Tak máme před sebou, milé dámy, začátkem května dva krásné prodloužené víkendy. A dá-li pánbůh a vyjde i počasí, bude to skvělá příležitost něco podniknout. Mnohé zajisté vyrazíte do přírody nachytat první letošní klíšťata, vy sportovněji založené jistě oprášíte po zimě své bicykly a vy, které nepohrdnete nějakou tou uměleckou tvorbou, můžete vyrazit třeba do galerie.

Dnes bychom vás chtěli nalákat k návštěvě jarní Vídně. S dětmi určitě navštivte ZOO, kam chodil i císař pán se svou rozmazlovanou vnučkou Alžbětou - Erszi. Nebo si jen tak „poštatlujte“ po nádherné Ringstrasse či jiných krásných místech této metropole bývalé podunajské monarchie a kochejte se její nevšední architekturou.

Vídeň

Vídeň má vždy co nabídnout…

A kam za těmi slibovanými uměleckými skvosty?

Především bychom vám doporučili Leopoldovo muzeum. Tato skvělá galerie je sázka na jistotu. Kromě stálé výstavy věnované převážně secesnímu umění – mimochodem trvale hojně navštěvované – zde právě probíhá výstava Wally Neuzil, její život s Egonem Schielem mapující život této slavné dvojice, který ovšem neskončil právě happy-endem, jak se můžete v dnešním vydání magazínu dočíst zde. Vlastně hlavně díky ní jsme se do Vídně uplynulý víkend vypravili. O této zajímavé ženě jsme toho už hodně četli i dříve, ale výstava nám osvětlila mnohé další. Mimo jiné jsme se dozvěděli zajímavá historická fakta o nesnadném životě žen ze slabších sociálních vrstev na počátku 20. století, které ve Vídni doufaly v naplnění svých snů. 

Ostatně od 7. května až do podzimu probíhá velká akce Léto v Muzejní čtvrti. Vídeňská Muzejní čtvrť patří k deseti největším kulturním areálům na světě. Nápad spojit velká muzea s malými kulturními scénami a podniky, sledujícími nejnovější trendy, se ukázal být nadmíru úspěšným. Sezona aktivit pod širým nebem začíná již zmíněného 7. května prodlouženou otevírací dobou v rámci této akce. Od 17 hodin bude do všech muzeí a kulturních institucí v Muzejní čtvrti vstup zdarma. Vedle již probíhajících výstav jsou pro návštěvníky připraveny speciální prohlídky a workshopy. Sezonu otevřou dva koncerty pod širým nebem na hlavním nádvoří Haupthof.

Nádvoří Muzejní čtvrti ve Vídni

Nádvoří Muzejní čtvrti ve Vídni

V Leopoldově muzeu je ještě jedna výstava, která stojí za zmínku. Je věnovaná současné britské umělkyni Tracy Emin, která se v části své tvorby inspirovala právě Egonem Schielem, s jehož pracemi se seznámila podle svých slov již v pubertě. Jedná se o první komplexní výstavu této vůdčí osobnosti současných mladých umělců britské umělecké scény ve Vídni. Kolekci svých asi 80 maleb, kreseb a instalací doplňuje rovněž osobním výběrem několika méně známých Schieleho obrazů z depozitářů Leopoldova muzea V její tvorbě se stále znovu objevují, stejně jako u Schieleho, provokativní témata a téma sexuality. Ráda ukazuje svoje nejosobnější emoce a postoje, často je objektem ona sama v roli zhrzené femme fatale. Nebojí se šokovat, má ráda nevzhledné scény a někdy je obviňována z násilné obscénnosti. 

Tracey Emin

Tracy Emin - pohled na výstavu

AlbertinaNaproti tomu vždy „seriózní“ vídeňská Albertina nám nabízí výstavu Degas, Cézanne, Seurat – Archivy snů. Jedná se o společný projekt Albertiny a pařížského Musée d´Orsay. Jen díky jejich zápůjčce asi 130 uměleckých skvostů se můžeme kochat kresbami Edgara Degase, Odilona Redona, kvašemi od Honoré Daumiera a Gustava Moreaua, akvarely Paula Cézanna spolu s pracemi umělců, kteří udávali směr v umění té doby. Tato díla představují širokou paletu francouzské kresby.

 

A pokud vám zbude čas, nic nezkazíte návštěvou stálých expozic paláců Belvederu, tohoto skvostu barokní architektury, který si nechal vybudovat jeden z největších vojevůdců historie, Evžen Savojský. Nemaje potomky, celý jeho majetek připadl císařskému dvoru.

Bylo by toho ještě hodně, co bychom vám mohli doporučit, ale jak se říká, všeho s mírou. Tak si něco necháme i na příště…

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

 

Reklama