovat FB stránky jahodárny. 
  • ZAHRADNICTVÍ SPOMYŠL- jen 17 min od Želíz. Místo, kde si kromě sazeniček můžete denně koupit i ovoce a zeleninu. Teda alespoň tak to na nás křičely poutače kolem silnice. Více zde.
  • MĚLNÍK – Mělník leží jen pár minutek od Želíz. Ať už zde navštívíte zámek, dětský koutek v Nové ulici, budete pozorovat soutok Labe a Vltavy, nebo do sebe tlačit zákusek v zámecké kavárně, určitě si to užijete. Našla jsem tu i dopravní hřiště Pšovka, které by mělo být přístupné i veřejnosti, ale nenašla jsem pořádné webové stránky s detailními informacemi. Tak pátrejte:-).
  • VELTRUSY – opět místo ve směru na Prahu, cca 25 min od Želíz. Krásný zámecký park, ve kterém děti mohou drandit na kole či koloběžce. Od dubna zde jezdí i koňský povoz, takže další zážitek:-). O našem výletu do Veltrus čtěte tady.

Takže tak. Byl to moc fajn výlet! Hřiště jsme nepotřebovali, příroda nás totiž dokázala dokonale zabavit! Kromě benzínu nás to nic nestálo a dostali jsme strašně moc. Od zážitků přes dovednosti a znalosti po spoustu energie!

Foto: www.sdetmivbaglu.cz

s dětmi v báglu

Jana - zakladatelka blogu sdetmivbaglu.cz tráví co nejvíce času s dětmi v přírodě, na výletech. Její zážitky i dalších výletníků najdete na blogu plném nápadů na cesty a nejen na ně.  

Čtěte také: