Gravelové trasy nabízejí unikátní prostor pro dobrodružství, které se pohybuje někde mezi silnicemi a terénem. Tohle spojení nabízí nejen fyzickou výzvu, ale také možnost propojit se s prostředím a zapomenout na každodenní shon. Více tento fenomén přiblíží následující video:


 
To potvrzují i přední čeští bikeři Filip Adel a Honza Jobánek, kteří v srpnu vyrazili společně s reprezentantkou v běhu na lyžích Sandrou Schutzovou do Rakouska za gravelovým dobrodružstvím. Jak si výlet užili uvidíte tady. Není žádnou náhodou, že právě Rakousko v posledních letech získává na popularitě i mezi cyklisty a dobrodruhy, kteří rádi propojují krásu rakouské krajiny s adrenalinovými výzvami. Nabízí totiž rozmanitost krajiny, která je jako stvořená pro gravelovou jízdu.
 
Gravel v Rakousku může zkusit téměř kdokoliv

Rakousko díky své rozmanitosti nabízí něco pro každého. Výhodou velké části rakouských horských regionů je absolutní připravenost na téměř všechny druhy cyklistů. Nemusíte tedy mít žádné speciální know-how ohledně těch nejlepších tras pro gravel vyžití. Stačí zavítat na stránky https://www.austria.info/cz, vytipovat si destinaci, která bude pro vás v příjemném dojezdovém rádiusu a minimálně prvotní inspiraci nachytat právě na tomto webu.

 64ec6525419e2obrazek.png

Rakouské Alpy jsou známé svými průsmyky, které jsou vynikající pro gravel cyklistiku. Projížděním těchto průsmyků na kole si užijete nezapomenutelné zážitky a výhledy. Mezi nejznámější patří Grossglockner Hochalpenstrasse, Silvretta Hochalpenstrasse a Timmelsjoch. Tyto trasy vám umožní nejen poznat nádherné výhledy, ale také najít fyzičku a dovednosti na technicky náročných úsecích. Aktivní odpočinek a nádhernou přírodu nabízí třeba také okolí Zell am See - Kaprunu či spolkové země Korutany, Štýrsko, Salcbursko a Tyrolsko.
 
Rakousko má k dispozici stovky kilometrů gravelových tras, které zahrnují jak historické horské trasy, tak méně známé pěšiny. Od údolí s malebnými jezery a řekami až po strmé horské průsmyky, každý cyklista najde trasu podle svého gusta. Alpy, s vrcholy dosahujícími nebe a spletitými horskými stezkami, představují výzvu pro zkušené dobrodruhy, kteří touží po náročných výstupech a sjezdech.
 
Nejen cyklistikou je člověk živ

64ec6575de13fblobid0.png

Jízda na gravel kolech vám poskytne možnost poznat nejen krásy přírody a otestovat fyzičku, ale v neposlední řadě autentickou rakouskou kulturu. Při projížďce malebnými vesnicemi můžete ochutnat místní speciality, jako je Sachertorte, Kaiserschmarrn - oblíbenou sladkou pochoutku císaře Františka Josefa I. nebo vsadit na klasiku, tedy klobásu a hranolky. V některých horských oblastech se nemusíte bát po cestě osvěžit přímo z horských pramenů, voda je často pitná, ale doporučujeme si vždy raději dobře přečíst text na značkách, než se začnete občerstvovat. Nemusíte se bát ani o to, kde složíte hlavu. Rakouské Alpy poskytují mnoho ubytovacích možností pro cyklisty, od pohodlných hotelů a penzionů po stanování v přírodě. Pokud máte více času, vytvořte si vlastní trasu a projeďte se od jednoho malebného místa k druhému.
 
Základem úspěchu je vhodná výbava

Vhodná výbava na gravel je klíčovým prvkem pro bezpečnou a pohodlnou jízdu na různorodých terénech. Přizpůsobte svou výbavu svým preferencím a plánovaným trasám, abyste si mohli naplno užít potěšení z gravelové jízdy. Nezapomeňte také na údržbu a pravidelné kontroly veškerého vybavení.
 

64ec654d99bd1obrazek.png

Produktové tipy:

Superior X-ROAD Team Comp GR

Karbonový rám X-ROAD s ochrannými prvky spodní rámové trubky a řetězové vzpěry je vyladěný pro maximální požitek z jízdy na šotolině i lehčím terénu. O pohon se stará sada Shimano GRX 1x11. Pohodlí zaručují, kromě karbonové vidlice, také lehká zapletená kola DT Swiss, nebo karbonová sedlovka se sedlem Fizik. Kolo je osazené plášti se šířkou 40 mm, díky čemu je to kolo prakticky na celý rok. Oceníte chytré detaily jako skryté montážní body pro uchycení lehkých blatníků, nebo magnetickou odnímatelnou páčku na montáž pevných os. Díky technologii ICR (Internal Cable routing) navíc na kole neuvidíte jediný kabel.

64ec65c50496dobrazek.png
www.superiorbikes.com
/ 64990,- Kč

X-ROAD Elite GR

Hliníková varianta oblíbeného modelu X-Road v gravelovém setupu. Špičková třikrát zeslabovaná slitina hliníku spolu se správně zvolenou geometrií zajišťuje vyvážený poměr rychlosti a pohodlí. X-Road Elite jsme osadili gravelovou sadou Shimano GRX 1x11 pro maximální variabilitu na silnici a lehkém terénu. O pohodlí se stará karbonová vidlice a hliníkové doplňky ONE1. Kola jsme obuli do lehkých a rychlých plášťů Schwalbe G-One s šířkou 40 mm. Oceníte chytré detaily jako skryté montážní body pro uchycení lehkých blatníků, nebo magnetickou odnímatelnou páčku na montáž pevných os.

64ec65eb95a91obrazek.png
www.superiorbikes.com
/ 49990,- Kč

POC OMNE ULTRA MIPS

Přilba POC OMNE ULTRA MIPS je vybavena řadou vnějších upevňovacích bodů, které umožňují individualizaci a zlepšují funkčnost mimo kolo. Přilba je ideální pro dobrodružství na gravelu, je výborně odvětraná, má EPS výstelku pro ochranu při nárazu a PC skořepinu pro pevnost a stabilitu. Technologie Mips Integra plynule a téměř neviditelně integruje ochranu proti rotačnímu nárazu do přilby. Reflektor RECCO® pomáhá záchranným složkám vás snadněji a rychleji lokalizovat v případě nehody.

64ec6616e1ed9obrazek.png
www.pocsports.com
/ 5 190 Kč

Snadno sbalitelná a velmi lehká bunda Poc Pure-Lite Splash Jacket poskytuje ochranu před větrem a lehkými přeháňkami. Je dostatečně tenká a pružná, aby se dala složit do vlastní kapsy, a lze ji tak snadno uložit do kapsy dresu při každé jízdě. Obousměrně strečová polyamidová tkanina je opatřena bezfluorovou úpravou DWR, která chrání proti silničnímu postřiku a lehkým přeháňkám. Podšívka ze síťoviny na límci zvyšuje pohodlí na kůži. Větrací otvory v podpaží zlepšují proudění vzduchu a zvyšují pohodlí. Dvoucestný zip po celé délce umožňuje další odvětrávání a také snadný přístup do kapes pod dresem. Reflexní loga POC zvyšují viditelnost za šera.

64ec664223250obrazek.png
www.pocsports.com
  / 3 140 Kč

 

Reklama